ארועיםתרבות

צלילה חופשית- תערוכת ההתמודדות עם האובדן של הדס בכר

ב-7-5-22 (שבת) בשעה 20:00 מושקת תערוכה חדשה בשם “צלילה חופשית”, שתציג את יצירותיה של הדס בכר בבית האמנים ראשון לציון. בתערוכה שאצרה טובה פסח, יוצגו יצירות, ציורים ווידאו, רובן מהתקופה האחרונה, בנושאים הקשורים לאובדן, ולדרך בה צעדה כדי להתמודד עם האובדן ולתת ליצירה לרפא אותה, ולעזור לה להתמודד.

באין הסערה גדולה

הדס בכר, (45) נשואה +3 מאבן יהודה, היא אמנית מולטי מדיה ומעצבת תקשורת חזותית, בעלת סטודיו HaBa ומותג של בגדים אורגנים, עם הדפסים שציירה בשם BabyHaBa. “באתי מבית שוחר תרבות ואמנות. אמי האמנית ד”ר דליה בכר, ואבי משה בכר, תמיד תמכו ועודדו את בחירותיי בתחומי האמנות השונים. לאורך השנים כבוגרת ציירתי ואיירתי, איורים וקליגרפיות שיצרתי התפרסמו במדיות שונות.” היא מספרת.


אל העיסוק העיקרי באמנות הציור הגיעה בכר לפני 7 שנים, לאחר שאחיה הבכור תומר שהיה הייטקיסט, שוחר טיולים, חופש ושקיעות, צלם מוכשר מאד נפטר מסרטן נדיר (ליפוסרקומה), בגיל 42 במותו. “החלטתי שאי אפשר יותר להמתין עם הגשמת החלומות.” היא מסבירה.

בתערוכה מסע בים לזכר תומר בכר ז”ל. מימין דליה בכר אמא של הדס ותומר ומשמאל הדס בכר

מאז החלה ללכת אחרי החלום שלה ולצייר. היא מציירת במגוון טכניקות, קולאז’, אקריליק, מדיה מעורבת, ועוד. וגם יוצרת וידאו ארט בנושאים שונים. כשכל הזמן האובדן מלווה את יצירותיה.

לפני מספר חודשים התקיימה תערוכה לזכר תומר ז”ל, בעקבות תחרות צילום בנושא “מסע בים”, בה השתתפו כאלף צלמות וצלמים, התחרות נערכה בשיתוף מסע אחר אונליין. התצלומים של חמשת הזוכים, ועוד 15 תצלומים הוצגו בתערוכה שהתקיימה בגלריה ארטורה בעמק חפר.

“הטיימינג של התערוכה היה גבולי כי מגפת הקורונה עדיין השתוללה, אבל הגיעו לפתיחה הרבה א.נשים והיה מאד מאד מרגש.” הדס מספרת ומוסיפה “מבחינתנו שיא ההתרגשות היה כשפנה אלינו ד”ר עוז גופמן, שמנהל את עמותת מחמל”י, שסיפר שהוא רוצה לקרוא ל-לווייתן גדול סנפיר שהם מנטרים במסגרת המחקר שלהם, על שם תומר. התערוכה שהייתה בעצמה ממד של הנצחה, קיבלה ממד משמעותי ומפתיע. תומר מונצח במחקר של לוויתן, חיה חופשיה החיה בים שתומר כל כך אהב.”


עבודותיה של הדס נקשרות לתהליכים נפשיים של עיבוד ואכסון של מידע וחוויות בזיכרון ובתת-מודע ומתאפיינות ברב-שכבתיות: כיסוי וגילוי, הסוואה והשתקפויות.

“מקורות ההשראה העיקריים הינם תנועה ומחול – פלמנקו בפרט; מעגל החיים האישי הנושא דימויים בהקשר לאובדן המשפחתי שחוויתי. בתקופה האחרונה יצרתי מספר יצירות וידאו, פורטרטים עצמיים ובמקביל אני ממשיכה בקשר האמנותי רב השנים והבלתי נפרד שלי עם עולם הפלמנקו הרב גוני. וגם בערב הפתיחה של התערוכה תתקיים הופעת מחול מיוחדת של נשות סטודיו אליברה. “

“נושא התערוכה “צלילה חופשית”, הינו ההתמודדות עם הריק.” היא מסבירה “על התערוכה אני עובדת כשנה, כל הזמן סביב האובדן וזה מה שעוזר לי להתמודד איתו.” זו תערוכת היחיד השנייה שלה והיא מזמינה את הקהל הרחב להגיע ליהנות מאומנות עכשווית משולבת.

3.5 2 votes
דירוג הכתבה

רקפת פרא

מומחית תוכן חיובי וצרכנות חברתית. מייעצת ומסייעת לחברות וארגונים בתחום השיווק, הדיגיטל והתוכן. עוסקת בכתיבת חדשות טובות משנת 2018 דרך כתיבה במדור החדשות הטובות באתר Mako ועריכת האתר מאז ינואר 2019 וניהולו השוטף בהתנדבות. הקימה את קטגורית הצרכנות החברתית והראשונה לסקר אותה באופן זה. רואה בסיקור חדשות טובות שליחות ופועלת לייצר חדשות כאלו בעצמה. מרצה באוניברסיטאות וארגונים בתחום התוכן החיובי, צרכנות חברתית וחדשות טובות וכמו כן מחברת בין גופים וחברות לטובת פעילות חברתית וצרכנות חיובית.
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x