אנשיםארועיםהשראה

פרויקט יום הולדת 42 – הגשמת מטרות אישיות ועמידה ביעד גיוס תרומות לשומר החדש

בשנתיים האחרונות אני מסקרת כמעט על בסיס יומי אנשים טובים עם יוזמות חדשות פטנטים ושלל סיפורים מרגשים וחיוביים שהמכנה המשותף של כולם הוא שההשראה המשותפת היא למצוא פיתרון או להביא בשורה לאוכלוסייה. מכנה משותף נוסף אצל רוב האנשים הוא החוויה של הסיפוק העצמי הגדול והאושר שעשייה חברתית מביאה לחיים האישיים שלהם באופן אישי,

זה תמיד מרתק אותי להכיר יותר מקרוב אנשים שמעלים פוסטים בפייסבוק או יוזמים פעילות חברתית ואישית שמשלבת בין ההנאה האישית לתרומה החברתית, זה אף פעם לא מובן מאליו מבחינתי. וככל שאני מכירה את מי שעומד מאחורי היוזמות יותר, כך אני מבינה עד כמה גדולה הזכות שלי בהבאת הסיפורים המדהימים האלה לציבור הרחב.

היום בבוקר יצא לי להיתקל בפוסט בפייסבוק שפרסם ערן שביט ובו כתב:

ערן שביט, בשבוע הבא בן 42, מתגורר עם אשתו ו-4 ילדיו במושב ציפורי בצפון, מספר לי שהוא קודם כל ולפני הכל "איש של אנשים. מה שהכי מסקרן אותי בחיים", הוא אומר "זה בני אדם והסיפורים שלהם. במסגרת חייו הוא נדד המון בין אם במעברי דירות כילד וכבוגר בארץ ואחרי הצבא טייל בעולם והתאהב באמריקה הלטינית. באחד המפגשים המקריים שלו במהלך הטיול הראשון ההוא הוא מספר" פגשתי מטייל יפני שחצה את דרום אמריקה על אופניים. הוא עצמו והציוד על האופניים." השיחה הזו הותירה בו רושם עז והשפיעה עליו רבות, דווקא אחרי שחזר ארצה.

"אחרי שנתיים של טיול מאסיבי בחו"ל, לקח לי משהו כמו חצי שנה להתאפס חזרה על ה"אני החדש" ועל הפער בין הטיול, לבין מה שקורה בארץ ועם עצמי." הוא נזכר. "כחלק מהתהליך, הצעתי לחבר לצאת לחרוש את ישראל באופניים בשביל ישראל, מהחרמון ועד לאילת כשכל הציוד שלנו על האופניים. זה היה לפני 15 שנה ועוד לא היה "שביל ישראל באופניים" וזו הייתה חוויה מדהימה". האופניים מלווים את ערן מאז שהוא זוכר את עצמו כילד ומאז המסע הזה הם מהווים עבורו כלי נוסף ללימוד אישי והתפתחות וגם ככלי להגשמת מטרות.

ולמרות שעל פניו נראה כי מדובר באדם שאולי קצת לא ממש מחובר לקרקע, מדובר דווקא באדם רציני מאוד שהספיק תוך כדי המסעות הרבים שעשה בעולם גם ללמוד לא מעט. את התואר הראשון שלו עשה ב-2004 במדעי ההתנהגות ובמהלכו גם פגש את קרן שהפכה לימים לאשתו. בהמשך למד באיטליה תואר שני בשיתופי פעולה בין מדינות ליישוב סכסוכים, הוסיף ללמוד תואר שני נוסף במנה ע"ס בחיפה.

בנוסף לאהבה הגדולה שלו לאנשים ולחקר מקומות ותרבויות בעולם הוא גם מאוד אוהב לאתגר את עצמו בחשיבה כנגד מוסכמות והוא כמובן לא פוסח על לימוד עצמי וחקר ועל זמן ועבודה משפחתית. הוא מספר לי כי "ככל שאני מתחדש בתוכי ומתבגר וקורים לי דברים בחיים, אז גם היחסים שלי לאופניים והיכולות משתכללות בהתאם. גם עבור הילדים שלי, האופניים הופכים להיות כלי משמעותי בחיים. בקיץ האחרון נסענו כל המשפחה לאירופה וטיילנו 12 יום יחד על האופניים, כשכל הציוד שלנו עלינו. – גם על זה אפשר לדבר הרבה. פיתחתי הרצאה שלמה גם על זה."

