תובנת בוקר

“הסודות שלנו מגדירים אותנו.” ~ גיום מוסו

לפני מספר שבועות, צפינו בני גור (6.5) ובן (12.5) ואני, בהצגת הבכורה “הסוד של סבא אפריים” בתיאטרון המדיטק בחולון.

ההצגה מבוססת על רב המכר באותו השם, מתוך סדרת הספרים האהובה “ילדי בית העץ” מאת הסופר ואיש החינוך רן כהן אהרונוב שהפכה לתופעה ייחודית בתרבות הישראלית, שבן מכיר עוקב ואוהב וגם גור זיהה.
הפרויקט המוסיקלי בניצוחו של יאיא כהן אהרונוב (הדג נחש) נוצר לפיה.

הסוד של סבא אפרים. תיאטרון המדיטק. קרדיט צילום כפיר בולוטין

העיבוד החדש מספר את סיפורם של ארבעת חברי חבורת “ילדי בית העץ”, המגיעים לביתו של אפרים, סבא של מאיה מהחבורה. בבית, החבורה מגלה כספת מסתורית ובתוכה חפצים ייחודים, שהחבורה לא מודעת לשווים ולמשמעותם ההיסטורית. העלילה מסתבכת כשהחפצים החשובים נעלמים והחבורה יוצאת למסע בלשי למציאת החפצים החשובים כל כך לסב, שהופך במהרה למסע לחשיפת העבר של סבא אפרים בקהילה היהודית בפרס וקהילת אנוסי משהד ממנה הוא מגיע ושעליה מעולם לא סיפר. המסע והשבת החפצים לסבא אפריים הופכים למסע מרגש למציאת וגילוי הזהות הפנימית והאישית של כל אחד מילדי החבורה.


הספר “הסוד של סבא אפרים” עליו מבוססת ההצגה, נכתב ע”י רן כהן אהרונוב בהשראת סיפור החיים האמיתי והמרגש של אביו, נצר למשפחת עולים מקהילת אנוסי משהד שבפרס, שעלו ארצה ואיתם תשמישי קדושה זעירים. התשמישים שימשו בסתר את יהודי הקהילה שנאלצו להמיר את דתם ולהתאסלם. התשמישים המופיעים בהצגה נתרמו למוזיאון ישראל בירושלים והוצגו לאחרונה בתערוכה “סודות” באגף הנוער של המוזיאון.

ההצגה מלווה בעיבודים חדשים לשירים הפופולאריים מתוך הפרויקט המצליח “ילדי בית העץ”, מבית היוצר של האחים רן ויאיא כהן אהרונוב.

הילדים ואני צפינו בהצגה מרותקים ומסוקרנים – ובהמשך ברכב סיפרנו לאבא על ההצגה ועל הסוד שהסבא אפריים בעצם הסתיר, על הדמיון של הסיפור אלינו ולסודות של הסבים שלי שעלו לארץ מאירופה אחרי השואה ולא דיברו, או על הסבים מהצד המרוקאי שגם הם כמו הסבא בהצגה עלו ברגל ובאוניה ממרוקו אחרי תלאות קשים. דיברנו על השם של ההצגה הסוד והאם הוא מתאים להצגה- ובעיקר על החשיבות שיש לחפצים עם ערך סנטימנטלי שבעולם של היום במיוחד להם יש ממנו פחות ופחות.

אפשר לסכם ולומר שהייתה לנו חוויה מרגשת ומהנה שגם העבירה מידע היסטורי על יהדות פרס ואנוסי משהד שהיא חלק חשוב בפסיפס הישראלי שבו אנחנו חיים.

הסוד של סבא אפרים. תיאטרון המדיטק. קרדיט צילום כפיר בולוטין


להפקה החדשה גויסו יוצרים מהשורה הראשונה, ביניהם המחזאים חן גרטי ותום חודרוב, שעיבדו ביחד את הספר והפכו אותו למחזה, והבמאי זוכה הפרסים, גמא פריד (״קאיטוש הילד המכשף״, ״דון קישוט״, ״לאסי״) , שמביים את ההצגה. ההצגה תוצג בכיכובם של השחקנים עדן גולדמן, אסף דגני, דניאל הרוש, ליאור זוהר, ספיר רוזנפלד ואדיר שטיבלמן.


0 0 votes
דירוג הכתבה

רקפת פרא

מומחית תוכן חיובי וצרכנות חברתית. מייעצת ומסייעת לחברות וארגונים בתחום השיווק, הדיגיטל והתוכן. עוסקת בכתיבת חדשות טובות משנת 2018 דרך כתיבה במדור החדשות הטובות באתר Mako ועריכת האתר מאז ינואר 2019 וניהולו השוטף בהתנדבות. הקימה את קטגורית הצרכנות החברתית והראשונה לסקר אותה באופן זה. רואה בסיקור חדשות טובות שליחות ופועלת לייצר חדשות כאלו בעצמה. מרצה באוניברסיטאות וארגונים בתחום התוכן החיובי, צרכנות חברתית וחדשות טובות וכמו כן מחברת בין גופים וחברות לטובת פעילות חברתית וצרכנות חיובית.
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x