מודעות עצמית

מנהיגות מהפנים החוצה – טיפים להצלחה שמתחילים בנו

ניהול מהפנים
והחוצה

דלית אליהו, MA מומחית לפסיכולוגיה רוחנית

וגם, איפה הפסיכולוגיה יכולה לעזור והיכן עלולה להכשיל

מה שמשפיע על ההתנהגות שלנו ועל המסר שאנחנו שולחים הוא מעל הכל הפסיכולוגיה או התכנות הפנימי שלנו. על מנת לייצר הצלחה במפגש עם העולם עלינו ראשית ללמוד להכיר את עצמנו ובנוסף לדעת מה עוזר לנו ומה מפריע להצליח במפגשים אנושיים שיכולים לקדם אותנו, בין אם מדובר בעסקים, ברומנטיקה, בהורות או בכל תחום.

כמה טיפים לגבי ניהול עצמי, שהוא הכרחי כצעד ראשון לניהול אפקטיבי של כל גורם חיצוני אחר:

1. חפשו התאמה ולא הצלחה

התפישה שלנו לגבי מפגשים שאנחנו רוצים להצליח בהם כמו ראיונות עבודה לדוגמא, או דייטים עם מישהו או מישהי שמוצאים חן בעיניינו, היא הרבה פעמים, מתוך רצון להיות נאהבים, להקטין את עצמנו אל מול האדם שאיתו אנו נפגשים למטרת קבלה לעבודה, או לרצות אהוב או אהובה. זו תפישה שיכולה מאוד להכשיל.
גישה מומלצת היא להגיע עם כוונה של לחפש מצב מתאים עבורי, לצאת מתוך נקודת הנחה שאני מגיע גם כדי להכיר את הארגון או הבחורה ולא רק על מנת להתקבל בכל מחיר, או להיות נאהב בכל מקרה. מי שינסה את הגישה הזו יווכח מהר מאוד שהתגובות אליו הן אחרות לגמרי. מי שרואה מולו אדם מועצם חווה חוויה שונה ובאופן אוטומטי מעריך את מי שמולו.

2. יותר חשוב לדעת מה המסלול שלי מאשר רק מהי העבודה הבאה

עיסוק מקצועי הוא הדרך הפסיכולוגית שלנו לבטא את עצמנו בעולם. חשוב שנכיר את עצמנו ואת מה שחשוב לנו באופן מהותי בביטוי שלנו מעבר למשרה כזאת או אחרת. ברמה הטכנית זה עוזר לענות על השאלה “איפה אתה רואה את עצמך בעוד 5/10 שנים?” וברמה האנרגטית המסר שאני שולח הוא המסר שאני אדם יציב, מתוכנן, רציני, בוגר שיודע מה הוא רוצה ובכך משרה אווירת בטחון אל מול כפיפים, מנהלים או משימות בשטח.

3. עבדו לשנות אמונות מחלישות עוד לפני המפגש עם העולם החיצוני

אמונות עבורנו בני האדם הן כמו מים עבור דגים. אנחנו שוחים בהם, חושבים שזה העולם ולא מבינים פעמים רבות שאם רק נשנה אותן כל התכנות הפנימי שלנו ייצר חוויה אחרת לגמרי מבחוץ. לואיז היי אמרה שלכל אחד מאיתנו יש איזו אמונה של “אני לא מספיק….חכם/חרוץ/מרשים וכו’ ” ושהאמונה היחידה הזו זה מה שמכשיל אותנו. לפני שאנחנו אפילו מתחילים במפגשים חשובים עם אחרים רצוי שנברר היכן האמונה שמכשילה אותנו. אמונה אפשר לשנות על ידי זה שניצור אמונה הופכית לה ונעבוד איתה כהצהרה חיובית. תת המודע שלנו לא מבדיל בין מציאות לדמיון ולכן אמונה מחזקת תקלט כעובדה (אפילו אם אנחנו לא מאמינים בה רגשית) ותקדם אותנו.

4. דימוי עצמי חשוב יותר מבטחון עצמי

פעמים רבות אנחנו טועים וחושבים שאם אדם מתנהג באופן מוחצן כמישהו שבטוח בעצמו זה מעיד על משהו חיובי לגביו, אך לרוב ההפך הוא הנכון. הגורם הפסיכולוגי שגורם לנו להצליח הוא לא הרובד השטחי או ההתנהגותי בו אדם אחד יכול להיות מוחצן והשני מופנם אלא האמת לגבי איך אנו רואים את עצמנו. התפישה שלי את העצמי שלי כחכם, מוצלח, או בעל ערך היא מה שמשפיע על האינטראקציה שלי עם הסביבה ובסופו של דבר על כל משימה שאבצע. אם יש לנו מקומות חלשים בדימוי העצמי עדיף לחזק אותם מאשר לנסות להרשים רק דרך בטחון עצמי יכול להיות שקרי.

5. הנאה היא הנעה

נסו להמנע מלעשות את ה”דבר הנכון” אלא לימדו את עצמכם ודעו מה באמת ממלא אתכם. אולי ההורים אמרו לכם שחשוב להיות רואה חשבון, כי כך כולם במשפחה, אבל אתם נמשכים לאמנות. כאשר לא הולכים עם מה שאנחנו אוהבים באמת נגמרת לנו המוטיבציה. אפשר לשרוד חוויות שכאלה, אך הן שוחקות לאורך זמן ומונעות התפתחות. מוטיבציה מורכבת גם מפחד או כאב וגם מהשתוקקות או אהבה. אז גם אם ההורים אמרו שאין כסף באמנות וזה מפחיד אותי אבל מצד שני יש לי משיכה גדולה לתחום זה מפתח הרבה יותר נכון לטווח הארוך, להשתמש בשני הכוחות המניעים האלה, מאשר רק ללכת עם השכל ולעשות משהו שאין חיבור אליו. זה כמו לנסות לסוע ברכב מאוד יפה אך ללא דלק.

ב 2 ביוני ארגון מאסטרי אימון לחיים מקיים את כנס הפסיכולוגיה הרוחנית ה 2 בנושא מנהיגות מהפנים החוצה. בכנס מרצים מנהיגים של המחר, מעוררי השראה, שעשו שינויים בחיים האישיים והמקצועיים שלהם על מנת להיטיב עם עצמם ועם כולנו כחברה – כולכם מוזמנים!

0 0 votes
דירוג הכתבה

Dalit Eliahu

מייסדת מאסטרי אימון לחיים - בית הספר לאימון על פי הפסיכולוגיה הרוחנית, מגדלת את בני איתן, ומלווה את עצמי ואחרים בתהליכי התפתחות באהבה ואמונה.
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x