כחלק מעבודתו הוא מלווה ארגונים בייעוץ מקצועי וחברתי ומעביר הרצאות וסדנאות לצד מסעות בארץ ובעולם שמשלבים הרצאות מגוונות במטרה להכניס תנועה חדשה לארגון ולמי שמובילים אותו לטובת יזמות וחדשנות פנים ארגונית.

אני עובד עם ארגונים ומשלב את שלושת הדברים הללו בארגונים בעיקר מהמגזר הציבורי עמותות וארגונים של שלטון מקומי , עולמות החינוך, ועולמות חברתיים כאלה ואחרים ובשאיפה להביא את זה לארגונים שיש להם אומץ ומוכנות לקיים מסעות שמעוניינים להגדיל את ההשראה והמוטיבציה הפנימית. בנושאים של חדשנות, יזמות ואיך עושים אותן הלכה למעשה.

"אני רוצה לשפר את הנתינה בעצמי ויוצא למסע נתינה ביום ההולדת שלי"

הוא אומר לי. "אני מרגיש שלעומת אנשים שמסביבי החלק הזה בחיים שלי נמצא במגמת שיפור ואני רוצה להגדיל ולהרחיב אותו מאוד ולכן החלטתי שכחלק מהמתנה שלי לעצמי ליום ההולדת אני רוצה לצאת למסע של שבוע בארץ שבו אביא את עצמי לאנשים ואתן את הידע הסיפורים והקשרים שלי לכל מי שירצה בהם כמובן ללא תשלום. בנוסף צירפתי למסע מטרה נוספת שיקרה לליבי ולמשפחתי מאוד והיא לגייס כסף לפעילות החשובה והמבורכת של ארגון השומר החדש שבגלל המציאות הפולטית שלנו לא מצליחים לקבל את הכספים שלהם מהמדינה וחשוב מאוד שהם ימשיכו לפעול"

אז מה בעצם אתה מתכוון לעשות?

""אני עוד לא ממש יודע בדיוק- יש עוד הרבה וואקום של ידע מבחינת התכנית המסודרת והמסלול השלם. אני גם מודע מאוד לעובדה שנולדתי בינואר ושאנחנו בעיצומו של חורף. מהרגע שפירסמתי את הפוסט כבר מגיעות אלי הודעות והזמנות וככה לאט לאט אני מתחיל למלא את הלו"ז בהתאם להרצאות ולמפגשים שיגיעו"

איזה אנשים אתה רוצה שיפנו אליך בעצם? "כל מי שמרגיש שיכול להיות לו ערך מהרצאה מעוררת השראה, זו יכולה להיות כיתה בבית ספר או צוות בארגון או חברה או סלון משפחתי בבית עם חברים שרוצים ליצור מפגש מעניין…וכמובן גם מפגשי ייעוץ אחד על אחד". הוא מסביר לי כי "לאחרונה אני שם לב שמסביבנו יש יותר ויותר אנשים טובים וטובות, שנמצאים במשברי אמצע החיים על סוגיו ומיניו, הרבה מהם נסובים סביב הנושא התעסוקתי. אנשים שמרגישים שאינם במקומם, שחווים סוג של פספוס של החיים, ולא רוצים שהרכבת הזו תמשיך לדהור קדימה ללא כיוון נכון. בשיחה של שעה בסך הכל, שיש בה תחילה הקשבה עמוקה, ולאחר מכן פתיחה של כמה סתימות ותקיעויות, אני פועל להצית תקווה חדשה אצל אנשים יקרים, לגרום להם לראות את האפשר, וגם בעזרת רשת הקשרים היקרה שלי לחבר אותם לעוד אנשי עשייה שעוזרים להם לקחת את הצעד הבא."

ואיך המסע על האופניים משתלב פה? אתה יוצא לבד לגמרי?

