תובנות מחייכות

מהפכת החיוך זו לא סתם סיסמה!

נוטים לחשוב שהמהפיכה הקשורה בחיוך שייכת לציור המונה ליזה של של לאונרדו דה וינצ'י, מתחילת המאה ה-16. הציור המפורסם שבמרכזו דמות דיוקנה של אישה מחייכת אמנם הייתה מהפכנית כי בדיוקנים אירופיאים לא נראו חיוכים כלל ובתמונה דמותה של ליזה עוטה חיוך מסתורי או ספק-חיוך. זוויות עיניה ובפיה של הדמות המצוירת,  מקנה תחושה כי הדמות מחייכת או עומדת לחייך. כמובן שבנוסף לחיוך המהפכנות של הציור יוחסה כמובן לגורמים נוספים בין היתר נאמר, כי עיניה של המונה ליזה נראות כאילו הן מביטות בצופה בה בכל זווית שבה יצפה בתמונה, והעובדה שהמונה ליזה היא בכלל דיוקן עצמי של גבר. חיוכה המתעתע של ליזה עמד במוקד תיאורים רבים שהציגו אותה כ"עלמה נטולת רחמים. ןכאמור הציור הזה היה בגדר מהפכה, אבל המהפכה הגדולה באמת הייתה במאה ה18.

בסתיו 1787, הציירת המפורסמת מאדאם אליזבת-לואיז Vigée Le Brun הציגה דיוקן עצמי בסלון תערוכת אמנות הביאנלה. שהייתה נודעת לקביעת הסטנדרטים של הטעם הפריזאי והאירופאי. היא ציירה את עצמה מחזיקה את תינוקה בחיוך קל חושף שיניים. חיוך שיניים לבנות בימינו הוא הכי בנאלי וחסר ייחודיות בעת מחוות חברתיות. אנו רואים זאת כל הזמן במסכים שלנו ובשלטי פרסום וכרזות. אבל החיוך הזה מ 1787 עורר שערורייה. הייתה זו "התייפייפות אשר אמנים, אנינים ואנשים של טעם טוב גינו בפומבי", ציינה עיתונאית ידועה באותה העת .החיוך הזה נתפס כפעולה מכוונת ללעוג למוסכמות מתורבתות שראשיתה בימי קדם. פעולה זו הייתה הבסיס וראשיתה של מהפכת החיוך המערבית. 

מאדאם אליזבת-לואיז Vigée Le Brun הציגה דיוקן עצמי שעשה מהפיכה בחיוך

אפשר לסלוח לך על המחשבה שלחיוך  אולי אין היסטוריה;  זה תמיד היה אותו הדבר. בדיוק כמו לתרבויות שונות בימינו שלנו יש כללים מדויקים לחיוך. למרבה התדהמה, זה היה רק בסוף המאה ה -18  בו צרפת  והציוויליזציה המערבית גילו את אמנות החיוך.  ב"משטר השיניים הישן" ששרר במערב אירופה עד אז, חיוך היה לעיתים קרובות ממש מזעזע.  אנשים היו פטאליסטים לגבי אובדן שיניים, ופיותיהם הפתוחים היו לעתים קרובות דוחים מבחינה ויזואלית.  כללי התנהגות מימי קדם לא הסכימו על פתיחת הפה כדי לבטא רגשות ברוב המצבים החברתיים.  חיוך פתוח וחסר מעצורים היה קשור לטירוף הדעת של מיעוטים בחברה. 

אך בשלהי המאה השמונה-עשרה, בפאריס, השתנו מוסכמות עתיקות אלה, ששיקפו תמורות רחבות יותר באופן שבו אנשים הביעו את רגשותיהם.  זה אפשר את הופעתו של החיוך המודרני אפילו נכתב על כך ספר בשם מהפכת בחיוךבאנגלית. נמכר באתר אמזון. 

התמונה המהפכנית המקורית של מאדאם אליזבת-לואיז Vigée Le Brun

אז בפעם הבאה שאתם מרגישים בנוח לחייך בציבור בלי שיחשבו שאתם מטורפים ו"נפלתם על הראש", הגידו תודה בלב לציירת הנכבדה. 

0 0 votes
דירוג הכתבה

יוסי עמנואל ד"ר חיוך

יוסי עמנואל, 43 מחיפה ד"ר חיוך מרצה ואמן ריפוי חסימות רגשיות ומכאובים בשיטת ספורתרפיה בחיוך. בעל 2 ספרים רבי מכר: "לפרוץ את מעגל הכעס והתסכול", מ"ייאוש ודכדוך לדוקטור חיוך"
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x