מעשים טוביםצרכנות חברתית

משלוחי המנות שהם הרבה יותר מרק ממתקים

כל שנה, לקראת חג הפורים, מתחילה אצלי התרגשות ודגדוג בקצות האצבעות. אוטוטו יגיע הרגע שבו אכין את משלוחי המנות המסורתיים שלי. אין דבר כמעט שמעניק לי סיפוק גדול יותר מלראות את הפנים המופתעות של חברים ובני משפחה, כשנפתחת הדלת והם מקבלים ממני צרור פינוקים.

נדמה שבדיוק לכך התכוון המשורר (או יותר נכון הסופר, במקרה הזה), כשציווה על המצווה הספציפית הזו בפורים. אלא שלמצוות משלוחי המנות המשמחים צמודה במגילה מצווה נוספת: החובה להעניק בפורים גם מתנות לאביונים.

אז נכון שהיהודים מצווים לתת צדקה ולסייע לנזקקים כל השנה. עם זאת, נדמה שבפורים דווקא משלוחי המנות הם שזוכים לחשיבות הגדולה יותר ומאפילים על החלק השני. למרבה השמחה, יש מי שמשלבים כבר שנים רבות בין משלוחי המנות לבין היכולת לסייע באמצעותם למטרות חברתיות חשובות. אלה ארגונים שהבינו, כי רבים מאיתנו רוכשים משלוחי מנות מוכנים מראש ולכן הם מציעים לנו לחבר את הקנייה עם עזרה לנזקקים – מה שהופך אותם למשלוחי מנות טובים וחיוביים.

לרוב, מדובר במשלוחי מנות, שעלותם לצרכנים היא סמלית ושווה לכל כיס, ולכן יכולים ועדי ההורים בבתי הספר והגנים לרכוש בצורה מרוכזת משלוחי מנות אחידים לכל הילדים בגן או בכיתה. בכך הם גם מייצרים נתינה אחידה ושווה וגם מסייעים למטרה חברתית טובה. העלות הסמלית מתאפשרת הודות לתרומתן הנדיבה מאוד של חברות מזון וממתקים, שנותנות חסות לארגוני סיוע למיניהם. כך, למשל, חברת מיה תעשיות מזון תורמת את כל המרכיבים במשלוחי המנות של עמותת "חיים לאלון". העמותה מנסה לקדם טיפולים מאריכי חיים לאלון, החולה במחלת דושן, להעלות את המודעות למחלת הדושן ולהוביל מחקר, פיתוח ומציאת תרופה בשבילו ובשביל שאר חולי דושן בארץ ובעולם. כמובן, כל ההכנסות יעברו כתרומה לעמותה. את משלוחי המנות של העמותה מכינים המתנדבים המסורים שלה.

הדיירים עצמם אורזים את המשלוחים יחד עם מתנדבים -תלמידים וחיילים

יוזמה מקסימה נוספת היא של ארגון אלאור שמטפל באנשים עם מוגבלויות כבר מעל 30 שנה במסגרות ברחבי הארץ. דיירי כפר בני ציון של אלאור, אנשים עם מוגבלות שכלית-התפתחותית ארזו ביחד עם תלמידים וחיילים שנרתמו למשימה מעל 1,500 משלוחי מנות, שיימכרו בחנות של הכפר בראש העין וכל הרווחים מהם יתרמו למען הדיירים. 120 משלוחים יתרמו למען חיילים ולמען משפחות נזקקות שלא יוכלו להרשות לעצמם לקנות משלוחי מנות לכל המשפחה.

במקרה של עמותת בית הגלגלים, החוגגת 40 שנה להיווסדה, מדובר בחיבור שהופך את משלוחי המנות לטובים במיוחד. מצד אחד, העמותה מפעילה 6 בתים ייעודיים ברחבי ישראל, עבור ילדים ואנשים עם נכויות מכל הקשת החברתית. בתים אלה מהווים עבורם מסגרת חברתית וחינוכית, מהנה ומשמעותית, שבה הם מתנסים במגוון כישורי חיים ובתקשורת בינאישית מקדמת. מצד אחר, על אריזת המשלוחים אמונים אנשי עמותת צ'יימס, שהם בעלי צרכים מיוחדים, וזו עבורם תעסוקה מצוינת.

משלוח מנות ומשחק שפותח במיוחד

דוגמה נוספת לפעילות שמשלבת תרומה של חברה גדולה היא המיזם המשותף לחברת מילניום מרקטינג, יבואנית המותג ארקוסטיל, ובית איזי שפירא. זהו מיזם חברתי יצירתי מאוד, המשלב במשלוחי המנות גם משחקים שונים לכל המשפחה, כגון משימות בסגנון חדר בריחה בטכנולוגיה של מציאות רבודה, או משחק יצירה וגזירה של דמות ליצן והלבשתו בבגדים שונים. המשחקים פותחו כחלק מתהליך חשיבה משותף, במטרה ליצור ערך חברתי מוסף ולהפוך כל מארז לחווייתי ומהנה במיוחד. גם את המשלוחים הללו אורזים אנשים מאוכלוסיות מוחלשות, שנהנים מתעסוקה ומפרנסה בזכות עבודת האריזה.

ויש גם חברות גדולות שהולכות צעד נוסף ותורמות בשני מישורים. קבוצת פל, למשל, הפועלת בתחום השירות למוצרי חשמל, השקיעה ורכשה כמה אלפי משלוחי מנות מעמותות "אקי"ם" ו"גדולים מהחיים".  את המארזים יחלקו עובדי החברה לקראת החג במחלקות הילדים בבתי החולים ברחבי הארץ, במטרה להעלות כמה חיוכים על פניהם של הילדים החולים.  

גם משלוח המנות שמציעה האגודה למלחמה בסרטן מוקדש כולו לרפואה והחלמה. כל ההכנסות ממכירת המשלוחים, הנעשית זו השנה השלישית,  יוקדשו לפעילותה הענפה של האגודה למען החולים, המחלימים ובני משפחותיהם. אגב, מתוך חשיבה על תזונה נכונה, מציעה האגודה גם מארזי ממתקים ללא גלוטן, ללא חלב וללא בוטנים, אגוזים ושומשום.

עושה רושם שפורים השנה עומד להיות שמח במיוחד בחלק גדול של הארגונים כבר לא נותרו הרבה משלוחי מנות להזמין ולכן כדאי להזדרז. כדי להקל ניתן להקליק על הלינקים ששולבו בכתבה ולקבל את המפרט לגבי כל משלוח ואת הקישור להזמנה.

חג פורים שמח ומלא בנתינה!

3.5 2 votes
דירוג הכתבה

רקפת פרא

מומחית תוכן חיובי וצרכנות חברתית. מייעצת ומסייעת לחברות וארגונים בתחום השיווק, הדיגיטל והתוכן. עוסקת בכתיבת חדשות טובות משנת 2018 דרך כתיבה במדור החדשות הטובות באתר Mako ועריכת האתר מאז ינואר 2019 וניהולו השוטף בהתנדבות. הקימה את קטגורית הצרכנות החברתית והראשונה לסקר אותה באופן זה. רואה בסיקור חדשות טובות שליחות ופועלת לייצר חדשות כאלו בעצמה. מרצה באוניברסיטאות וארגונים בתחום התוכן החיובי, צרכנות חברתית וחדשות טובות וכמו כן מחברת בין גופים וחברות לטובת פעילות חברתית וצרכנות חיובית.
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x