השראה

קריירה למען העולם

המקצוע שלנו הוא חלק מרכזי בחיים שלנו. החשיבות שלו לא מסתכמת רק בהיקף הזמן והחוויות שלנו, אלא גם בפוטנציאל שלנו לתרום לחברה ולסביבה, ואף לשנות את העולם, במסגרת הקריירה שאנחנו בוחרים לעצמנו. האפשרות שלנו לעשות טוב בעולם ולשפר אותו היא חשובה מאוד ומשמחת מאוד, וכדאי להכיר בה.

כולנו חיים ופועלים בעולם ונהנים הן משירותים ומוצרים (חינוך, רפואה ועוד) והן ממשאבי הסביבה. על רוב הטובות הללו אנחנו משלמים באמצעות כסף שהרווחנו בעבודה, ולכן עלינו לשאול: האם העבודה שבעבורה קיבלנו את הכסף, תרמה לעולם מספיק כדי להצדיק את כל מה שקיבלנו בתמורה? כמו כן, האם התרומה שלנו משמעותית יותר מהנזקים שאנחנו גורמים להם בעל כורחנו, כדוגמת זיהום אוויר שבתורו גורם למחלות ולמוות של בני אדם ובעלי חיים? יתר על כן – האם המקצוע בו אני עובד הוא המקצוע המשמעותי ביותר בשבילי, זה שבמסגרתו אני תורם לעולם במידה האפשרית המרבית?

מקצועות רבים יכולים להשפיע על העולם, כל אחד בדרכו הייחודית ובמידה הייחודית לו. אנשי מחקר ופיתוח יכולים לפתח כלים שישפרו את חיי החברה או יצמצמו את הפגיעה שלנו בסביבה. שערו בנפשכם, למשל, כמה זיהום אוויר חסכו האנשים שפיתחו את הרכבים ההיברידיים או את הטכנולוגיות לניצול אנרגיה סולארית. אנשי עסקים יכולים להשפיע על השוק ולעודד פיתוח של אותם כלים שתורמים לחברה או לסביבה. מקבלי החלטות – במועצות מקומיות או בחברות עסקיות – יכולים לאמץ, בעזרת עצתם של מומחים בתחום, תקנות סביבתיות והוגנות שישפרו את העולם. אנשי תקשורת יכולים להעלות מודעות לנושאים הללו, וכמוהם גם אנשי בידור שמנצלים את הפרסום שלהם כדי לדבר על נושאים חשובים. ולא רק התפקידים היוקרתיים שקשה להגיע אליהם: כל שכיר בחברה עסקית או ממשלתית, אם הנושא מספיק חשוב לו, יכול לקדם את הנושאים שקשורים בסביבה ובכלכלה הוגנת במקום העבודה שלו. אפילו סטודנט בתקופת לימודיו יכול להקים תא סטודנטים שמקדם נושא חברתי או סביבתי, או תא שיסייע לסטודנטים למצוא מסלול קריירה שיתרום לעולם.

לפעמים ההשפעה יכולה להתרחב אל מעבר לכל דמיון. לדוגמה, חבר מועצה שמקדם בעיר תאורה ירוקה (אוטומטית וממוקדת שמונעת זיהום אור) או מדיניות של גינון בר קיימא (צמחייה מקומית ללא הדברות, קירות ירוקים על גבי המבנים ועוד), או תמיכה בעסקים ירוקים בעיר – יוצר השפעה ארוכת טווח שרלוונטית לאלפי אנשים ותוכל להישאר שם עוד דורות רבים. יתר על כן, ברבות השנים היא תוכל להוות השראה למועצות אחרות. לפעמים יוזמות עירוניות שכאלו משפיעות על ערים גדולות במדינות אחרות, כדוגמת רעיון התאורה הירוקה שהתפשט בין ערים רבות ברחבי העולם. האפשרות לתרום תרומה שכזו תלויה ישירות במידת המוטיבציה של אותו חבר מועצה להשפיע לחיוב על העולם. אם המטרה הזו לא חשובה לו, גם חבר כנסת יכול לשבת עשרות שנים בכנסת מבלי לשפר דבר.

