תובנת בוקר

"הפסנתר הוא ספר הלימוד להרמוניה של המלחין. הכול נמצא בו." ~מוריס ראוול לתלמידו, מנואל רוזנט

שאל אותי חבר הבוקר מה ההגדרה שלי להרמוניה? ובמקום לענות לו החלטתי לענות על השאלה קודם לעצמי.

הרמוניה היא מושג מתחום המוסיקה שמתייחס להלימה וזרימה של המוסיקה והצלילים. המושג הזה משמש אותנו בחיים גם מעבר לנושא המוזיקלי כשאנחנו מדברים על מציאות שהיא שלמה- שיתוף פעולה מוצלח נמדד ביכולת שני המשתתפים לעבוד יחד בתיאום- בהבנה ובזרימה שמביאה לתוצאה טובה.

אך כמו בכל דבר בחיים גם במושג הזה יש אובייקטיביות ופרשנות אינדווידואלית של המתבונן – ההרמוניה שלי יכולה להיות דיס הרמוניה לאחר.

המשפט שבחרתי היום מסביר בדיוק את זה- הצלילים כולם נמצאים בפסנתר- וכדי ליצור הרמוניה המלחין צריך להחליט על הסדר הקצב ועל התווים – ברגע שזה קורה נוצרת ההרמוניה שלו.

וכך בחיים – הכל נמצא בהם, כל הרגשות כל החוויות וכל הפרשנויות ורק האדם עצמו יודע לומר מה עובד וזורם לו ומה לא. ונכון הרבה פעמים המציאות לא משקפת את מה שתכננו או בחרנו- ממש כמו שמנגינה יכולה להישמע צורמת גם אם מנגנים אותה מדוייק.

אנשים וגם אני לפעמים טועים לחשוב שאם עשינו טעות או שגיאה אז קלקלנו את ההרמוניה- אבל האמת היא שההרמוניה תמיד קיימת כי ככה העולם בנוי. העולם הוא שלם ממש כמו שהפסנתר מכיל את כל הצלילים. לנו נשאר לתת להם את הפרשנות וללמוד לזרום איתם.

התמונה שבחרתי היא, צילום של יצירה של האמן איציק סוג'ז מתוך תערוכת יחיד שלו אמנות בצל קורונה– פיסול נקודה בזמן שאוצר משה סעידי ומוצגת בגלריה "מגדל" רח' דניאל פריש 3 תל אביב

היצירות המוצגות בתערוכה נוצרו בהשפעת הקורונה, בזמן הקורונה והיא מוצגת עכשיו בתקופת הקורונה ועוסקת ב-FOMO- חרדה חברתית שבה מישהו חושש להחמיץ חוויות מהנות שאחרים חווים.

איציק מטפל במשמעותה של החרדה בעידן הקורונה, חרדת ההחמצה ואיך היא באה לידי ביטוי בתקופה שנכפתה על בן האנוש והתמודדותו בה. תבליטים מדברים, עכשיו ובזמן.  תעודות אומנותיות בחרס, רשת ובטון. ראי תלת ממדי עמוק ונוקב. קריאה בעיתון.חומר המעצב רוח ואמירה חדה כתער.קיימת שונות בחומר, אך אחידות במסר ואמירה. דיבור לציבור ודאגה.

נעילת התערוכה :סוף אוגוסט שעות ביקור בתערוכה:ימים א-ה 09:00-20:00 יום שישי : 09:00-14:00

0 0 votes
דירוג הכתבה
תגיות

רקפת פרא

מומחית תוכן חיובי וצרכנות חברתית. מייעצת ומסייעת לחברות וארגונים בתחום השיווק, הדיגיטל והתוכן. עוסקת בכתיבת חדשות טובות משנת 2018 דרך כתיבה במדור החדשות הטובות באתר Mako ועריכת האתר מאז ינואר 2019 וניהולו השוטף בהתנדבות. הקימה את קטגורית הצרכנות החברתית והראשונה לסקר אותה באופן זה. רואה בסיקור חדשות טובות שליחות ופועלת לייצר חדשות כאלו בעצמה. מרצה באוניברסיטאות וארגונים בתחום התוכן החיובי, צרכנות חברתית וחדשות הטובות וכמו כן מחברת בין גופים וחברות לטובת פעילות חברתית וצרכנות חיובית.
Subscribe
Notify of
guest
1 תגובה
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
איציק סוג'ז
איציק סוג'ז
1 year ago

מעולה ההרמוניה בתמונה של היצירה שלי קיימת מאחר ואני מנסה ביצירות שלי לשקף לתעד ולא להעביר ביקורת או ליצר פחד. אפשר לנתח כל סיטואציה בחיים כבחירה בין כמה אפשרויות זאת ההרמוניה של החיים. אין לי ביקורת על אנשים שפונים למדיה החברתית כדי ליצר מערכות יחסים. אני רק מציג את המצב החדש לצופה ומשאיר לו את המקום לחשוב.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Close
Close