המלצות: ספריםהשראהצרכנות חברתית

ממלכת יוריקה

בישראל, אומת הסטארט-אפ ועם-הספר, כנראה שיש הרבה מאוד מקום לדמיון; שוחחנו עם מנכ"ל ענקית מוצרי הצריכה, "פרוקטר אנד גמבל" ישראל, על המצאות, על דמיון ועל הקשר בין חברה וערכים, וזה לקראת ספרו החדש, "ממלכת יוריקה!"

למרות שיש מי שמספידים כבר שנים את ענף הספרים, כמות הספרים החדשים שיוצאים לאור כל שנה יכולה בשקט להוכיח ההיפך.

עולם הספרים מתעדכן ומשתנה ולצד הספרים מתפתחות לא מעט טכנולוגיות ואפליקציות שמאפשרות לשמוע את הספר במקום לקרוא ואו לקרוא באמצעות מסך האינטרנט. וכן כמובן גם גאדגאטים לקריאה נוחה יותר.

אופיר גוטמן

“ספרות היא אחד המדיומים המופלאים שבאמצעותם ניתן להעביר אג’נדות חברתיות, רעיונות ומסרים חינוכיים שיכולים באמת להשפיע” אומר לי אופיר גוטמן, מנכ”ל פרוקטר אנד גמבל ישראל, שבימים אלה משיק את ספר הניהול הראשון בעולם לילדים:“ממלכת יוריקה!” ” שהוא גם הספר הביכורים שלו כסופר.

גוטמן מאמין גדול בחיבור בין הערכים והמעורבות החברתית גם כמנכ”ל, שמוביל מותגים רבים שמקדישים חלק נכבד מתקציב השיווק שלהם למטרות חברתיות מגוונות.

את ספרו החליט גוטמן לכתוב לפני שנה, כשהרגיש שיש לו אפשרות להעלות על הכתב רעיונות מעולמות הפנטזיה שעליהם גדל כילד, וליצוק לתוכם תכנים שמביאים לידי ביטוי גם את עולמות התוכן הניהוליים שבהם הוא עוסק כיום, ושאותם, בין כה, ילדינו יחוו בעצמם בעוד כמה שנים.

אופיר גוטמן על המון בלאן

“על מנת לכתוב את הרעיונות שהיו לי הייתי חייב להתנתק ולקחתי את עצמי לשוויץ , לטרק בן שמונה ימים בהר המון-בלאן. בכל בוקר התעוררתי עם שאלות, השבתי לעצמי עליהן ובסופו של תהליך, שבתי הביתה עם הרעיון המרכזי; עם ליבת הספר. הדמות הראשית בספר היא ליה, ביתי בת ה-8” הוא מספר.

“אחרי שהעברתי את הטיוטה ליעל שכנאי, מו”לית הוצאת הספרים רימונים – שמחתי לגלות שבניגוד לשאר ההוצאות מהן קבלתי דחייה, היא מיד זיהתה את הפוטנציאל וחיברה אותי עם עורכת הספרים נועה רום, שגם היא סופרת ילדים נוער מוכשרת ומצליחה בעצמה; היא עבדה איתי על השלמת החוסרים בספר והידוק העלילה והדמויות.” הוא מתאר. ” לא מספיק שיהיה רעיון טוב, גם אם הוא כתוב טוב; כדי להפוך אותו לספר נדרשת עבודה ומקצועיות רבה”.

מתוך הספר – איור של טלי פלד

אאחת התכונות שנחוצות לדעתו וגם לדעת חוקרי תרבות וחינוך נוספים, היא יצירתיות. “כדי לפתח יצירתיות צריך דמיון, מקוריות ורצון” הוא מחדד. מידת היצירתיות, לדעתו של אופיר – תהיה האלמנט המכריע בעתידו של כל ילד.

כדי לעודד אותם אפילו יותר, מזמין אופיר את כל הילדים שירכשו את ספרו, “ממלכת יוריקה!”, במהלך ימי שבוע הספר העברי – לקחת חלק בתחרות רעיונות ליצירת צעצועי המחר: “אני מאוד אוהב את לאונרדו דה וינצ’י ואני חושב שהוא הממציא הדגול ביותר בהיסטוריה, ולכן הפרס עבור מי שיזכה בתחרות, בנוסף לפיתוח המשחק שלו – יהיה כרטיס טיסה לעיירה וינצ’י באיטליה – עיר הולדתו של ליאונרדו דה וינצ’י!”

איך יבחר הרעיון הזוכה?

“הקמתי צוות שמורכבת ממומחים שונים גם מהנדסים ובכירים מגוגל, פייסבוק ומייקרוסופט, שיחד איתי נבחן את הרעיונות השונים לצעצועים  ואת ההיבטים של ההיתכנות הטכנולוגית, הכלכלית של המוצר והיכולת שלו להצליח”.

