אנשיםהשראה

את האיש הזה אתם חייבים להכיר!!

בני ברמן כתב ושר ש "לא כל יום פורים" - שיר שמתאר אדם נזקק שלכבוד פורים מקבל נדבה כי בפורים זו אחת מהמצוות הגדולות - לחשוב על החלשים ולתת. אבל ויש מי שהעשייה החיובית אצלו ממש כמו זו שבשיר, היא דרך חיים של ממש - כמובן שהוא לא היחיד ואנחנו כותבים על לא מעט כאלה לשמחתנו הרבה. אבל אין ספק שבמקרה הזה מדובר באדם מעורר השראה ויחיד במינו גם לכל הטובים האחרים.

קובי גטניו – בן 52 גר בישוב עדי בגליל המערבי נשוי ואבא לשניים מהנדס חשמל ומומחה בניהול משאבי אנרגיה במקצועו. עובד בחברת חשמל כבר 27 שנה. בנוסף קאוצ'ר ומנהל קהילה של מאמנים ומדריכי NLP שמונה 2300 איש, מאמן כושר מוסמך וינגייט, ספורטאי סיבולת, רץ מרתון ואיש ברזל משתתף בתחרויות, מרצה בנושאים שונים ומייעץ לעמותות ולעסקים בנושאים חברתיים וסביבתיים.

בתחילת השיחה אמרתי לו שעברתי לפני השיחה על האתר שלו "לתת לכל" – https://2give4all.co.il/ שעוסק ממש כמוהו כולו בעשייה ובנתינה, שהוא לבד יכול למלא את אתר החדשות שלנו בתוכן על בסיס יומי ולא צחקתי.

מדובר באדם עסוק ביותר שמצליח לנהל את הזמן שלו בצורה מעוררת השראה ולשלב בין עבודה במשמרות 24/7 לבין פעילות ספורטיבית מאומצת יום יומית לבין עשייה עצומה ל-30 עמותות שהוא מלווה ומסייע להן ופעילות חברתית שלו הייתה נחשבת לעבודה הייתה מעל משרה מלאה וחצי- ועם כל זה הוא גם איש משפחה.

איך הגעת לעשייה חברתית כ"כ גדולה?

"גדלתי במשפחה עם 7 ילדים בחיפה, לא היה לנו הרבה אבל, כולנו גדלנו לתפארת. אבא שלי לימד אותי להצטיין בכל מה שאני עושה וללמוד כל הזמן. ואני כל הזמן ממשיך ללמוד ולהצטיין. ואמא שלי לימדה אותי, שתמיד יש לך יותר ממישהו אחר- גם כשאתה חושב שאין לך. וזו נקודת המוצא שלי. גדלתי במשפחה שגדלה וטיפחה אותי."

ב-10 השנים האחרונות גייס למעלה ממיליון שקלים לטובת פרויקטים חברתיים שבהם הוא עוסק, עם רקע התנדבותי מרשים שבמהלכו היה חבר הנהלה 5 שנים בעמותת Make A wish מגשימה חלומות לילדים ונוער החולים במחלות מסכנות חיים.. "אחרי שנים של עשייה גדולה בעמותה הבנתי שיש עוד גופים שרוצים את הנתינה שלי ושאני רוצה לתרום גם להם" הוא מספר. "מעניין אותי לסייע לקהילה בתחומים של ילדים בסיכון, ניצולי שואה ובעבודה עם אנשים וילדים עם מוגבלויות. יש המון עבודה לעשות בתחומים האלה ואין אף רגע לבזבז"

קובי גטניו בהרצאה

איך אתה מוצא זמן לכל העשייה שלך? "הכל מתחיל ונגמר בניהול זמן" הוא מסביר. "הלוז שלי מתוכנן באופן כתוב וכל דבר שאני עושה מתוזמן – זה נשמע אולי מכאני אבל זה מאפשר למלא את היום במשימות החשובות ולא ל"בזבז את הזמן" על דברים שאני לא מוצא בהם ערך כרגע. וויתרתי על תפקידי ניהול בחברת חשמל והעדפתי להמשיך לעבוד במשמרות כדי שיהיה לי זמן פנוי לנתינה".

והיומן של גטניו מלא. עמותות רבות פונות אליו במיילים בטלפונים וברשתות ומבקשות ממנו ייעוץ /סיוע בגיוס כספים או בעבודה עם מתנדבים ובנושאים נוספים ובימים אלה הוא גם עסוק בקידום הרצאות שהוא מעביר בנושאים סביבתיים בנושאים חברתיים ובשנה האחרונה גם הרצאה מרגשת במיוחד שהוא מעביר יחד עם זאב קדם ששרד את מלחמת העולם השנייה הודות לאוסקר שינדלר בין השנים 6-11 ויחד עם גטניו מעבירים הרצאה בצורת ראיון שאלות ותשובות שבמהלכו קדם מספר את סיפורו יוצא הדופן.

