השראהללא קטגוריה

סילוק מחשבות שליליות מחיינו

השבועות האחרונים הביאו איתם אינספור התמודדויות חדשות. כל בית והסיפור שלו. אנחנו מגלים סדר יום חדש שיכול להיות מאוד מאתגר מנטלית ואולי דווקא זה זמן מצויין לקבל החלטה שאנחנו עושים שינוי מחשבתי חיובי לפני שאנחנו מאבדים שפיות לגמרי.

מחשבות שליליות פוקדות אותנו מידי יום ביומו, לאורך היום מכל היבט, כל אדם והשדים שלו. כל זה כמובן ללא קשר לתקופה האחרונה שבה אנחנו לא יכולים לברוח מחדשות שעלולות להגביר את פעילות המחשבות השליליות הללו במאות אחוזים. 

אם אתם מרגישים שאתם כנועים לפעמים למחשבות טורדניות שלא נותנות מנוח, הורסות את מצב הרוח לעיתים תכופות וחרדות חסרות כל בסיס, תדעו שזו איננה גזירת גורל ויש מה לעשות עם זה.

נתחיל מזה שהמחשבות השליליות שלנו עם השנים, לאט לאט הפכו להרגל וכפי שידוע, הרגלים קשה לשנות ויותר מזה גם לא תמיד קל לזהות.

אם אנחנו לא מקבלים החלטה שאנחנו רוצים לעשות שינוי, הן גם יכולות להישאר איתנו כל חיינו. אין פספוס יותר גדול בחיים מלהיכנע למחשבות הטורדניות.  בהחלטה פשוטה ונכונות לשינוי, אנחנו יכולים להביא את החיים שלנו לאיכויות שלא הכרנו.

אנחנו אלה שמחליטים איך לקבל כל סיטואציה שפוגשת אותנו בחיים. זה בידיים שלנו והחובה שלנו לדאוג לעצמנו, מפני שכאשר אנחנו נהיה מאושרים, גם הקרובים שלנו ירוויחו מזה. באותה מידה אדם שלילי-הסיכוי להשפעה רעה על הקרובים אליו גדולה מאוד. 

אז כמה נקודות אור בשביל התחלה של אימון אישי במסע לסילוק המחשבות השליליות מחיינו-

ההבנה הבסיסית החשובה ביותר היא שאנחנו איננו המחשבה שלנו. יש ל"אני הטבעי" שבנו את היכולת לשנות כל מחשבה באיזה אופן שנרצה- לשחק איתה, לשנות אותה ולמצוא את המקום החיובי והנכון בשבילה. 

כאשר אנחנו מבינים את זה, זה כבר נותן לנו הרגשה של שליטה.

הראש שלנו אינו יכול להיות נקי ממחשבות, כל פעם מחשבה תקפוץ ותתפוס את מקומה במוח שלנו, אך אנחנו גם לא יכולים לחשוב על שני דברים במקביל. לכן אפשר כל יום להחליט על מחשבת עוגן חיובית שתלווה אותנו, ובכל פעם שנזהה מחשבה שלילית נשנה את הערוץ למחשבת העוגן ותתפלאו באיזו מהירות תשכחו בכלל שלפני רגע הייתם במקום שלילי.

הגישה שלי היא להתייחס לזה כאל משחק, בתחילת המסע הזה של צייד המחשבות השליליות אפשר להתעייף מכמות המחשבות ששים אליהן לב, אך אם הגישה תהיה משחקית וההרגשה של זיהוי מחשבה כעל זכיה, הדרך תהיה מהנה יותר ונרצה רק להשתפר ולהמשיך. 

בנוסף, זהו שריר שצריך לאמן. ממש כמו אדם שמתחיל לראשונה להתאמן למרתון. משבוע לשבוע יכולת הריצה משתפרת ואם לא מפסיקים להתאמן הפעולה נהיית קלה יותר וטבעית יותר. 

