ארועיםחדשות טובות

חוגגים את האחדות בניקיון!

ראש השנה המתקרב מזמן לכולנו תקופה של מפגשים ואירועים שונים ומגוונים שמטרתם ציון ההתחדשות של השנה העברית החדשה. בין שלל המסיבות מתוכננים גם אירועים שונים בחופי הארץ. אחד מהם, מיוחד במינו, יתקיים השבוע בחוף נווה ים ולראשונה יחגוג לא רק במוסיקה ובריקודים של החוגגים אלא בפעולת ניקיון החוף שתהיה חלק בלתי נפרד מהמסיבה.

מייקל ריידלי מפיק אירוע Shake the butts

מייקל ריידלי, בעל המותג Hounds of love, אשר תכנן להפיק מופע אמנותי מוסיקלי גדול, חיפש דרך לחבר בין המסיבה לניקיון של הסביבה. "יש לכלוך בחיים ואתה לא יכול פשוט לשבת בצד, אף אחד אחר לא יעשה את זה בשבילך- אתה צריך לקום ולעשות דברים." לדבריו, "יש לנו מציאות בישראל שבה הרשויות והאנשים לא סומכים זה על זה והאחריות על הניקיון בסופו של דבר נופלת על ההפקה ולא פעם, במסיבות ואירועים מסוג זה, יש כל כך הרבה זבל ובלאגן כתוצאה מכך, אנשים לא מכבדים את הטבע."

יאיר וולוביץ מייסד עמותת ארץ ללא בדל

הוא פנה לעמותת 'ארץ ללא בדל'-עמותה סביבתית הפועלת משנת 2007 במטרה להפחית עד כמה שניתן את מספר בדלי הסיגריות המושלכים בחופים, פארקים, רחובות עירוניים ושאר המרחבים הציבוריים. בימים אלה מתמזגת העמותה עם קבוצת הצעירים Clean the butts שפועלת גם היא בתחום, ומפעילה פעילים בגילאי העשרים.

לדברי יאיר וולוביץ, יועץ אסטרטגי שיווקי בתחום חקלאות מזון וסביבה ומייסד עמותת ארץ ללא בדל: "בזמן האחרון חיפשנו להכניס קצת דם חדש, להוסיף מתנדבים חדשים. אחרי מספר פעילויות משותפות עם קבוצת Clean The Butts הבנו שהם פועלים בנמרצות ועושים יופי של עבודה וחשבנו שיהיה נכון לאחד כוחות. ושחיבור בין שני ארגונים שפועלים בתחום יהיה חזק ומשפיע יותר מעבודה בנפרד. בשבוע הבא בישיבת הוועד נכריז על שיתוף פעולה ומיזוג רשמי."

במה יתבטא האיחוד? "כעמותה שפועלת כבר 12 שנה, יש לנו ארגון מסודר והרבה יתרונות שלקבוצת פעילים צעירה וחדשה יחסית, יכולים להיות מאוד משמעותיים. הנמרצות והאמביציה של הקבוצה הצעירה מאוד חשובה לנו ואנחנו רוצים שהם ייקחו חלק בפעילות העמותה החל משילוב בוועד המנהל שקובע את ההתנהלות ועד לרמה המבצעית בפעילויות עצמן. מבחינת השם החלטנו שנשמור על השם האנגלי שלהם ועל השם העברי שלנו וככה איחדנו כוחות. הרבה יותר חשובה לנו המטרה המשותפת וכולנו מבינים את החשיבות והיתרונות הגדולים שיש לאיחוד של הכוחות"

למה בחרתם להתמקד באיסוף של בדלי סיגריות מכל הלכלוך הקיים? "בגלל הנתונים" מסביר יאיר. "בדלי הסיגריות מהווים 50% מפריטי הלכלוך ברחובות וכ-30% מפריטי הלכלוך בחופים. כמו כן, כ-40% מפריטי הלכלוך בים התיכון הם תוצרי עישון (בדלים, קופסאות סיגריות ריקות וכיו"ב). הסיגריה עשויה מחומרים סופגי רעלנים על מנת להגן על המעשנים, אך כתוצאה מכך בדל הסיגריה סופג מעל 100 חומרים רעילים שונים (חלקם מסרטנים). במגע עם מים, חומרים רעילים אלו כגון כספית, ארסן וקדמיום מתחילים לדלוף החוצה. בדל יחיד יכול לזהם כ-8 ליטרים של מים."

כ-16 מיליון (!!) בדלי סיגריות מושלכים מדי יום ביומו במקומות ציבוריים. בליעתם של בדלים אלו מסוכנת ביותר לילדים (ב-2012 בלבד דווחו למרכז להרעלות הארצי על 64 מקרים של בליעת בדלי סיגריה ע"י ילדים), וכן לכל החיות המצויות בשטחים אלו- חתולים, צבי הים ואוכלוסיות הדגים, ציפורים הבונות קינים מבדלי הסיגריות וכן הלאה.

