הבית להוריםהשראה

מציירים את הסגר

לפני סגר שני שמשלב חגים ושהות ממושכת של כל בני המשפחה יחד- בלי מסגרות חינוכיות, בלי חוגים ופעילויות, בלי חברים ומפגשים. וכנראה עם לא מעט מתחים, שעמום ולחצים.

ילדים מגיבים לשינויים ולא משנה באיזה גיל. הרבה פעמים הם לא מבטאים את הקושי שלהם – אם בגלל שאין להם יכולת ביטוי או אוצר מילים גדול ואם כדי לא להקשות על ההורים שמצויים במצב לא פשוט בעצמם.

אחת מהדרכים הטובות יותר לאפשר ביטוי רגשי לילדים היא הציור. אומנות ככלל, היא דרך נפלאה שיש בה גם מן הריפוי אבל בציור באופן ספציפי ניתן להסתייע כדי ללמוד על מציאות רגשית נסתרת של ילד – וגם של מבוגרים.

הציורים, נותנים להם במה להביע את המרחב האישי שלהם שזה הדף. הדף הוא בעצם הבמה המאפשרת את הבעת הרגשות שלהם. דרך הציור ילדים משחררים מועקות ולחצים רגשיים גם אם הציורים לנו המבוגרים נראים כקשקוש

לכן ככל שהדבר מתאפשר אני ממליצה להכין עמדת ציור – אם יש כמה ילדים אז ליצור פינה קבועה לציור עם דפים וצבעים מכל מני סוגים- טושים, צבעי עיפרון, צבעי מים. במידה והפינה הזו תהיה זמינה היא תעודד את הילדים לצייר- כהורים אתם יותר ממוזמנים גם לעשות בה שימוש ולצייר עם הילדים או לבד ואפילו ליצור לוח או למצוא מקום לתלות בו את הציורים.

לאיזה ציורים חשוב לשים לב?

ילדים מציירים את עולמם הרגשי ולכן יש לתת להם לצייר באופן חופשי ללא התערבות, אך אם מבקשים לברר איך הילד מרגיש בביתו, יש לבקש ממנו לצייר בית או משפחה.

אם ילדכם מצייר ציור בו מופיעה המשפחה שלו, שימו לב אם קיים מכנה משותף בין חברי המשפחה, מה גודל הדמויות – האם כולן שוות בגודלן או שישנם דמויות גדולות, האם יש צבע שחוזר על עצמו, מה איכות הקווים האם הם חלשים או חזקים? כל אלה ועוד הרבה סימנים שחבויים בציור ילדכם, יכולים לגלות לכם המון מידע על מצבו הרגשי של ילדכם.

חשוב לשים לב בציורים של ילד שאין רגרסיה באופן הציור כלומר, שהילד מצייר בהתאם להתפתחות כישורי גילו, שהציורים לא ריקים או מצוירים בצבע אחד. כלומר, ילדים מעל גיל 6 יהיו בעלי יכולות ציור הרבה יותר גבוהות מילדים בני 3 ואם הציור אינו תואם את הגיל, הדבר מראה בין היתר על רגרסיה במצב הרגשי של הילד.

סימנים למצוקה בציור של ילדה בת 4

חשיבות הציור ככלי אבחון

חשוב לנו ההורים לאבחן ציורים על מנת שיהיה לנו סוג של מצפן למצב הרגשי של הילד בתקופות מסוימות שבהם הם לא מדברים עדיין או מסרבים לשתף אותנו במה שעובר עליהם או פוחדים ממשהו ולא יודעים ממה או בזמן של שינויים שהילד חווה.

דרך פענוח הציור של ילדכם אפשר לקבל הצצה על תפיסתו אודות התפקוד החברתי שלו, הפחדים שלו, הקשיים שלו, הרצונות שלו, איך הוא תופס את מיקומו במשפחה את מערכת היחסים הם הוריו ואחיו מה הם הכשרונות שלו.

חשוב להדגיש, כי אבחון מעמיק הוא אבחון של לא פחות מ- 30 ציורים המתפרשים על פני תקופה של כמה חודשים, באמצעות ליווי של המשפחה והילד.

ניתן לשלוח ציורים למייל [email protected]

0 0 votes
דירוג הכתבה

נילי זהבי סבו - מובילה לתהליכי שינוי דרך נומרולוגיה, אימון אישי ופענוח ציורי ילדים ומבוגרים

נשואה ואמא לילד. מפענחת ציורי ילדים, מדריכת הורים עוזרת להורים ליצור בית בריא ושמח. נומרולוגית חיובית כותבת מסרים של העצמה ופתיחת תודעה דרך האנרגיה של התאריך היומי. רוצה לעשות טוב ולחבר אותך אל ההצלחה שלך.
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x