דוגמה אחרת לתחום בעל השפעה שחורגת מעבר לכל דמיון, היא תחום החינוך. הוראה בבתי ספר היא לא רק קשה ומפרכת, היא גם חשובה מאוד. ברמה המקצועית, מורה טובה יכולה להשפיע על עתידו של הילד. בזכות מורים טובים לאנגלית, מתמטיקה, אזרחות וספרות – תלמידים יפתחו את היכולות הללו, או לפחות יפתחו היכרות והתעניינות עם הנושאים הללו, שהם חשובים הן עבור הצלחה מקצועית והן עבור חשיבה מורכבת, תפיסת מציאות מורכבת והתנהגות מוסרית. אך ההשפעה של מורה לא מסתיימת שם. לפעמים ילד זקוק למישהו שישקיע בו ויאמין בו כדי להצליח בחיים, בכל היבט. מחקרים רבים כבר הראו את החשיבות של הגורמים הללו. למשל, מחקר מהעשור הקודם שעקב אחרי 2.5 מיליון ילדים, מצא שמספיקה שנה אחת של מורה טוב (לפי מדדים שהוגדרו במסגרת המחקר) כדי להגדיל את ההכנסה העתידית של התלמיד ולהקטין את הסיכויים להיריון לא רצוי. גם התרומה הזו תלויה במורה עצמו: במקרים אחרים, מורים יכולים לגרום גם לנזק. מחקרים במדעי הקוגניציה, למשל, מצאו שכדי להשפיע לחיוב מורה צריך להאמין מראש בתלמידים שלו. ככל שמורים האמינו יותר בתלמידים, גם ללא קשר ליכולות האמיתיות שלהם, כך ההישגים של התלמידים השתפרו. לפני שנה פורסם בתקשורת סיפורה מעורר ההשראה של שרה שטורם-גרינברג, שהייתה מורה במשך 35 שנה ולא ויתרה על אף תלמיד.

והיכן נכנסת אותה השפעה חיובית מופרזת שהבטחתי? – ובכן, חשבו על כך שמורה ממוצעת תלמד במהלך הקריירה שלה מאות אם לא אלפי תלמידים. מלבד ההשפעות על חייהם האישיים שהזכרתי קודם, היא יכולה גם להשפיע על תפיסת העולם שלהם ועל הנכונות שלהם לתרום ולהיות חיוניים. היא תוכל לחשוף אותם לתפיסה האלטרואיסטית או הסביבתית או החברתית, ובזכותה יהיו בעולם עוד עשרות אנשים אכפתיים ששואפים לעבוד באותם מקצועות שהזכרתי קודם ולשפר את העולם במסגרתם.

כל מי שרואה מול עיניו את עתיד האנושות ועתיד הטבע יכול לאמץ את הפיסה שרואה בקריירה הזדמנות לשפר את העולם, ליישם אותה ולהעביר אותה הלאה. ההשפעה שלו על העתיד תוכל להיות משמעותית.

אלו היו מספר דוגמאות כלליות לדרכים בהן בחירת הקריירה שלנו יכולה להשפיע על החברה ועל הסביבה. קיימות דרכים נוספות, חלקן מורכבות ויכולות להשפיע על ההיסטוריה האנושית כולה. בפוסט ההמשך נציג דוגמאות לכך.

4.4 14 votes
דירוג הכתבה
תגיות

רקפת פרא

מומחית תוכן חיובי וצרכנות חברתית. מייעצת ומסייעת לחברות וארגונים בתחום השיווק, הדיגיטל והתוכן. עוסקת בכתיבת חדשות טובות משנת 2018 דרך כתיבה במדור החדשות הטובות באתר Mako ועריכת האתר מאז ינואר 2019 וניהולו השוטף בהתנדבות. הקימה את קטגורית הצרכנות החברתית והראשונה לסקר אותה באופן זה. רואה בסיקור חדשות טובות שליחות ופועלת לייצר חדשות כאלו בעצמה. מרצה באוניברסיטאות וארגונים בתחום התוכן החיובי, צרכנות חברתית וחדשות הטובות וכמו כן מחברת בין גופים וחברות לטובת פעילות חברתית וצרכנות חיובית.
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
בדוק גם
Close
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Close
Close