כאשר יכולות הזיהוי של המחשבות השליליות יתחילו להשתפר ונרגיש שאנחנו מתחילים לקחת את המושכות לידיים, נלמד את עצמנו לשנות הרגלי דיבור הרסניים שבלי לשים לב משפיעים עלינו לרעה,למשל:

"אני לעולם לא אצליח", "אני לא מסוגל", "היא הרבה יותר טובה ממני לכן אין לי מה לנסות אפילו" וכו' וכו', בדיעבד נשמע כמו משהו שאנחנו שומעים מאנשים ביום יום, וגם אנחנו חוטאים בזה אפילו בדברים הקטנים, צריך לדעת שהמילים האלו יכולות להיות הרסניות, התת מודע שלנו מקבל את מה שאנחנו אומרים לו כעובדה ואנחנו מייצרים לעצמנו את המציאות המגבילה.

במקום לא מסוגל נגיד יש בי את היכולת.

לעולם לא אצליח- יש בי את הכוח להצליח. 

הוא טוב ממני- אני ייחודי כפי שאני ורק לי יש את היכולת לתת את המתנה שהיא אני לעולם. 

אלה רק דוגמאות בסיסיות להעברת הרעיון של לא להגביל אותנו באמירות רגליות הרסניות.

אנחנו לעולם לא נוכל להעלים לגמרי חרדה, דיכאון ומחשבות שליליות, אבל חשוב שנדע שהן לא מגדירות אותנו. אסור לתת להן להיות השחקן המרכזי בתוכנו. 

אפשרו למחשבות השליליות לבקר, התבוננו בהן והמשיכו הלאה. מאוד חשוב לא לתת לתחושת כישלון להציף אותנו כאשר אנחנו בתהליך הזה של סילוק מחשבות בכל פעם שמחשבה משתלטת. הרגשת הכישלון היא פשוט עוד מחשבה שלילית שהתגנבה לה. שלחו אותה לחופשי והמשיכו במסע.

0 0 vote
Article Rating
תגיות

קארין קוסובסקי

בתור אחת שהצליחה להשתלט על השדים שחגגו אצלי בראש במשך רוב חיי, אני מאמינה שלכל אחד ואחת יש את החובה לעשות את זה גם. אימון אישי תמידי וחיובי יביא לכולנו איכות חיים מדהימה. מאמינה שחדשות טובות מקלות לנו על הדרך לשם, הן חיוניות למוח שלנו כמו אוויר לנשימה. אני מעצבת גרפית וחוויית משתמש, בעבודתי מקדישה את הזמן להנגשת מידע בצורה האופטימלית למשתמשים, מאמינה שעיצוב הוא חלק בלתי נפרד מחיינו ובזכותו יש לנו חיים יפים ונעימים יותר :)
Subscribe
Notify of
guest
4 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Sofia
Sofia
8 months ago

אלופה! איזה כיף לקרוא אותך ?
תמשיכי, רוצים עוד

ניר
ניר
3 months ago

שלום קארין,

מצד אחד רשמת בכתבה "בכל פעם שנזהה מחשבה שלילית נשנה את הערוץ למחשבת העוגן ותתפלאו באיזו מהירות תשכחו בכלל שלפני רגע הייתם במקום שלילי." ומצד שני רשמת "אפשרו למחשבות השליליות לבקר, התבוננו בהן והמשיכו הלאה".

אשמח לדעת אין זה מסתדר גם "לשנות ערוץ" שיש מחשבה שלילית וגם לאפשר למחשבות לבקר"?

קארין
קארין
2 months ago
Reply to  ניר

היי ניר, תודה על התגובה.
זה מפני שלא הכל שחור ולבן. אנחנו לא נכנסים למסע טוטאלי חסר הפעלת שיקול דעת בסיסי ועיוורון. חשוב לתת את המקום במקרים מסויימים למחשבות הללו, חשוב להכיר בהן ולדעת להתמודד איתן בדרך נכונה ובריאה כאשר אנחנו בשליטה מלאה, ולא המחשבות בשליטה עלינו.יש כלים ו"טריקים" איך לעשות את זה מחושב ונכון, איך להתנהל ולהתמודד מול מחשבות שליליות שדורשות התייחסות אמיתית.

אך אני מבינה את הבלבול, ובניסיון לתמצת את מהדריך שכתבתי בנושא הזה בכתבה קצרה, הייתי צריכה להרחיב ולציין את העניין בצורה ברורה יותר. מקווה שזה עונה על השאלה שלך. שנה נפלאה!

4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Close
Close