ארועיםכל הדתותתרבות

מה בין הר סיני לתל אביב?

לא מעט אנשים בישראל רואים בתל אביב בועה מנותקת מכל שאר מה שקורה במדינה – ויש מי שאפילו מגדירים אותה כ”מדינת תל אביב”. אבל האם התל אביבים באמת כל כך מנותקים מכל מה שקורה במדינת היהודים באמת? יש כמה תל אביבים שחושבים שגם אם זה נכון הגיע הזמן לעשות מעשה ולנסות לחבר בנינו דרך המכנה המשותף הכי משותף לכולנו כעם- היהדות שלנו.

גל קליימן – מיוזמי “עושים רוח”

מיזם חדש שיוצא לאור בימים אלה בא לדבר על הקשר בין דתיים חילונים ימניים שמאלנים וכל קבוצת התייחסות למה שהם הבינו שמהווה רתיעה ומרחיק- הזהות היהודית. “זהות יהודית היא לא עניין דתי, אנחנו יכולים להיות יהודים ולא להיות דתיים – אומר לי גל קליימן ממקימי מיזם “עושים רוח” אותו הקים יחד עם מירה לשם, במטרה לייצר שיח חדש סביב יהדות, משיק את פעילותו עם סדרת הרצאות ייחודית של דמויות מוכרות בציבוריות הישראלית.

לכבוד שבועות חג מתן התורה שבעצם איחד את העם היהודי סביב אל אחד ותורה אחת החליטו יזמי הפרויקט לקיים את הפיילוט לפרויקט שיקרא “שבועות על הבר” שיהיה הראשון מתוך שלושה מפגשים שנתיים שבכל אחד מהם יהיה עיסוק בנושא שונה. “בסיס המיזם הוא שיח משותף סביב שאלות במקום ובאווירה קלילים ומכבדים” מסביר קליימן. הפעילות תתבצע בו זמנית ב-8 בארים תל אביביים, כשבכל אחד מהם ידברו מעל במה מרכזית אחת שמונה זוגות של אנשים ידועים ומוכרים מתחומי התרבות והמוסיקה והציבוריות בישראל כמו מירי מסיקה, גאלה קוגן, שולי רנד, איתי תורג’מן, מיקה קרני וגיל ססובר, ובכל מפגש בלתי אמצעי כזה עם הציבור הם יספרו על הבחירות ששינו להם את החיים, וכיצד הם תופסים את היהדות. וישאלו יחד שאלות וינסו לענות עליהן”

אילו שאלות למשל? “כל אחד יוכל לבחור שאלות שקשורות לשבועות ולנושא הכללי ולענות עליהן- הזוגות המנחים יבחרו את השאלות שלהם מראש – שאלות בסגנון קבלת התורה- “כפה עליהם הר כגיגית” – איך אפשר לבחור במשהו בכפוי עליך? או מה זאת התורה הזאת בשבילי? – שאלות שמחברות אותנו כאנשים פרטיים לשאלת השייכות שלנו לעם היהודי והקשר לבחירה החופשית שלנו קחי לדוגמה את רות המואבייה- היא בחרה להצטרף ליהדות אבל רובנו שנולדנו פה כיהודים לא בחרנו את זה אלא נולדנו לתוך היהדות- אז מה זה אומר? זה אומר עלינו משהו? מה אנחנו רוצים לעשות עם זה? איך כל אחד יכול להגדיר את החיים שלו לבד ובכל זאת יש דברים שמאחדים אותנו ומחברים אותנו”

כמו מה? “אם ניקח את המשפט האחד שהוא התורה כולה- ואהבת לרעך כמוך- שאמר רבי עקיבא זה יכול להיות הדבר האחד הזה שיכול לחבר אותנו” זה משפט שלא עושה בהכרח אבחנה בין יהודים לבין שאינם יהודים “נכון וזה בדיוק העניין- כשאנחנו מגיעים ממקום אוהב וממקום פתוח ושלם אנחנו יכולים להכיל אחד את השני וגם אנשים שונים מאיתנו – אם זה יהודים בעלי דעות שונות או עמים אחרים – הסיפור של מגילת רות הוא בדיוק ואהבת לרעך כמוך והוא עוסק בקבלה ובנתינה ובאהבה וברעות- ומהזרעים של הערכים האלה הגיע אח”כ מלך ישראל- אלה ערכים שמאחדים ומחברים ומזכירים לנו שיש דבר כזה ביחד- זה בעיני יהדות”

