השראהמודעות עצמיתריפוי

"היש צוהלת ושמחה כמוני מסכה?"

"כל העולם במה וכולנו שחקנים", אמר שייקספיר ובחג הפורים יש לנו אישור לשים מסכות כחלק מתחפושת אותה אנו לובשים. אבל בואו נדבר על זמן שהוא לא חג פורים ואיפה המסכות והתחפושות משרתות אותנו יותר ואיפה פחות.

אני זוכרת שבהרבה מהציורים שציירתי בעבר נהגתי תמיד להסתיר חלק ממני ואם הייתם מבקשים ממני לצייר פורטרט עצמי אז תמיד הייתי מציירת את עצמי עם משקפיים, או עם קסדה.
אבל מכיוון שאני טיפוס סקרן שאוהב להעז ולנסות, אז למגירה ציירתי כמה פורטרטים עצמיים כאלה.  

ישנן כמה סוגים של מסכות שמשרתות אותנו למשל, כשאנו בוחרים ללבוש מסכה כהגנה עצמית בזמן עיסוק שמהווה סכנה לפנים שלנו ולבריאותנו, מסכה שמגנה על הסביבה שלנו (כן, הקורונה הגיעה בדיוק בזמן לנשף המסכות), תחפושת שמסמלת מעמד כמו מדים, כתר מלוכה, או השתייכות לקבוצת ספורט או זרם דתי מסויים.

אבל ישנן עוד מסכות שאנו לובשים כל יום ושבאות לידי ביטוי בהתנהגות שלנו במצבים שונים. לא תמיד הדבר הוא רע, כי זה נותן לנו את היכולת להשתנות בהתאם לסביבה ולסיטואציה שאנו מתמודדים מולה. אבל יחד עם זאת, נשאלת השאלה עד כמה אנחנו מסתתרים מאחורי המסכות האלה והאם הם מסתירות גם את הזהות שלנו? את הרצונות שלנו? את התשוקות האמיתיות שלנו? את הפחדים שלנו? את היופי שלנו?

פורטרט עצמי שכולו הסתתרות מאחורי מסכה

המסכה או התחפושת יכולות להסתיר את מה שאנחנו לא רוצים להראות, ממש כמו בסיפור המגילה שאסתר המלכה מסתירה את זהותה מהמלך אחשוורוש. המסכה או התחפושת, הן לא רק מוחשיות כמו הבגדים או האיפור שאנו לובשים יום יום.

מסכה יכולה להיות גם ביטוי של רגש או התנהגות. לדוגמא, בציורי ילדים בזמנים שאינם זמני חג פורים, כאשר ילד מצייר את עצמו כליצן או עם מסכה באופן מתמשך, הדבר יכול להעיד על הסתרה של משהו רגשי שהוא לא מצליח להעביר אלינו באמצעות שיתוף ורבאלי, ובמקום זאת לשתף אותנו במידע שהוא שומר לעצמו, הוא מביע זאת על הדף. כאשר ילד מצייר ידיים בכיסים, כאשר המצייר מחליט לצייר את עצמו עם הגב אלינו, או עם משקפי שמש, או כאשר בציור יש חלונות מוגפים בתריסים או וילונות שמעידים על מיסוך רגשי של משהו שקשור בעולמו הפנימי של מצייר.

כמאבחנת ציורים המשלבת כלים רוחניים נוספים באבחון שאני עושה ובתהליך שאני עושה עם ילדים ומבוגרים, אני עוסקת בעיקר בהסרה עדינה ומבוקרת של שכבות רגשיות נסתרות שבאות לידי ביטוי בציורים. זה תהליך משותף של התמודדות, הסתכלות פנימית ולפעמים יש בו הרבה תסכול, משברים, חוסר נוחות אבל בסופו יש שחרור עצום! ומתנה ענקית שאנו מעניקים לעצמנו וזה לאפשר לעצמנו להוריד את המסכות שאנו לובשים ולתת לאחרים ללא פחד, לראות את היופי האמיתי שלנו.

פורטרט עצמי חשוף ואמיתי
0 0 votes
דירוג הכתבה

נילי זהבי - מאבחנת ציורי ילדים ומדריכת הורים

נשואה ואמא לילד מקסים. מגיעה מתחום האמנות, היצירה, העיצוב והציור. עולם הציור אליו אני מאוד מתחברת, פתח עבורי חלון נוסף מרתק לא פחות לנפש האדם והתת-מודע וכיום אני עוסקת באבחון ציורי ילדים ומבוגרים והדרכת הורים. אני בוגרת מסלול הדרכת אמנות ויצירה במכללת סמינר הקיבוצים. בעלת תעודת מטפלת התנהגותית בילדים עם צרכים מיוחדים במכללת לוינסקי. מאבחנת ציורי ילדים ומדריכת הורים בשיטת מיכל וימר . [email protected]
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x