תוכן חיובי

איך נעזור לילדים לפתח תחושת שייכות ואיך רואים את זה בציורי ילדים?

לפי התיאוריה האדלריאנית, האדם הוא יצור חברתי שמושפע מכל קשר חברתי בתוכו הוא מתקיים.
אדלר סבר שהצורך האנושי הבסיסי הוא קודם כל להרגיש שייכות ולקבל אישור וקבלה מהסביבה על כך וכאשר זה לא קורה, מתעורר דפוס התנהגות שתפקידו לאותת לסביבה על מצוקה קיימת, שמקורה בתחושת חוסר השייכות של האדם למסגרת.

אצל ילדים, כל התנהגות מאתגרת של ילד מול הורה, יש בה מטרה חיובית, כי התנהגות זו היא קריאת מצוקה ואיתות לתקשורת הורית מקרבת וצורך רגשי שלא מקבל מענה לכן, השאלה הראשונה שעלינו לשאול את עצמנו כשאנו מבחינים בכך, היא – במה אנחנו יכולים לעזור לילד?

כאשר ילד מאמץ התנהגות מפריעה, היא מתגמלת אותו במענה על שני צרכים: הצורך לקבל התייחסות אישית ותשומת לב והצורך להשיג תחושת ערך.

ביחד שני צרכים אלה מרכיבים את תחושת השייכות של הילד.

גם על פי תיאוריית הצרכים של מאסלו, ההגשמה העצמית של האדם מתאפשרת רק אם ימולאו תחילה צרכיו הפיזיולוגיים הבסיסיים וביניהם, צורכי השייכות, הזהות ואהבה שהוא מקבל מהסביבה הקרובה, המשפחה, האחים, החברים בני אותו גיל והקהילה.

איך נזהה בציורים אם הילד מרגיש תחושה של חוסר שייכות?

ילד שחווה תחושה של חוסר שייכות יצייר ציורים ריקים, ללא אדמה או קרקע, יופיעו בהם אלמנטים קטנים ומרוחקים זה מזה ובציור דמות, הילד יצייר ידיים קצרות ביחס לשאר הגוף.

*ציור עם סימנים של תחושת חוסר שייכות

כדי שנוכל לעזור לילד להרגיש שייכות למסגרת עלינו לענות על מספר צרכים רגשיים החשובים לו:

הצורך להרגיש מועיל – ילד בתוך מסגרת משפחתית וחברתית מבין שלהתנהלות היומיומית של ההורה או המורה או האחים הגדולים, יש תועלת מסויימת ויכולת לתפקד בצורה שמועילה לסביבה אליה הם משתייכים ולכן הוא ירצה גם לקחת חלק במשימות מועילות כדי להרגיש שייך.

הצורך להרגיש מוערך – כשילד מבצע משימה שמועילה למשפחה או לסביבה, הוא צריך לקבל עליה משוב חיובי על המאמץ והעשייה כדי לקבל חיזוק לתחושה של ערך עצמי ומסוגלות.

הצורך בהתייחסות אישית – מתן האפשרות לביצוע משימה מסויימת תועיל לילד, כי היא מעניקה לו גם אפשרות לבטא את ה”אני” שלו ובכך לחזק את תחושת השייכות שהוא לוקח חלק, רואים אותו ומעריכים את מאמצו.

הצורך במשמעות אישית – הצורך להרגיש מוערך מהסביבה ובמיוחד מקבוצת בני אותו גיל, הוא צורך אחד, אך ילדים צריכים להרגיש משמעותיים בעיני עצמם כדי לפתח תחושה של הגשמה ומימוש עצמי.

הצורך בצמיחה, גדילה והתפתחות – הצורך לגדול פיזית, חברתית, קוגניטיבית ואישית או במילים אחרות, להרגיש שאני כבר “ילד גדול”.

בהצלחה!

נילי זהבי סבו, מפענחת ציורי ילדים, מדריכת הורים ונומרולוגית חיובית
מחברת אותך אל ההצלחה שלך

*אבחון ציורים מקצועי נעשה על פי קבוצה של ציורים ולא על סמך ציור אחד בלבד.

5 1 vote
דירוג הכתבה

נילי זהבי סבו - מובילה לתהליכי שינוי דרך נומרולוגיה, אימון אישי ופענוח ציורי ילדים ומבוגרים

נשואה ואמא לילד. מפענחת ציורי ילדים, מדריכת הורים עוזרת להורים ליצור בית בריא ושמח. נומרולוגית חיובית כותבת מסרים של העצמה ופתיחת תודעה דרך האנרגיה של התאריך היומי. רוצה לעשות טוב ולחבר אותך אל ההצלחה שלך.
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x