מאז שהספר יצא מקבל גוטמן הזמנות להרצות בנושא פיתוח יצירתיות בבתי ספר, הרצאות שאותן הוא מעביר בהתנדבות מלאה ברחבי הארץ; “ילד בכיתה ג’ יודע לענות על שאלות עם תשובות מקוריות וחדשות שאני כמרצה וכמנכ”ל מוצא את עצמי נדהם ממש. לא רק זה מדהים אותי, אלא גם קצת מרגש אותי אפילו לגלות שהילדים עדיין קוראים ספרים למרות שכולם חושבים שכבר לא. הילדים שלנו חכמים מאוד וחשוב להעצים אותם, לתמוך בהם ולפתח את הפוטנציאל שגלום בתוכם”.

איך אתה מצליח לעבוד וגם לכתוב ולהרצות? “אני מצליח” הוא אומר. “העבודה היא עבודה והספר וההרצאות הן הנאה ותחביב- ברור שיש גם קשר בניהם כי העולמות מתחברים” איך? “יצירתיות היא אחת התכונות שחשובות מאוד בעולם התעשייתי – בחברה הישראלית יש 25% מהממציאנים של פרוקטר אנד גמבל העולמית. יש קשר הדוק בין פיתוחים טכנולוגים והמצאות גם בעבודה שלי. כשאני כותב או נפגש עם ילדים הדמיון שלי גם פועל וזה חשוב מאוד לכל מנהל ולכל אדם לדעתי- לא רק לעבוד אלא גם ליהנות ולהתפתח”

באופן הזה הוא מתאר לי גם את הראייה שלו את החיים שגם היא באה לידי ביטוי בעולם העסקי שלו- החיבור לחברה- את ההרצאות הוא מעביר בהתנדבות “יש לי עבודה שאני מרוויח בה טוב, את הספר וההרצאות אני עושה כדי ליהנות”. גם בחברה לכל מותג יש חיבור חברתי ברור וחלקים נכבדים מתקציבי השיווק של כל מותג מוקדשים לעשייה חברתית או לקידום אג’נדה. אם לפנטן יש את החיבור לזיכרון מנחם- פרוייקט מקסים שהצליח להגדיל את שיעור תרומת השיער לטובת ייצור פאות לחולות סרטן שחוצה מגזרים ומאפשר לכל אחת לתרום שיער, או אם זה דרך תמיכה בעמותת “סודקות את תקרת הזכוכית” של “כל ישראל חברים”; עמותה המזהה נערות בעלות פוטנציאל גבוה ללימודי מדעים בשיתוף עם משרד החינוך, שאליה החלטתי להעביר את ההכנסות מתמלוגי הספר החדש- החיבור הזה הוא מאוד חשוב בעיני והוא בא לידי ביטוי בכל מה שאני עושה”.

*אפשר לרכוש את הספר גם בחנויות או באתר ההוצאה, במהלך ימי שבוע הספר כדי להשתתף בפעילות. את הוכחת הקניה יש לצלם ולשלוח בהודעה לאתר ההוצאה לאור. את הרעיונות אפשר להעביר דרך: 1. בשבוע הספר בדוכן תהיה קופסה או 2. דרך עמוד יוריקה באתר . הספר מיועד לילדים בכיתות ג-ו’ אך בהחלט קורא גם להורים לשתף פעולה בקריאת הספר עם הילדים כי בסופו של כל פרק יש חידות ותרגילים להנאה, שיפתחו את שרירי המחשבה והחיוך.

אתה רואה עתיד נוסף לספר מעבר לתחרות סרט, סדרה?? “”הספר רק יצא ואני מאוד מאושר מזה ומתמקד בו. לא כתבתי את הספר כדי שיהפוך לסרט, אבל אני כן יכול לגלות לך שהספר “ממלכת יוריקה 2!” כבר נכתב אצלי בראש, ויש למה לחכות!”

0 0 votes
דירוג הכתבה

רקפת פרא

מומחית תוכן חיובי וצרכנות חברתית. מייעצת ומסייעת לחברות וארגונים בתחום השיווק, הדיגיטל והתוכן. עוסקת בכתיבת חדשות טובות משנת 2018 דרך כתיבה במדור החדשות הטובות באתר Mako ועריכת האתר מאז ינואר 2019 וניהולו השוטף בהתנדבות. הקימה את קטגורית הצרכנות החברתית והראשונה לסקר אותה באופן זה. רואה בסיקור חדשות טובות שליחות ופועלת לייצר חדשות כאלו בעצמה. מרצה באוניברסיטאות וארגונים בתחום התוכן החיובי, צרכנות חברתית וחדשות טובות וכמו כן מחברת בין גופים וחברות לטובת פעילות חברתית וצרכנות חיובית.
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x