עבור ההרצאות שלו גובה גטניו תשלום שמועבר כולו לטובת עמותות ופרויקטים שהוא מקדם בקהילה

איך הקורונה השפיעה על העשייה שלך? "הקורונה לא עצרה אותי בפעילות- יש פרויקטים שנעצרו מטבע הדברים אבל לעומתם נכנסו המון פרויקטים אחרים. העשייה לא נעצרת רק הדרך משתנה. הרצאות העברתי בזום במקום באולמות גדולים כמו בעבר וגם בקבוצות קטנות במקרים מסוימים בהתאם להנחיות" למי אתה מעביר את ההרצאות שלך? אין לי הגדרה ספציפית – כל מי שרוצה שאני אגיע להרצות אצלו על נושא מסוים אני מגיע בשמחה- הרבה מזמינים אותי מחברות וארגונים עסקיים ובעשר השנים האחרונות היות והכרתי כל כך הרבה אנשים מתחומים שונים ומגוונים יש הרבה אנשים שרוצים לשמוע ולקבל ממני כוח לעשות גם"

גטניו פעיל ברשתות החברתיות ומשתף כל מה שהוא עושה באדיקות "אנשי עסקים שעוקבים אחרי לא פעם שואלים אותי למה אני משתף כל דבר? ואני מייעץ להם לעשות בדיוק כמוני ולשתף מפני שכאשר אני משתף פרויקט שאני עושה למען עמותה /אדם התהודה שהוא מקבל גורמת להרבה יותר אנשים אחרים לעשות גם לטובת הנושא או לטובת נושאים אחרים – איש עסקים שמספר על התרומה הוא משפיע על העולם העסקי שיתרמו גם הם. אין לי שום דבר נגד מתן בסתר אבל בעידן שלנו צריך לעודד עוד ועוד לעשייה ואין כמו דוגמא אישית".

שגיא חבושה מתוך פוסט של קובי גטניו בפייס

בשנה האחרונה מלווה גטניו בחור צעיר בשם שגיא חבושה שחולה במחלת דושן הנדירה. "אל שגיא הגעתי בעקבות פוסט שהוא העלה בפייסבוק ובו תיאר את הייאוש שלו ומקום מאוד קשה ונטול תקווה שהיה בו. בנוסף למחלה הקשה של ניוון שרירים הוא גם לקה בסרטן והקורונה הגיעה ופניתי אליו וביקשתי ממנו לעשות רשימה של חלומות שהוא רוצה להגשים ונרתמתי כדי לסייע לו להגשים אותם. אחד מהחלומות האלה עומד להתחיל ממש בקרוב- קורס NLP שיועבר לו ב-ZOOM בחינם מטעם מכללת יוזמות ובאופן פרטי. ובקרוב אני מקווה שנוכל להצליח להגשים לו עוד חלום" והוא לא היחיד שגטניו מלווה- ליאב סלומוביץ שסובל מתסמונת אשר שמגבילה את הראייה שלו כמעט ב100%. "מדובר באצן מחונן שמתאמן להגיע לאולימפיאדת טוקיו 2021 ויכול בפירוש להביא מדליה אבל בגלל המגבלה הוא צריך סיוע מעבר לסיוע כספי שכל ספורטאי צריך – ליאב זקוק גם לספורטאים שירוצו איתו ויאתגרו אותו וגם למלווים מאזור הקריות שיוכלו ללוות אותו במהלך הריצה שלו"

גטניו כמאמן כושר מוסמך וכספורטאי תחרותי מלווה לא מעט ספורטאים עם מוגבלויות ויודע לומר ש"ספורט תחרותי כמו מרתון /איש ברזל הוא אתגר גדול לאנשים רגילים אבל עבור הספורטאים עם המוגבלות עצם העובדה שהם צלחו את האתגר זה בעצם כרטיס הכניסה שלהם לעולם הרגיל."

איך אפשר לסכם את הפעילות שלך? מה המסר הכי חשוב שאתה רוצה להעביר הלאה? "אם יש משפט שמתאר אותי ואת האני מאמין שלי הכי טוב אז זה המשפט הזה: לכל אחד יש משהו לתת למישהו לעולם שלנו כדי להפוך אותו לטוב יותר אוהב יותר וצודק יותר.

ואם אתם לא מכירים את השיר הקסום של בני ברמן "מלך ליום אחד" / לא כל יום פורים הנה לינק

3.3 3 votes
דירוג הכתבה
תגיות

רקפת פרא

מומחית תוכן חיובי וצרכנות חברתית. מייעצת ומסייעת לחברות וארגונים בתחום השיווק, הדיגיטל והתוכן. עוסקת בכתיבת חדשות טובות משנת 2018 דרך כתיבה במדור החדשות הטובות באתר Mako ועריכת האתר מאז ינואר 2019 וניהולו השוטף בהתנדבות. הקימה את קטגורית הצרכנות החברתית והראשונה לסקר אותה באופן זה. רואה בסיקור חדשות טובות שליחות ופועלת לייצר חדשות כאלו בעצמה. מרצה באוניברסיטאות וארגונים בתחום התוכן החיובי, צרכנות חברתית וחדשות הטובות וכמו כן מחברת בין גופים וחברות לטובת פעילות חברתית וצרכנות חיובית.
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Close
Close