צרכנות חברתית בת קיימא בארגונים

אחת המשימות המאתגרות ביותר לחברות ולארגונים הוא לייצר בידול של המוצר/מותג/שירות מהמתחרים. נאמנות של לקוחות כבר כמעט ולא קיימת מצד אחד אבל מצד שני לקוחות מודעים יותר ויותר ומחפשים את הפרטים הקטנים, ומחפשים חברות ערכיות כדי להרגיש יותר טוב עם הרכישה שלהם מבחינה מוסרית ונפשית.

גם לצורך התמודדות יעילה עם משבר תקשורתי ושמירה על דעת קהל אוהדת עשייה עם תהודה חברתית מתאימה תוכל לסייע.

גם ברמת העובדים קיימת חשיבות גדולה לחיבור הערכי של החברה. העובדים רוצים לראות שהארגון בו הם עובדים פועל גם למען מטרות חברתיות עם משמעות ערכית בנוסף לרצון הכלכלי, זה מאפשר להם להרגיש גאווה ושייכות לארגון, לעבוד עם מוטיבציה גבוהה יותר לאורך זמן.

סקר שנערך ביוני 2022, בשיתוף מכון גיאוקרטוגרפיה הראה כי השקעה באחריות תאגידית וחיבור של ארגונים לעשייה חברתית וערכית מביאה לעלייה של עד 38% בשביעות הרצון ובפרודוקטיביות של העובדים, לעלייה של עד 22% בתחושת השייכות של העובדים לארגון ולעלייה של עד 20% במידת האמון בהנהלת הארגון.

אך כדי להביא לתוצאות הללו – על הארגונים /החברות לבצע מספר פעולות בתיאום של מערכות השיווק, משאבי האנוש וההנהלה הבכירה. לא כל עשייה חברתית מתאימה לכל ארגון והפעילות החברתית לא יכולה להיבחר באופן שרירותי או רנדומלי.

חברות מנסות לחבר פעילות ערכית יותר ויותר גם ברמת פרויקט וגם ברמה שוטפת אך לרוב, עובדי השיווק לא מכירים ומבינים את הזירה החברתית ולהיפך. בחירת הגופים לא תמיד מתבצעת עם חשיבה על הפרמטרים השונים הכוללים גם את העובדים וגם את הצרכנים והפעילות הטובה לא מתוקשרת נכון ומספיק.

על מנת להצליח גם למצוא את החיבור המתאים וגם לדעת להדהד ולדברר אותו נכון, מומלץ להסתייע במומחה שיוכל לספק הסתכלות 360 מעלות ולסגור את המעגל בצורה נכונה שתתאים גם מבחינה ערכית, גם מבחינה מעשית וגם מבחינה שיווקית ותקשורתית.

רקפת פרא- מנהלת שיווק מנוסה, מומחית בתקשורת שיווקית ודיגיטלית, מנהלת תוכן ופיתוח עסקי כתבת חדשות טובות ב Mako  ועורכת אתר החדשות הטובות והצרכנות החברתית www.thepositiv.com  מאז  בהתנדבות2019, בעלת הבנה וניסיון בזירה השיווקית וכן הכירות מעמיקה והכירות עם גופים ואנשים חברתיים רבים ופועלת לחבר בניהם. מרצה בארגונים ובמוסדות חינוכיים, מייעצת ומלווה גופים בתהליכים וניתן היעזר בה לייעוץ שעתי, לליווי פרויקט או לליווי מתמשך.