צרכנות חברתיתתרבות

דו רה מווווו….


בְּבֹקֶר אֲבִיבִי מִתְכַּנְּסוֹת הַפָּרוֹת כְּדֵי לַחֲגֹג עִם פָּרָה’לֶה אֶת מְסִבַּת הַפָּרַת-מִצְוָה שֶׁלָּהּ.
כֻּלָּן מִתְכּוֹנְנוֹת לִגְעוֹת יַחַד אֶת “הִמְנוֹן הָמוּ” הַמָּסָרְתִּי, אֲבָל אֲבוֹי! פָּרָה’לֶה הַצְּעִירָה לֹא גּוֹעָה עִם כֻּלָּן פֶּה אֶחָד, אֶלָּא מְזַמֶּרֶת מוּ מִשֶׁלָּה, שׁוֹנֶה וּמְיֻחָד.
אֵיךְ יָגִיבוּ אַחְיוֹתֶיהָ הַפָּרוֹת – פָּרָדִיגְמָה, פָּרָנוֹיָה, פַּרְפָּרָצִית וּפָּרַפְרָזָה – עַל הָמּוּ הַמִּתְפָּרֵץ וְהַמִּסְתַּלְסֵל? וּלְאָן הוּא יוֹבִיל אוֹתָהּ בְּסוֹפוֹ שֶׁל דָּבָר?

בשנתיים האחרונות מרכז ענב לקח על עצמו משימה  – לספק כמה שיותר תוכן איכותי לילדים, ולהוות בית להצגות הילדים הטובות בארץ. ועל כן, על אף המצב המורכב בתחום תרבות הילדים, שנוצר עקב הגבלות התו הירוק דואג המרכז להתחדש בהצגות מיוחדות וליצור תוכן מקורי ואיכותי לילדים ולהורים גם יחד.

כחלק ממגמה זו לאחרונה הושק בענב שיתוף פעולה עם תיאטרון “משקפיים” במסגרתו הפך המרכז לביתו הרשמי של התיאטרון ואף מתוכננת השנה הצגה מקורית חדשה. מבין ההצגות של תיאטרון “משקפיים” בולטת במיוחד ההצגה “דו רה מוו” שאף זכתה בפרס הצגת השנה בפסטיבל אסיטז’ האחרון. בהצגה לוקחים חלק  בוגרים טריים של ביהס למשחק. בגילאי 26-28 המגלמים את המספר ומשפחת פרות אחיות המגוללות את סיפורה של פרה שמגיעה לגיל בגרות ולא מוצאת את עצמה מתיישרת לכללים של עדר הפרות וכתוצאה מכך מורחקת מהעדר. הכישרון הייחודי שלה בשירה שלא התאים למשפחת הפרות הופך אותה לכוכבת גדולה והמשפחה לומדת ומבינה את הטעות הגדולה שעשתה בהרחקתה ומקבלת אותה חזרה עם המסקנה החשובה ומוסר ההשכל החשוב שהשונה אינו מפחיד אלא מיוחד ויש לו מקום.

במאי ההצגה לירון נוח רק בן 28 הוא גם אחד ממייסדי תיאטרון משקפיים שיחד עם רועי להב פינמסר חבר נוסף שגם הוא, כמו נוח,בוגר טרי במגמת בימוי בביה”ס לאמנויות הבמה סמינר הקיבוצים, סיים את לימודיו רק לפני שנתיים. התיאטרון קם כעמותה רשומה, ללא תקציבים וקם אך ורק מתוך שליחות לעשייה חינוכית חדשה בתיאטרון הילדים הישראלי.לדבריו “תיאטרון משקפיים הינו תיאטרון לילדים ונוער המקדם עשייה חינוכית, ע”י הרחבת והעמקת השיח בקרב הדור הצעיר- הן בפן ההומניסטי והן בפן התרבותי.

לירון נח, צילום: שלומי פרין

התיאטרון ופעילויותיו מושתתים על ערכיו של המחנך, הסופר והרופא יאנוש קורצאק. ערכים של כבוד הילד, שיוויון, חופש היצירה, אחריות, קבלת והכלת האחר כיחיד וכקהילה ופיתוח הדמיון.

התיאטרון מציע שיח המעלה לדיון נושאים הנוגעים לכלל ילדי ישראל ובעולם תחת נושאים הנוגעים במגדר, בעלי צרכים מיוחדים, תרבויות שונות, והתמודדויות חוצות הגדרות תוך התבוננות והסתכלות באנושי שבאדם.

