צרכנות חברתית

ים של חברים

אין ספק שאזור הדרום שלנו באר, חווה קשיים גדולים יותר בשנים האחרונות בעקבות המצב הביטחוני, ובשנה האחרונה בגלל הקורונה אפילו יותר. ולכן לחשוב על ילדים שגם ככה קשה להם ושבנוסף לכל המציאות הזו עוד עוברים חרם חברתי עושה כיווץ בבטן של כל אחד בוודאות.

אולי דווקא מהסיבה הזו, כששמעתי שאתמול קבוצה של 13 ילדים מאזור הדרום , מקבוצת ים של חברים שפתחה השנה שירי קניסברג בפייסבוק וכבר מונים מה מעל 8000 חברים, לקחו חלק בפעילות שאורגנה תוכננה ותוקצבה כולה על ידי Mall7 מרכז מסחרי פתוח בשדרות, זה ריגש אותי במיוחד.

“מעולם לא צחקתי ככה בחיי” סיפרה אתמול בשמחה ילדה בת 12 ממושב בדרום שהצטרפה לראשונה לקבוצה “ים של חברים” . ים של חברים היא קבוצה של ילדים שעברו חרם בבתי הספר ובמקום מגוריהם, ילדים שלא הוזמנו למסיבות ושמעולם לא הסתובבו סתם ככה עם חברים. את הקבוצה הקימה שירי קניגסברג לוי, מורה לחינוך מיוחד שפרצה לחיינו בזמן הקורונה בזכות הסרטונים הוויראליים שהיא מצלמת ברכב.

נופית כהן מנהלת השיווק בMall7 צילום חגית זהבי

הנהלת המרכז ששמעה על הקבוצה רתמה את בעלי העסקים והחליטה להעניק לילדים אחה”צ של פאן. אבל אף אחד לא דמיין שהיום הזה יהיה כל כך משמעותי וחזק. לדברי נופית כהן, מנהלת השיווק של מרכז Mall7   שדרות: “כששמענו על הקבוצה של שירי, היה לנו ברור שאנחנו רוצים להצטרף לאמירה “דיי לחרם מפסיקים לשתוק” . כששיתפנו את השוכרים במרכז, הם מיד נרתמו ויחד עם שירי בבנינו תכנית המתאימה לילדים.”

הילדים זוללים בפיצה האט

מה כלל הביקור?

“אחה”צ של הילדים התחיל במגשי פיצה שקיבלו מסניף “פיצה האט” לאחר מכן בקינוחי שוקולד מפנקים של “ג’ט לק”  ובסוף, כל ילד קיבל גיפטקארד לחנות “ביג סטוק”, הילדים הסתובבו ביחד ורכשו מה שהם רצו, אבל בעיקר עזרו אחד לשני לבחור ונהנו מהביחד.” היא מספרת

שירי כתבה בפוסט שפרסמה בקבוצה בעקבות הפעילות: “13 ילדים שהתחברו בשנייה, שטרפו פיצה כמו כל הנערים בגילם. 13 ילדים שחלקו קינוחים ודאגו אחד לשני, כאילו הם מכירים מגיל אפס ובעצם הכירו היום. פעם ראשונה שאף עין לא בחנה אותם, אף עין לא שפטה אותם, אף אחד לא משתיק אותם, לא לועג להם, לא מזלזל בהם. והם פרחו”

מה גרם לכם להתחבר לשירי מלכתחילה?

כמי שמלווים הורים וילדים שמגיעים למרכז באופן שוטף ונהנים בו יחד רצינו לתרום לילדים האלו, שעברו תקופות לא פשוטות, רגעים של צחוק, שמחה ואושר.” מסבירה כהן. ” אנחנו ב-Mall7 תמיד מנסים לתרום ככל יכולתנו לקהילה ובייחוד לתושבים באזור שלנו, זה חלק מהתפיסה של הנהלת Mall7, גם במרכז שלנו בשדרות וגם בבאר שבע.  אתמול במפגש עם שירי והילדים, היה מרגש עד דמעות ואני מאושרת שיכולנו לקחת חלק בשמחה של הילדים”  

שירי קניסברג לוי – די לחרם מפסיקים לשתוק

איזה תגובות קיבלת מההורים אחרי הפעילות?

“הורים מגיבים בקבוצה” מספרת שירי ומוסיפה “לא רק ההורים של הילדים עצמם וכמובן שהורי הילדים אסירי תודה, אבל החוויה של הילדים והיכולת שלהם להיות עצמם עם חברים חדשים שותפים היא הדבר עצמו ואין ספק שזו טיפה בים אבל יש לטיפה הזו אדוות שחשובות מאוד לילדים, לביטחון העצמי שלהם, לחוויית העצמי ואני אסירת תודה על כל פניה כזו שמגיעה ועל כל רעיון לשיתוף פעולה זה כל כך לא מובן מאליו וכל כך חשוב. זה לא יאומן כמה אנשים חיים מסביב לתופעה האיומה הזו של חרם- הורים של ילדים , ילדים מכל קצוות האוכלוסייה שפונים ומשתפים. זו תופעה איומה שחייבים לעצור ובמקביל לאפשר לילדים כמה שיותר רגעים משמחים וחוויות חדשות כמו זו כדי לאפשר להם אופק ולהראות שלהם שזה לא חייב להיות ככה”

מקבץ תגובות שקיבלה שירי מההורים של הילדים שלקחו חלק בפעילות.

3.4 10 votes
דירוג הכתבה

רקפת פרא

מומחית תוכן חיובי וצרכנות חברתית. מייעצת ומסייעת לחברות וארגונים בתחום השיווק, הדיגיטל והתוכן. עוסקת בכתיבת חדשות טובות משנת 2018 דרך כתיבה במדור החדשות הטובות באתר Mako ועריכת האתר מאז ינואר 2019 וניהולו השוטף בהתנדבות. הקימה את קטגורית הצרכנות החברתית והראשונה לסקר אותה באופן זה. רואה בסיקור חדשות טובות שליחות ופועלת לייצר חדשות כאלו בעצמה. מרצה באוניברסיטאות וארגונים בתחום התוכן החיובי, צרכנות חברתית וחדשות טובות וכמו כן מחברת בין גופים וחברות לטובת פעילות חברתית וצרכנות חיובית.
Subscribe
Notify of
guest

1 תגובה
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
רונית
רונית
9 months ago

הבת שלי הייתה בים של חברים אבל בגלל אמא בריונית מהקבוצה יצאתי משם. כשפניתי למנהלת הקבוצה נתרלתי בכתף קרה ולא היה לה אכפת בכלל. בתוך הקבוצה יש קליקות וזה לא אמור להיות כך בכלל. הרי המהות בים של חברים היא הקירוב האמת שגם סגרו את הקבוצה בעיר ופתחו קבוצה על איזורית שמי שלא נייד מתקשה להגיע וזה ממש לא הוגן. אנחנו גרים בעמק וכל פעילות נעשית במקטם אחר וצריך להסתמך על טרמפים עם אמהות אחרות וזה לא ממש נעים ונוח. הקטע שיש שם את המקובלות. בדיוק אלה שעברו חרם והם פתאום שולטות. וזה מרגיש ממש רע. אני מקווה ששירי יודעת… Read more »

1
0
Would love your thoughts, please comment.x