ואיך בדיוק מתנהלת הפעילות שלכם? "יש לנו בעמותה כ-15 מתנדבים ומתנדבות קבועים. אנחנו מארגנים פעילויות שונות בכל כמה זמן לאיסוף בדלי סיגריות ולהעלאת המודעות בקרב האזרחים והממשלה כאחד. כדוגמא לכך, בשבוע שעבר כ-200 מתנדבים בשיתוף עם עמותת 'ארץ ללא בדל' וכן החברה להגנת הטבע יצאו לאסוף בדלי סיגריות בחופים באזור קיסריה."

בנוסף, כחלק מן הפעילות, פעלה העמותה לגבש תכנית לאומית להילחם בבדלי הסיגריות שעברה בשנת 2011 כהחלטת ממשלה. ואף החלה לגבש את הצוות הנדרש להוריד את ההחלטה לכדי תכנית יישומית שעברה אישורים של שרים ואף את היועמ"ש, אך נכון להיום מספר יאיר כי ההמלצות וההחלטות לא מיושמות ואו נאכפות והפעילות התמסמסה, זאת משום שבזמנו עניין מחזור השקיות עלה באופן משמעותי וסכנת הסיגריות נדחקה הצידה. כעת, כששקיות רב פעמיות הן דבר שבשגרה, הוא מקווה כי ברגע שתהיה ממשלה , "נוכל ליישם את התכנית סוף סוף".

אבל בכל מקרה ועד שזה יקרה ממשיכים המתנדבים לאסוף בכל המרץ את בדלי הסיגריות הרבים. "בכל פעילות נאספים כמה אלפי בדלים, כאשר עד כה נאספו מעל 100,000 בדלים" הוא מספר.

מה עושים עם בדלי הסיגריות שאתם אוספים? כרגע, הבדלים נאספים ונשמרים אצל העמותה. נכון לעכשיו אין פתרון גורף לבדלי הסיגריות, וגם מה שנאסף הוא טיפה בים לעומת כמות הבדלים המפונה מפינות עישון ומושלכת לפחים רגילים. העמותה שואפת לחקור ולפתח פתרון ישים ובטוח לבדלי הסיגריות, ועמו לפנות אל הממשלה ואל השר להגנת הסביבה ולחולל שינוי, דבר הדורש גם הקמת מערכת איסוף טובה.

ומה עם שאר הלכלוך שנמצא בחופים ובמרחבים הציבוריים שאתם מגיעים אליהם? "כמובן, אנחנו לא עושים איפה ואיפה. אמנם המטרה הראשית היא איסוף בדלי הסיגריות בשל הסכנה שהם מהווים, אולם בנוסף לשקיות איסוף המיועדות לבדלים בלבד מחולקות גם שקיות איסוף גדולות והפעילים יכולים לאסוף גם את שאר הלכלוך שהצטבר."

האירוע Butt Shake יתקיים בין ה 27.9 ל 28.9

מה יהיה באירוע? מייקל ממסביר ש" בשישי ה 27.9.19 בין 17:00 ל 23:00 יחלו מופעים מוסיקליים מגוונים וחינמיים לגמרי עם הופעות חיות אמנים מהארץ ומחו"ל במוסיקת עולם. בשבת ה 29.9 בין 9:00 ל 19:00 תתקיים מסיבה בה יופיעו מגוון DJים. כאשר ניקיון החוף יתבצע בין 8:30 ל 11:30. והוא מוסיף "באירוע הזה נוכל לעבוד עם הרשויות וגם לעשות מוזיקה טובה וליהנות ממסיבה טובה באותו הזמן. לעשות את המקום טוב יותר משהיה".

ומה עוד מתוכנן כדי שתהיה לנו מדינה נקייה מסיגריות? יאיר מדגיש כי "העמותה פונה לכיוון הרחבת הפעילות לכיוון בינלאומי בשל פניות שקיבלו מרחבי העולם, ולגיוסי מתנדבים ותורמים. לדבריו, התפקידים הנדרשים הם רבים ומגוונים, כולל שיווק, מציאת פתרונות מחזוריים, הבאת הרעיון בפני עיריות וקמפוסים ברחבי הארץ ועוד. "יש פה הזדמנות לקחת חלק פעיל בתנועה בינלאומית לעולם יפה, בטוח ונקי יותר. אתם יותר ממוזמנים להצטרף!"

אז אם עוד לא תכננתם כלום לסופ"ש או גם אם כן, מוזמנים להצטרף ולשתף. ובכל מקרה זו הזדמנות טובה לברך את כולנו בשנת אחדות מועילה ונקייה!

0 0 votes
דירוג הכתבה
תגיות

הדר נעימי

בת 24, סטודנטית לפסיכוביולוגיה. מאמינה שחדשות טובות נחוצות לעולם בדיוק כמו חמצן, או מים, או שוקולד.
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Close
Close