תובנת בוקר

“היכולת לקבל אמון ולכבדו, ללא כפייה או פיקוח, בונה הערכה עצמית.” הארי פאלמר, מחבר חומרי האווטר®

כאימא לשתי בנות אני שואלת את עצמי מהרגע שנולדו מה הדרך הטובה ביותר לעודד אותן להיות עצמאיות, לעזור להן לבנות ביטחון עצמי, ועדיין להיות שם בשבילן כשהן זקוקות לכך. במשך השנים גיליתי שמתן אמון הוא המפתח להעצמה לא רק של ילדים אלא של כל אדם.

במסגרת העבודה שלי באו”ם, ניהלתי פרוייקט בליבריה בשלט רחוק עם עובדת אחת במשרד שלנו שם, שמעולם לא פגשתי (אני הייתי במשרד הראשי בוינה). היא הייתה אזרחית ליבריה, ועבדה באו”ם רק תקופה קצרה קודם לכן. בשיא הפרויקט פרצה מגיפת האבולה וכל הסגל הבינלאומי עזב כך שהיא נשארה לבד ופנתה אליי לעתים קרובות בבקשה לעזרה עם בעיות שהתעוררו. בשלב מסוים התחלתי לשאול אותה – אליזבת, מה את חושבת שנכון לעשות?

בפעם הראשונה היא הייתה נבוכה ומופתעת. בפעמים הבאות היא כבר התחילה להרגיש בנוח לשתף רעיונות שלה ולבסוף הייתה מתקשרת אליי אחרי שכבר חשבה על הצעה לפתרון. למרות כל המכשולים, הפרויקט הצליח להשיג את המטרות העיקריות שלו והוכתר כהצלחה. אליזבת המשיכה ללימודי תואר שני והתקבלה למשרה חדשה, עם יותר אחריות וקידום וגם בחיים הפרטיים הצליחה להתמודד עם אתגר משפחתי ולצאת ממנו מחוזקת.

בכל אחד מאיתנו יש עדיין את הילד הקטן שרוצה שיאמינו בו ויאפשרו לו להתנסות. אבל באמת יאמינו בו. זה קל לומר ססמאות כמו “הכל אפשרי אם רק תרצה”, “אתה יכול הכל”. האתגר הוא קודם כל להאמין בזה בעצמנו, ואז לשחרר את הפיקוח והשליטה ובמקומם להכניס אהבה. נכון, זה קשה, אבל שווה את המאמץ כי התוצאה היא ילד, חבר או עובד שבאמת מאמינים בעצמם וזה שווה הרבה יותר מכל עזרה נקודתית שתתנו להם באותו רגע. זו מתנה לחיים.

אני נזכרת במשפט הזה, ששמעתי בפעם הראשונה בסדנת ההתחדשות לפני יותר מ-17 שנה, בכל פעם שאני שומעת את הקריאה “אמא, אני צריכה עזרה” והאיסטינקט שלי הוא לזנק מהכיסא. אני עוצרת לרגע, ומתחילה לשאול שאלות במקום לספק תשובות ואז אני בדר”כ מגלה שכבר יש להן תשובות. גם את ההערכה העצמית שלי הצלחתי לבנות כשיצרתי לעצמי עם השנים סביבת עבודה עם אנשים שנותנים בי אמון. זה לקח זמן והכוונה עם הכלים השונים, אבל זה איפשר לי ללמוד המון דברים בעצמי ולא לחשוש מטעויות וגם לתת אמון באחרים.

התמונה של הציירת ג’ני קין שמוצגת בתערוכת יחיד שלה בשם אנשים שמזמינה את הצופים להיכנס לעולמות של אחרים בכל מצבי חיים – להכיר להרגיש ולהתרגש. הפתיחה: יום שלישי 03/02/2020 | שעה : 19:30 בית ציוני אמריקה | כתובת: דניאל פריש 1, תל אביב. סיום התערוכה 27/2

0 0 votes
דירוג הכתבה

מירי שרון

מאמינה שאפשר ליצור חיים שמחים כשמקשיבים ללב. יועצת לאו"ם, פעילת שלום, אמא, ומסטרית בדרך האווטר® 16 שנים - טכניקה לחיות מתוך בחירה.
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x