כמו גם, לחשוף ולעודד חשיפה נוספת למדיום התיאטרלי אצל המבוגרים והילדים כאחד.

התיאטרון לעצמו כמטרה חינוכית עליונה את הערך של נתינה וקבלה. התיאטרון ינגיש אמנות לכלל ילדי הארץ שבפריפריה החברתית באמצעות סדנאות, ימי פעילות והתנדבויות נוספות ברחבי הארץ ולאוכלוסיות הזקוקות לכך.

אנו מאמינים שלפני הכל אנו אנשי חינוך. רק כאשר נבין זאת, נוכל באמצעות הכלים שברשותנו לבצע עשייה חינוכית וערכית בתיאטרון הילדים והנוער ולהביא עשייה אקטיבית, קהילתית ומרחבית של הילד כלפי עצמו וכלפי הסביבה.
אחת הפעילויות שאנחנו עומדים להוציא עכשיו זה להציע לעמותות שעוזרות לילדים בסיכון, חולים, מוחרמים וכו’ סדנאות תיאטרון מטעם משקפיים בהתנדבות מלאה. כסף זה לא מה שמניע אותנו, אלא  איכות של התוכן שאנחנו מעלים”.

צפיתי יחד עם גור בן ה.55 ובן (11.5) בשבת שמשית בבוקר בהצגה מלאת החן. הילדים ישבו לאורך כל ההצגה מרותקים גם כתוצאה מהבחירה החכמה לכניסה ויציאה של השחקנים מנקודות שונות באולם, שימוש בשירים וריקודים ולא פחות באלמנטים מהמציאות היומיומית שלהם- פלאפונים, סלפי, משקפי שמש צבעוניות ושפה יומיומית וקלילה, שימוש במנגינות וסלנג שהילדים מכירים ותלבושות בעיצוב ביגוד אופנתי בשילוב בד לבן עם כתמי פרה שחורים.

בסיום ההצגה שני הבנים ידעו לומר כמה שמשפחת הפרות טעתה ושחשוב לקבל כל אחד כמו שהוא במשפחה ובחברה. כך שמבחינתי המסר עבר בהצלחה. ועוד דבר- הבחירה לכנות את הפרות בשמות כמו “פרדיגמה, פרפראזה, פראנויה…משחק מיילים מתוחכם שהשתלב בהצגה בתפקידי האחיות דרש ממני הסבר וגישה למילון בסיום מה שגם לימד את הילדים עוד כמה מושגים חדשים.

ההצגה מאושרת סל תרבות. ומיועדת לגילאי 6-12.

מחזאית: שירלי יובל יאיר
במאי: לירון נח
עיצוב תפאורה ותלבושות: זוהר אלמליח
מוסיקה: אלעד פרץ
כוראוגרפיה: נטע מידן
עיצוב תאורה: אמיר קסטרו
עוזר במאי: אלון גצוביץ
שחקנים – רוני אקרמן, דורון לוי, נועה טסה, טל וניג, קורל קראווני ודנה כהן
צילום סטילס: יולי בירן

ההצגה הבאה צפויה להתקיים ב-26.3.22, שבת,
בשעה 10:00 ו-11:30מחיר כרטיס: 75 ₪ , מכירה מוקדמת 65 ₪
כרטיסים באתר עיריית תל אביב

מרכז ענב
אבן גבירול 71, תל אביב – יפו

4.5 2 votes
דירוג הכתבה

רקפת פרא

מומחית תוכן חיובי וצרכנות חברתית. מייעצת ומסייעת לחברות וארגונים בתחום השיווק, הדיגיטל והתוכן. עוסקת בכתיבת חדשות טובות משנת 2018 דרך כתיבה במדור החדשות הטובות באתר Mako ועריכת האתר מאז ינואר 2019 וניהולו השוטף בהתנדבות. הקימה את קטגורית הצרכנות החברתית והראשונה לסקר אותה באופן זה. רואה בסיקור חדשות טובות שליחות ופועלת לייצר חדשות כאלו בעצמה. מרצה באוניברסיטאות וארגונים בתחום התוכן החיובי, צרכנות חברתית וחדשות טובות וכמו כן מחברת בין גופים וחברות לטובת פעילות חברתית וצרכנות חיובית.
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x