אנשיםדברים משמחיםהמלצותהשראהחדשות טובותיוזמות חיוביותללא קטגוריהמודעות עצמיתמילה טובהתוכן חיובי

סיפורי מסע מעוררים השראה

האלגוריתם הרוחני- המסע של שלומי

לכל אדם יש סיפור שמבקש להישמע.

כל אדם הולך דרך, ומתוך הסיפור שלו צומחות תובנות, השראה ולמידה שאותה ניתן לקחת גם לעולם שלנו.

סיפור המסע מוביל אותנו לעיתים לעשיה ייחודית בעולם, כזו שמעוררת השראה, כזו שלא רואים כל יום, כזו קצת יוצאת דופן  ושנובעת מחיפוש עמוק בתוכנו.

יצאתי לפגוש אנשים שהעשייה שלהם בעולם אחרת, מעניינת, שונה, ולראות מה היה שם במסע חייהם שהוביל אותם לבחירות, לעשיה, לדרך שבחרו ללכת בה.

🌹 🌹 🌹

“בשיווק הקלאסי אומרים שאם לא הולך לך אז צריך להגביר מאמץ , בשיווק היהודי הכלל הוא – להגביר אמונה” , זה אחד מהמשפטים המובילים של שלומי כהן , בן 37 נשוי ואב לשניים , גר בפרדסיה ובעל העסק עצמאי – “שיווק ברוח היהדות” שעוסק בייעוץ שיווקי ופרסום ממומן בפייסבוק.

בעסק שלו שלומי משלב בין עולם השיווק לעולם האמונה, שילוב לא שגרתי שנולד כחלק מהתובנות והלמידה במסע החיים שלו.

נפגשנו כדי להבין איך מסע החיים הוביל אותו לחיבור המיוחד בין חומר לרוח, בין שיווק פרקטי מעשי לעולם האמונה הדתי.

ספר לי קצת על שלומי הילד, באיזה בית גדלת ?

“גדלתי בירושלים בבית דתי בהתאם למסורת הקלאסית של העדה התימנית” אומר שלומי, “בגיל 3 כבר הלכתי ל’מורי’, שזה מישהו שמלמד לעלות לתורה ובגיל 4 כבר עליתי לתורה. ככה זה אצלנו התימנים לא מחכים לבר מצוה,” הוא מחייך.

“בגיל שש ההורים שלי התגרשו,  ושנתיים לאחר מכן עזבתי עם אמא שלי את ירושלים ועברנו לגור בתל אביב. המעבר הזה היה בהחלט מעבר משמעותי”.

מה היה משמעותי במעבר?

“למדתי תמיד בחינוך הדתי ממלכתי אבל בירושלים למדתי רק עם בנים והיו לי גם הרבה חברים” מסביר שלומי, ” זו הייתה קבוצה מאוד מגובשת, היו פעילויות וחוגים בלי סוף , הייתי כל יום אצל חבר אחר, המון מסתובב ורוב הזמן מחוץ לבית, בתל אביב לעומת זאת פגשתי עולם אחר, עדיין חינוך דתי אבל מעורב ובנוסף בית ספר חדש, להתחיל הכול מאפס, פתאום לעבור מהעולם שבחוץ לעולם שבפנים- יותר טלוויזיה ומסכים וזה היה מאוד משמעותי עבורי כילד, אבל את יודעת” הוא מחייך “אנחנו הילדים מסתגלים מהר.

במקביל אבא שלי חזר בשאלה, ואז בעצם נוצר מצב שבסופי שבוע כשהיינו אצלו נחשפתי לעולם החילוני.

היינו נוסעים לירושלים , הולכים לסבא וסבתא לעשות קידוש ,ואז חוזרים לישון אצל אבא ולראות טלוויזיה , התחילה בעצם תנועה בין בית דתי לבית חילוני, פיצול שהמשיך עד שאבא שלי נהרג בתאונת דרכים כשהייתי בן שתים עשרה”

זה בוודאי היה מטלטל וכואב עבורך לאבד את אבא שלך.

“בטח” אומר שלומי, “הייתי כבר קרוב לגיל בר מצווה והקשר בינינו התחזק, וזה היה שוק רציני , שנתיים קודם לכן הוא קנה אופנוע ועשה תאונה, וזה בהחלט היה כואב ולא פשוט”

אז גדלת בעצם בבית דתי, ולמדת בחינוך הדתי עד הצבא ומתי מתחילות לעלות מחשבות של חזרה בשאלה ?

“אני חושב שבכיתה יא’ או יב'” אומר שלומי, “התחלתי לשאול שאלות , התחילו מחשבות, מה שנקרא ‘מחשבות כפירה’ .  אבל לא היה שום שיח על זה עם אף אחד, הכול היה בפנים”.

איך אתה מסביר את זה שהתחילו מחשבות כאלו?

“אני חושב שרוב החבר’ה שנולדים בעולם הדתי” אומר שלומי “לא שואלים בעצם- למה.

