עסקיםצרכנות חיובית

עסקים מובילים התנדבות

לאחרונה פתחנו באתר קטגוריה חדשה שעוסקת בסיקור צרכנות חיובית. למה אנחנו קוראים צרכנות חיובית? לכל מה שאנחנו יכולים לרכוש או לצרוך שיש לו ערך מוסף ברמה החברתית. זה יכול להיות מוצר שאדם או חברה ישראלית רשמה עליו פטנט ומביא לשיפור וייעול , או מוצר שממכירתו מיוצר ערך נוסף לחברה או לתת חברה בישראל או בעולם וכמובן כל מה שמיוצר לטובת מטרות חברתיות מלכתחילה.

הרעיון של צרכנות חיובית לא הומצא על ידנו ולמען האמת כבר פועל הרבה מאוד בישראל ובעולם כולו. מי שעוד מבינים את היתרונות הגדולים של השילוב בין המכירות נטו למעורבות ולהשפעה החברתית הם גם יותר ויותר חברות ועסקים בישראל. רק בשבוע שעבר התכנסו עשרות נציגים של עסקים מכל רחבי ארץ לאירוע ראשוני ומיוחד – כנס התנדבות לעסקים של עמותת רוח טובה. הכנס, שנערך תחת הכותרת "עסקים מובילים התנדבות" הכנס התקיים בתל-אביב לקראת יום המעשים הטובים שמתקיים ב-2 באפריל, שהוא יום שיא לעשיית טוב כל השנה.

כנס עסקים מובילים התנדבות של עמותת רוח טובה

כנס עסקים מובילים התנדבות של עמותת רוח טובה

לדברי קרן לביא- מנהלת המחלקה העסקית בעמותת רוח טובה "מטרת הכנס הייתה להגדיל את מעגל החברות המתנדבות בישראל ולתת לחברות כלים פרקטיים להטמעת תכניות התנדבות-למשל כיצד רותמים את ההנהלה והעובדים בחברה. 
לצד הכלים השונים שקיבלו החברות בכנס נוצר בניהן גם שיח פורה ושיתוף ידע סביב  חזון משותף. הכנס נתן מקום לחברות עסקיות מומחיות בתחום לשתף בעשייה שלהן ולתת השראה לחברות אחרות להצטרף למעגל המתנדבים". לביא מחדדת כי הערך שבבניית תכנית התנדבות לחברות עסקיות הנו רב וכולל בתוכו היבטים סביבתיים, רווחה, גיבוש, עליה במורל חברה, וכמובן תרומה משמעותית לקהילה בה החברה יושבת".

כנס עסקים מובילים התנדבות של עמותת רוח טובה קרדיט -רוח טובה

לביא מציינת כי "הכנס יצר עניין בקרב הנציגים להתחיל או להרחיב את תחום ההתנדבות בחברות מהם הגיעו וכבר נקבעו פגישות עם מספר חברות כדי לקדם את הנושא.  מעבר לכך כל נציג קיבל מאגר של טיפים ליישום בחברה." מסתבר שאין עדיין מספיק נתונים מחקריים בארץ ובעולם לגבי הנושא של חברות מתנדבות והנתונים הקיימים בעמותה מתייחסים לשיתופי פעולה שמתבצעים באמצעות העמותה בלבד ומחוץ להם יש כפי הנראה עוד פעולות דומות שאת ההיקפים שלהן ופרטים נוספים מתכננים ברוח טובה להתחיל לבדוק ולמדוד באופן אמפירי כבר במהלך השנה הקרובה. לביא מספרת שבמהלך הכנס 
"שיתפנו במספר מגמות בתחום יחד עם דוגמאות : שיתופי פעולה בין חברות ועמותות, חשיפת ושיתוף פרויקטים משמעותיים של חברות, מגמות טכנולוגיות, הערכה ומדידה ועוד".

מסתבר שבישראל יש כבר לא מעט חברות מתנדבות. לדברי לביא "בשנת 2018 התקבלו למעלה מ-983 פניות מחברות עסקיות שהיו מעוניינות להתנדב. למעלה מ-300 חברות עסקיות שונות מכל רחבי הארץ יצאו לפעילות התנדבותית חד פעמית או ארוכת טווח, עם למעלה מ-12,227 עובדים מתנדבים ב-474 פרויקטים התנדבותיים באמצעות עמותת רוח טובה. נתונים אלה צפויים לגדול במהלך שנת 2019". לביא יודעת גם לציין כי "ביום מעשים טובים 2019 צפויים להשתתף כ- 1,000 חברות עסקיות מתנדבות מתוכן כ-60,000 עובדים מתנדבים בכ-2000 פרויקטים". 

