השראהתוכן חיובי

11 מסרים שהייתי מעביר ל”עצמי בן ה-19″ – גל צחייק

בדרך כלל אני לא מתעסק בשאלות כאלה מכמה סיבות. קודם כל, כי אני מרוצה מהמקום שאני נמצא בו עכשיו, אז אני לא מוצא את עצמי חושב: “חבל שלפני שנים לא ידעתי את זה”. מעבר לזה, אני בעצמי מרגיש מאוד צעיר, ככה שאני לא מרבה להתמקד ב”צעירותי”. פשוט, כי לתפיסתי אני עדיין שם.

ועדיין, אתמול בערב יצא לי לשבת עם בן דוד שלי ושני חברים שלו, שלושה חבר’ה ממש מיוחדים בני 19, לארוחת ערב מאוחרת. הזמנו אוכל, דיברנו בעיקר על שטויות ו/או דברים שמעניינים בני 19 ואז אחד מהם שאל אותי: “מה לא ידעת כשהיית בגילנו, שהיום אתה יודע שהיה עוזר לך?”

זה תפס אותי קצת לא מוכן, אז עשיתי מה שכל מי שמכיר אותי ינחש שאעשה – לקחתי זמן לחשוב. בערך שעה אחר-כך נתתי את התשובה, תכל’ס, כי כבר היינו בדרך הביתה, אבל השאלה המשיכה להעסיק אותי.

לקראת השינה, הגעתי לכמה דברים ממש טובים – הרבה יותר טובים ממה שאמרתי להם – אז החלטתי לשתף פה!

1. אם משהו לא טוב לך – אל תפחד לשנות!
אני כמובן לא מדבר על אי נוחות לצורך מטרה גבוהה, אלא ברמה הבסיסית: התחלת לימודים וגילית שהמקצוע לא מעניין אותך, מערכת יחסים שבורה, שותפות עסקית לא מספיק טובה וכו’.

2. אם יש לך רגשות שליליים – תפתור את זה מהר!
זה בדרך כלל לא עובר לבד ולא נהיה קל יותר אחר-כך, במיוחד אם זה כלפי מישהו קרוב. “לחכות שתקופה עצובה תעבור” זה לא רעיון טוב, באופן כללי; עדיף להעביר אותה.

3. אפשר לעשות כסף ממה שאתה אוהב!
לפעמים זה דורש יצירתיות, לפעמים זה דורש ייעוץ, זה כמעט תמיד דורש עוד הרבה למידה, גמישות ונחישות – אבל זה כמעט תמיד אפשרי!

4. תרגיש בנוח להגיד “לא” ולקבל “לא” מאחרים
כל עוד קשה לך להגיד “לא”, אתה לא תצליח לעשות את הדבר הכי חשוב להצלחה בחיים – שזה לקחת אחריות מלאה על ההחלטות והפעולות שלך. הדבר הראשון שהייתי אומר לעצמי להפסיק איתו זה המשפט: “הייתי חייב/לא יכולתי”.

5. צור רשימה קצרה של הדברים הכי חשובים לך
ופשוט אל תוותר עליהם – לא משנה מה! הרשימה צריכה להיות קצרה. אנשים לפעמים יחשבו ו/או יגידו שאתה אנוכי, אבל רק ככה אפשר להישאר בשיא לאורך זמן.

6. אל תפחד להשקיע זמן וכסף בלימודים!
המורה שלי לקראטה נהג לומר: “ההשקעה הכי משתלמת בחיים זה בעצמך!” מבחינתי, ההשקעה הכי משתלמת בעצמך זה ללמוד ולהתפתח. אם אתה לא מתכוון להיות תקוע בקריירה שלך, זה גם בטוח יחזיר את עצמו פי 1,000 מבחינה כלכלית.

7. אם זה לא  win-win- אל תיכנס לזה!
לתת לאחרים בלי לצפות לשום דבר בחזרה זה תמיד אחלה, אבל אם לא ברור לך מה הצד השני מקבל ואתה חושב שמה שיש לפניך זו הזדמנות חייך, כדאי לך לבדוק את זה שוב. באופן כללי, עדיף לבנות את הדרך שלך כך שאתה מייצר טוב לאנשים והם מרוויחים מזה – לפחות כמו שאתה מרוויח מהצד שלך!

8. באהבה ובעסקים, תביא טוטאליות ובררנות!
אל תבזבז את הזמן והאנרגיה בלנסות לגרום למשהו שלא עובד לעבוד. תחפש משהו שכבר עובד ותשקיע בלהפוך אותו למדהים. זה לא אומר שלא יהיו קשיים ומשברים, אבל אם גם ככה יהיו עליות וירידות – עדיף להתחיל מגבוה!

9. אל תתן לאף אחד להגיד לך מה לעשות!
ללמוד מהצלחות וכשלונות של אחרים זה קיצור הדרך הטוב ביותר להצלחה. עם זאת, עדיין, מוטב לוותר על הרעיון של “נעשה ונשמע; תתעקש להבין ותסמוך על ההיגיון שלך.

10. לא חייבים לעבוד קשה בשביל להצליח!
בשביל לפתח מיומנויות מסוימות צריך לצבור מסה קריטית של ניסיון.  בשביל לצבור את הניסיון הזה מהר, צריך לעבוד הרבה. זה לא אומר שבשביל ליישם את הידע והמיומנויות שלך לכדי הצלחה נדרשת הרבה עבודה – keep it simple.

11. אסוף סביבך אנשים איכותיים ולא פלצנים!
כל תוצאה גדולה ושווה נוצרת רק משילוב כוחות של מספר אנשים. תמצא את האנשים שכיף לך לעבוד איתם, שיש להם חזון דומה לשלך ושהם לא מנסים לחפות על עצלנות במילים יפות ומסובכות.

גל צחייק הוא מייסד “מכללת תוצאות”, בית-הספר הישראלי לפסיכולוגיה פרודוקטיבית

צילום: rawpixel.com from Pexels

0 0 votes
דירוג הכתבה

רן זיו

כותב ועורך תוכן כבר יותר מ-30 שנה. מלווה אנשים בתהליכי שינוי, מעורר בהם אומץ וקלילות ומוביל אותם לחיים של תשוקה ושמחה, בשילוב תנועה וריקוד חופשי. רקדן וחבקן אופטימי, שאוהב לחייך אל החיים.
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x