למה אני חי ככה באורח חיים הדתי? למה להתפלל ? למה לקרוא בתורה ? ואף אחד גם לא דיבר על הדברים האלו, זה רק מחשבות ושאלות שהתחילו להתרוצץ בתוכי.

יש ביטוי כזה “הוא מוסיף “שנקרא ‘תינוק שנשבה’ מכירה ? זה מדבר בעיקר על העולם החילוני שלא יודע ומכיר את העולם הדתי, אבל אני חושב שזה נכון לשני הכיוונים, אתה נולד וגדל באופן מסוים ואתה פשוט לא שואל שאלות, וגם לא קיים שיח סביב זה בסביבה שלך, עושים כי ככה צריך.

האמת שאני גם לא יודע עד כמה אפשר להסביר בגיל 16 או 17 על העומק של הדברים”.

מתי בעצם המחשבות האלו הופכות בפועל לעזיבה של העולם הדתי ?

“בערך בסוף הצבא” אומר שלומי, “בצבא הייתי מוקף בסביבה חילונית וקשה לשמור כשאתה בסביבה כזו.

במלחמת לבנון השנייה נוצרו אצלי סדקים סביב האמונה ולאט לאט פשוט הפכתי להיות חילוני.

אחרי הצבא נסעתי לארצות הברית לעבוד בעגלות וכבר הייתי חילוני לגמרי, חוץ מלהפריד בשר וחלב ולא לאכול חמץ בפסח אני חושב שלא שמרתי שום דבר”.

ולאן הדרך מובילה אותך אחרי שאתה חוזר לארץ ?

“לא הייתי בטוח מה אני רוצה לעשות, אז בהתחלה הלכתי ללמוד הנדסת מכונות אבל עזבתי אחרי סמסטר אחד כי הבנתי שזה לא מה שאני רוצה, המשכתי לחפש ובסוף הלכתי ללמוד כלכלה וסטטיסטיקה באוניברסיטת תל אביב ואת זה סיימתי אבל תוך כדי הלימודים כבר הבנתי שזה לא מה שאני רוצה לעשות.

אירוע מאוד משמעותי מבחינתי בזמן הלימודים היה משפט אחד שיום אחד ראיתי באוניברסיטה ומלווה אותי עד היום ואני מצטט אותו הרבה פעמים:

‘אם לא תעבוד בשביל החלום שלך מישהו ייקח אותך לעבוד על החלום שלו’  

אני חושב שזה מלאך ששתל את זה שם כדי שאבין מה הדרך שלי.” הוא מחייך.

“אחרי הלימודים המשכתי לעבוד בכל מיני עבודות זמניות עד שיום אחד חבר סיפר לי על תוכנה לבנית אתרים באינטרנט ועל איזה קורס בנושא ,אז למדתי והמשכתי להעמיק בזה לקחתי עוד קורסים ושיעורים שמצאתי ביוטיוב, ,ואני תמיד כשאני מתחיל משהו אז אני חופר ומעמיק בו ללא הפסקה אז פשוט למדתי ולמדתי ורציתי להתחיל להתנסות בזה.

הצעתי לכמה אנשים לבנות להם אתר והתגלגלתי עם זה.

תוך זמן קצר החלטתי שזה לא הכיוון שלי ואמרתי לעצמי- אוקי בונים אתר אבל איך מביאים אנשים להיכנס לאתר ? איך משפיעים על אנשים ומביאים אותם להתעניין ?

ומשם כבר התגלגלתי כבר לעולם השיווק, לקחתי קורסים, למדתי קמפיינים בפייסבוק ובגיל 28 פתחתי עסק עצמאי”.

(קרדיט: דבורה אורבך)

בשלב הזה אני מבינה שאתה עדיין חילוני ?

“כן, עדיין חילוני ” אומר שלומי, “ולעסק קראתי בהתחלה : ‘שלומי כהן בדרך להצלחה עסקית’, קצת יומרני הייתי אומר” הוא מחייך.

“המשכתי ולמדתי כלים שיווקיים מוכרים , המשכתי ללמוד כתיבה שיווקית ולהעמיק ובמקביל התחלתי גם תהליך של התפתחות אישית ולעקוב אחרי מנטורים מחו”ל כמו ג’ים רון , למדתי והעמקתי, ראיתי אינספור הרצאות והתקדמתי גם עם העסק”.

ומתי העולם הדתי מתחיל לקרוא לך חזרה?

“אחרי ארבע שנים בהם אני לומד ומתפתח בכלים מקצועיים ואישיים, העסק עדין לא מתרומם ואני עוד עוסק פטור” מסביר שלומי “הרגשתי שיש לי כלים  ושאני יודע לשווק ועדיין זה לא תמיד מצליח.

וגם בעלי עסקים שהיו נפגשים איתי היו אומרים לי – “שלומי, אני עושה הכול, וזה לא עובד”, ופתאום משום מקום התחלתי לזרוק ‘פרנסה משמים’, לא יודע מאיפה זה בא לי, פשוט יצא.