כן אני אצא לבד כי הדגש הוא באמת על המפגשים – כמו שאמור השיר "אם כבר לבד אז שיהיה בתנועה. אז ככה גם השבוע מה-12-1-2020 יהיה ממש כמו השיר בתנועה ממקום למקום. מבחינת מזג האוויר והבטיחות אני לא מעוניין לקחת על עצמי תואר של גיבול על או לעשות איזה משהו מסוכן – להיפך אני רוצה לאפשר לעצמי להיות במקסימום של האנרגיה החיובית שלי כדי להיות זמין לאחרים. אם אני אירטב בגשם? כנראה, אם אתלכך מבוץ? גם כנראה שכן, יכול להיות שאשן בחוץ אבל אני מתכוון להיות שמח ולחוות חוויות חדשות, כל היתר ייסגר בתחילת השבוע ועל הדרך בהתאם למציאות ולאפשרויות שייווצרו"

מקדיש את המסע לטובת גיוס תרומות לארגון השומר החדש

"את ארגון השומר החדש הקים לפני 11 שנים יובל זילברמן-אחיה של קרן אישתי המדהימה, בעת שהיה חייל והבין שאביהם שלו עדר בקר עומד להרים ידיים ולהפסיק להיות חקלאי בגלל כמציאות הוונדליסטית וגנבות בנוסף לפגעי מזג אוויר, שלא מאפשרים לו לשמור על הבקר וחוסר הגיבוי והתמיכה מצד המדינה לחקלאים כמוהו.

הוא החליט להביא מכולה על גלגלים לגברה במרכז היישוב ולשמור ממנה על האזור בכל שבת שיצא לחופשה מהצבא ולאט לאט מצטרפים אליו אנשים נוספים ומתהווה גרעין של אנשים שמצטרפים אליו ובמקביל פונים אליו חקלאים מאזורים נוספים בארץ ומבקשים סיוע. כך הוקם לבסוף ארגון השומר החדש שהוא ארגון א- פוליטי שהמטרה והמשימה שלו היא חינוך לעשייה לחיבור לקרקע וחיבור לחקלאים.

מימין יואל זילברמן מקים ארגון השומר החדש וערן שביט

והיום מדובר בעמותה עם 300 עובדים ופעילות מאוד נרחבת של מתנדבים. במשך השנים התפתחו עוד המון תכניות ועשייה חינוכית כמו שנת שירות של בני נוער שמגיע מכל הארץ ותנועת נוער חברתית חינוכית משמעותית בארץ.

המציאות הפוליטית העגומה שהגענו אליה מקפיאה כספים לארגון ומונעת ממנו להתקיים בעצם. אז כדי לעזור לארגון להמשיך ולסייע להמשך ללא קשר לרקע פוליטי והם יצאו בקמפיין מימון המונים של שגרירי השומר החדש שכל אחד מהם ייקח על עצמו אחריות לגייס כמה אלפי שקלים כל אחד."

וכך הוא מסכם "אני בחרתי לחבר את המשימה גם ליום ההולדת שלי ולמטרה שלי להשתפר יותר בתחום הנתינה והתרומה. ואני מקווה לפגוש אנשים בין אם אחד על אחד ובין אם קבוצות ושאוכל להפיח בהם רוח. "

אז אם אחת מהאפשרויות מדברת אליכם או שאתם חושבים על כאלו שיוכלו ליהנות ממנה, מוזמנים ליצור קשר עם ערן בטלפון: 0545932159 או בפניות בתגובות לפוסט #פרוייקטיומולדת42 וערן מבטיח להתאמץ "להתגלגל אליכם באופניים ולהביא משב רוח חיים מרענן. אין מקום רחוק מדי, אין הר גבוה מדי."

0 0 vote
Article Rating

תגיות

רקפת פרא

מייעצת ומסייעת לחברות וארגונים בתחום השיווק,הדיגיטל והתוכן. עוסקת בכתיבת חדשות טובות משנת 2018 דרך כתיבה במדור החדשות הטובות באתר Mako ועריכת האתר מאז ינואר 2019 וניהולו השוטף בהתנדבות. רואה בסיקור חדשות טובות שליחות ופועלת לייצר חדשות כאלו בעצמה. מרצה באוניברסיטאות וארגונים בתחום התוכן החיובי והחדשות הטובות וכמו כן מחברת בין גופים וחברות לטובת פעילות חברתית וצרכנות חיובית.
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Close
Close