"אחד הדברים המרגשים ביותר בעצם קיום הכנס" לדברי לביא " לראות איך חברות שינו תפיסה בנוגע להתנדבות מפעילות ש" טוב שיש" לפעילות אסטרטגית בארגון.

חברת נטקלאוד משפצים מבנים

בנוסף, ביום מעשים טובים 2019 צפויים להשתתף כ- 1,000 חברות עסקיות מתנדבות מתוכן כ-60,000 עובדים מתנדבים בכ-2000 פרויקטיםניתן לומר שמדובר בהתחלה של מגמה עסקית אם לשפוט לפי החברות שהשתתפו בכנס ובניהן : אינטל, קוקה קולה, טבע,  HP, yes, בנק לאומי, נתיבי איילון, אומריקס, BMC, עוף טוב, מלח הארץ, קינג סטור-סופרמרקטים ועוד.

התנדבות עובדי יוניליוור_בקטיף ביום מעשים טובים 2018

לביא מספרת כי "גם השנה פנו לרוח טובה חברות רבות המבקשות להתנדב בט"ו בשבט, ואנו מוצאים להן הזדמנויות התנדבות רבות כגון השתלבות בפרויקטים של גינון בעמותות וארגונים שונים, התנדבות בחוות חקלאיות חינוכיות, לקט למען נזקקים, ניקוי יערות ועוד. פעילות התנדבותית כזו מוציאה את העובד לחיק הטבע, מחברת אותו לאדמה ונותנת לו גם הזדמנות לשאוף אויר צח בשילוב של מעשה טוב למען החברה והסביבה. חברות רבות מתחברות למסר הזה ורואות ביציאת העובדים לפעילות שכזו גם כמסר לעולם על הערכים מהם בנויה החברה שלהם"

מימין לשמאל- קינן רבינו סמנכ"ל מיזמי החזון בקרן המשפחתית עש תד אריסון, חנה רדו משנה ליור מקאן, רפי אלול יו"ר עמותת רוח טובה ועידו לוטן מנכ"ל עמותת רוח טובה

בכנס השתתפו גם יו"ר הקרן המשפחתית על-שם תד אריסון, ג'ייסון אריסון, סמנכ"ל מיזמי חזון בקרן המשפחתית קינן רבינו, חנה רדו, משנה ליו"ר מקאן. עמותת רוח טובה מקבוצת אריסון מתמחה מזה למעלה מ- 20 שנה בחיבור בין מתנדבים לעמותות בכל רחבי הארץ עם מאגר ענק של מגוון אפשרויות התנדבות. ברוח טובה ישנו צוות מיוחד האחראי על תכנון, ארגון והפקת ההתנדבות לעסקים לפי 3 מסלולים עיקריים: יום התנדבות חווייתי, תכנית התנדבות שנתית ומוקד התנדבות במסגרתו העובדים יכולים לתאם לעצמם התנדבות במקום ובזמן המתאימים להם.

במידה והכתבה יצרה גם לכם רצון ליישם התנדבות בעסק או בחברה שלכם אתם כמובן מוזמנים לפנות לעמותת רוח טובה – www.ruachtova.org.il  ובמידה ואתם כבר פועלים ומפעילים צרכנות חיובית מאוד נשמח שתשתפו בה גם אותנו.

0 0 votes
דירוג הכתבה
תגיות

רקפת פרא

מומחית תוכן חיובי וצרכנות חברתית. מייעצת ומסייעת לחברות וארגונים בתחום השיווק, הדיגיטל והתוכן. עוסקת בכתיבת חדשות טובות משנת 2018 דרך כתיבה במדור החדשות הטובות באתר Mako ועריכת האתר מאז ינואר 2019 וניהולו השוטף בהתנדבות. הקימה את קטגורית הצרכנות החברתית והראשונה לסקר אותה באופן זה. רואה בסיקור חדשות טובות שליחות ופועלת לייצר חדשות כאלו בעצמה. מרצה באוניברסיטאות וארגונים בתחום התוכן החיובי, צרכנות חברתית וחדשות הטובות וכמו כן מחברת בין גופים וחברות לטובת פעילות חברתית וצרכנות חיובית.
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Close
Close