לפוצץ את הבועה

מירה לשם- עושים רוח

הנושא המרכזי בו יתמקדו המפגשים הוא ‘בחירות משנות חיים’ בשל הקשר של נושא זה לחג השבועות – החג בו קבלו בני ישראל את התורה וכן, משום בחירתה של רות המואבייה, סבתו של דוד המלך ואחת מסמלי החג, להתגייר ולהצטרף לעם ישראל. “יהדות זה לא רק דת” מסביר קליימן, “אנחנו רוצים לפוצץ את הבועה שיש בציבור כי יהדות שווה דתיות. המטרה שלנו בעושים רוח היא להביא שיח אחר לציבור, מחבר יותר, שיראה שניתן לנהל שיח על יהדות ובכלל על הבחירה שלנו להיות יהודים בשנת 2019 גם בלי להתעסק באיזה מצוות אני מקיים ומה אורח החיים שלי”. ומירה לשם שותפתו של קלימן לפרויקט מוסיפה “אני מאמינה ביכולת שלנו לחיות בין העולמות ולחבר בין רצונות שנראים לכאורה מנוגדים. המטרה שלנו ב’שבועות על הבר’ היא בדיוק זו, להפגיש את הציבור הרחב לשיח על תכנים שנתפסים בדרך כלל כשייכים לקבוצה מסוימת בחברה וזאת הבועה התפיסתית שאנו מפוצצים” 

למה צריך לפוצץ את הבועה? “לא צריך, אבל אפשר בקטע טוב. משיב קליימן ומוסיף “ואם יש אנשים שחיים בתל אביב ומרגישים מרוחקים זו הזדמנות שלנו לחבר אותם ולאפשר להם להרגיש חלק בלי לכפות שום דבר ובלי לחייב אותם – לעורר סקרנות ועניין ולתת חומר למחשבה על כוס בירה באווירה טובה”

רשימת הבארים המלאה בה תתקיים הפעילות:

  1. ‘דדה’ – גאלה קוגן ואלון לוי.
  2. ‘סילביה באמפר’ – גיל ססובר והרב טמי גרנות
  3. ‘אטלנטה’ – מירי מסיקה ומירה לשם.
  4. ‘הגוגיס’ – דניאל זמיר והרב בן גור
  5. ‘מנדלי מוס’ – אליעז כהן וסיגלית בנאי
  6. ‘טיילור מייד’ – שולי רנד ואיתי תורג’מן
  7. ‘בזוזא’ – מיקה קרני וצביה שיפ
  8. ‘רוטינה’ – נועם בנאי והרב איתמר אלדר
יום שלישי, 4/6/19 ב-8 בארים בתל אביב – יש להירשם מראש ב https://tickchak.co.il/5549
2 1 vote
דירוג הכתבה

רקפת פרא

מומחית תוכן חיובי וצרכנות חברתית. מייעצת ומסייעת לחברות וארגונים בתחום השיווק, הדיגיטל והתוכן. עוסקת בכתיבת חדשות טובות משנת 2018 דרך כתיבה במדור החדשות הטובות באתר Mako ועריכת האתר מאז ינואר 2019 וניהולו השוטף בהתנדבות. הקימה את קטגורית הצרכנות החברתית והראשונה לסקר אותה באופן זה. רואה בסיקור חדשות טובות שליחות ופועלת לייצר חדשות כאלו בעצמה. מרצה באוניברסיטאות וארגונים בתחום התוכן החיובי, צרכנות חברתית וחדשות טובות וכמו כן מחברת בין גופים וחברות לטובת פעילות חברתית וצרכנות חיובית.
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x