תוכן ממומן, שיתופי פעולה, פרסומות, ספונסרים

איך מחשבים מעמ

כשלקוח רוכש מוצר או שירות מסוים, בין אם זה מחנות ובין אם זה מבעל מקצוע, אז המחיר שהוא משלם, במקרים מסוימים מגלם בתוכו מע"מ ובמקרים אחרים, על המחיר הנקוב עליו להוסיף אותו.

מע"מ, מס ערך מוסף, זה סכום שהמדינה מחייבת את בית העסק או בעל המקצוע לגבות עבורה. מדובר במס שהמדינה איננה רוצה לגבות באופן ישיר, כמו מס הכנסה, אז היא יצרה מנגנון לפניו היא דורשת למעשה מבעלי עסקים ומבעלי מקצוע לגבות, וכך בכל פעם שהם מספקים מוצר או שירות, הם מקבלים מהלקוח את סכום שהם דרשו פלוס מע"מ, ופעם בחודש או חודשיים, הם נדרשים להעביר למדינה את סכום המע"מ הכולל שהם קיבלו במהלך תקופה זו.

היתרונות של גביית מע"מ מבחינת המדינה זו היכולת לשחק עם הסכום, וכן עצם זה שהיא לא צריכה לייצר מנגנון גבייה, שכן יש מי שגובה עבורה את הסכום.

מבחינת בעל העסק או בעל המקצוע, היתרון הוא, שהם יכולים לקבל החזרים אם נניח הם ביצעו רכישות חיוניות לעסק ולתחום העבודה שלהם, הם יכולים להכניס את זה לחשבון ההוצאות ואז הם לא יצטרכו לשלם על כך מע"מ. לא פעם, נותנים למונח "הוצאות משרד" פרשנות מאוד רחבה, כך שגם הוצאות אישיות מסוימות נכנסות לחשבון זה.

איך מחשבים מע"מ בפועל?

כיום המע"מ במדינת ישראל הוא 17 אחוז. זה אומרת שלוקחים 17 אחוז מגובה העסקה ומוסיפים אותו. למשל, אם מדובר בעסקה של 100 שקל, אז מוסיפים 17 שקל, וזה הסכום הכולל. חשוב להבהיר, לא בכל מקרה משלמים מע"מ. ישנם דברים מסוימים שהמדינה לא גובה עליהם מס, למשל פירות וירקות. מתוך גישה שנועדה להקל על הצרכן.

היום כל בעל מקצוע, בעל עסק, אשר מעוניין לגבות מע"מ יכול לחשב זאת בצורה מאוד פשוטה. ניתן למצוא באינטרנט מחשבון מע"מ, שיכול לעזור גם בחישוב מעמ, באופן ישיר,

קרי כמה זה 17 אחוז מתוך 100, וגם בחישוב הפוך, כלומר אם הצרכן קיבל סכום מסוים לתשלום והוא רוצה לדעת כמה מתוך זה סכום המוצר או השירות וכמה זה מעמ, אז הוא יכול לבחון כמה זה יוצא 17 אחוז מתוך סכום העסקה.

השימוש במחשבון מעמ הוא חשוב מאוד, מאחר וזה מונע טעויות ובלבולים מיותרים ומאפשר לכל אחד שצריך לעשות את החישוב, לבצע אותו בצורה ישירה וחלקה. בפרט זה נכון בקרב בעלי עסקים ובעלי מקצוע שמעוניינים לבצע את התהליך לבד מבלי להיעזר באנשי מקצוע, קרי רואי חשבון או יועצי מס מוסמכים.

לפני סיום נציין, מאחר וכל חודש או חודשיים יש צורך להגיש דוח מלא ומפורט בנושא, אזי שחשוב מאוד לדעת כיצד לעבוד עם המחשבון בצורה נכונה, בין אם זה בסכומים נמוכים ובין  אם זה בסכומים גבוהים.

0 0 votes
דירוג הכתבה
תגיות
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Close
Close