תביני, לא הנחתי תפילין בשלב הזה, לא התנהלתי לפי אורח חיים דתי אבל כנראה שהדת והאמונה תמיד היו שם.

אני יודע שלפעמים משתמשים במשפט הזה כדי לפטור את עצמנו מאחריות על למה לא הולך, כי אתה לא מבין, אתה לא מבין למה לא הולך, אז ‘נאשים’ את הקדוש ברוך הוא.

שם בעצם התחיל תהליך של התקרבות שוב לעולם הדתי. וכמו שהיציאה שלי מהדת הייתה הדרגתית גם החזרה הייתה הדרגתית. ואז יום אחד ‘קפץ לי’ שיעור של הרב זמיר כהן שאני מאוד מעריך, והתחלתי לשמוע שיעורים שלו, וכמו שאמרתי לך כשאני מתחיל משהו אני מעמיק וחופר בו והתחלתי לשמוע עוד ועוד עשרות שיעורים שוב ושוב, קראתי ספרים ראיתי עוד סדרות של שיעורים ובנקודה הזו התחלתי לחבר את השיווק והיהדות, בהתחלה בקטנה, באופן אפילו בנאלי, ולאט לאט יותר ויותר ככל שהלימוד התחזק גם החיבור התחזק”.  

(קרדיט: דנה אופיר)

איך החיבור הזה היה לאנשים שסביבך ?

“תראי לחבר את היהדות לעסק זו אמירה” אומר שלומי “אבל אני חושב שהדור של היום כבר מבין שיש נתיב ביניים, שזה לא חייב או זה או זה, גם לא צריך גבולות חיצוניים, מספיק  שאמונה נמצאת אצלך ואתה חי את זה ועושה את התפילות שמחברות אותך לאמונה.

בהתחלה עוד היססתי קצת, ואז שיניתי את שם העסק ל’שיווק בדרך שלך’ כי הבנתי שלכל אדם הדרך הייחודית שלו ומה שמתאים לאחד לשווק לא מתאים לאחר , אחרי שנה בערך שיניתי ל’שיווק ברוח היהדות’.

אני מבין שזה אולי קצת מוזר לחבר בין שיווק ליהדות אבל אנשים אמרו לי שזה ייחודי, ויוצר בידול, מושג שאני קצת פחות אוהב.  אני גם חיפשתי מי עושה את זה כבר ואיפה אני יכול ללמוד עוד , והאמת היא שלא מצאתי, לא היה כזה חיבור שיכולתי ללמוד ממנו,  זו בהחלט הייתה אמירה מאוד ייחודית ובמובן מסוים גם אמיצה.

אני לא חשבתי על זה פשוט יצא ממני.

ותקשיבי החיבור הזה הוא למעשה כל כך בסיסי, זה כל כך מתבקש לחבר בין פרנסה לאמונה, זה למעשה מה שהיהדות נשענת עליו”.

מה בעצם עושה השילוב עם היהדות בתהליך השיווק?

“זה אומר שאנחנו נותנים מקום לכל הרבדים בחיינו כדי להצליח” מסביר שלומי.

“הרובד המקצועי הוא ברור כמובן, איך לשווק נכון ולהניע, בנוסף לזה הרובד הרגשי – העולם הפנימי שבנו, איך התחושות שלנו, הרגשות וכל הפנימיות משפיעות על ההצלחה

הרובד התודעתי – באיזה תודעה אני? אם אני בתודעה שכסף זה דבר רע, האם יגיע אלי הרבה כסף…? והרובד הרוחני – איך האדם שאני משפיע על השפע שלי- כיבוד הורים, כבוד האישה, מידת הכעס, לשון הרע ועוד עשרות דברים המשפיעים על הפרנסה”.

🌹 🌹 🌹

אין ספק שהמוטיבציה של שלומי נעוצה בסיפור המסע שלו ובהתנסות שלו בחיים בעולם הדתי ובעולם החילוני, המעבר בין העולמות ייצר אפשרות של שילוב שהוציאה אותו לשליחות ייחודית ועסק שמייצר חיבור מרתק במיוחד שמבוסס על פרנסה ואמונה.

מוזמנים להכיר את שלומי ואת העשייה המבורכת שלו באמצעות האתר שלו https://yourwaymarketing.co.il/

 והפודקאסט שלו https://open.spotify.com/show/1NYGorrrMcIBL6WN0S2ldA

וכאן יש עוד המון תוכן נוסף: https://linktr.ee/shlomi.cohen

0 0 votes
דירוג הכתבה

שרון אוזן

שרון אוזן נשואה ואמא לארבעה . אוהבת לכתוב, לקרוא, ללמוד ולהתפתח. צועדת בשבילי החיים בסקרנות ותשומת לב מתוך רצון אמיתי להיות אדם טוב יותר בעולם הזה.
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x