ארועיםביום הזה, לפני הרבה שנים...

הדבר הכי גדול בעולם-לעשות טוב למישהו

אם עד היום להיות סחי היה סלנג לאדם שנקי משימוש בסמים- הרי שהיום להיות סחי זו תעודה לעשייה גדולה של נתינה- אמיתית. כזו שהערך הגדול היחיד ממנה הוא הידיעה והסיפוק מהיכולת לתת לאחר.

מחר ב-15-7-2019 יציינו אלפי בני נוער ובוגרים עשר שנים להקמת סיירת החסד הייחודית סח"י שבאמצעותה פועלים אלפי בני נוער ברחבי הארץ בשכונות לאתר משפחות נזקקות ולחלק להן מזון, לסייע להן בשיפוץ בתים ובסיוע אחר.

שבעה בני נוער משכונת עוני בקריית גת ראו לפני עשר שנים מדורה ב-23:00 בלילה והתחילו לתהות על קנקנה- את המדורה הבעירו מבעוד מועד עודד וייס (52) מיד נתן בדרום, ואברהם חיון (41) מירושלים במטרה להציע לבני הנוער להצטרף אליהם לכוח מיוחד "סיירת" שתעזור להם לאתר משפחות נזקקות בשכונה ולחלק להן מזון.

אברהם חיון מנכ"ל נכח

"את המדורה הבערנו כדי למשוך את הנוער והם אכן הגיעו וכשסיפרנו להם שזה מה שאנחנו רוצים לעשות ושאלנו אותם אם הם רוצים להצטרף- הם מיד השיבו בחיוב". מספר חיון מנכ"ל עמותת נכח – נתינה כדרך חיים שמפעילה מאז את סיירת סח"י (סיירת חסד ייחודית) ב-38 שכונות ברחבי הארץ.

מדובר במודל מהפכני שבו הופכים בני נוער על טווח רצף הסיכון לאזרחים אכפתיים ואחראים, התורמים לקהילה ומביאים לשינוי חברתי רחב היקף

איך עלה הרעיון? חיון מספר שלפני עשור היה מפיק אירועים בבירה ומשפחתו התבשרה כי אביו חולה ונותרה לו שנה לחיות. "קיבלתי החלטה שכתבתי על דף שאני רוצה להתנדב" הוא מספר "חבר שהכיר את עודד הציע לי לפגוש אותו כי הוא ניהל את הפנימייה של כפר הנוער קדמה ושימש כמשפחה אומנת בבית הילדים נווה חנה בקריית גת הרבה שנים. נפגשנו כמה פעמים והוא שיתף אותי ברעיון שלו לחבר בני נוער ובמיוחד בני נוער בסיכון למציאות של נתינה ככלי עצמתי שמעניק להם משמעות ערכית חיובית, עיסוק חיובי וכמובן גם מסייע לאנשים נזקקים נוספים בו זמנית ובעמותה שהקים- נכח"

עודד וייס- מנהל חינוכי נכח

עמותת נכח – "נתינה כדרך חיים" הוקמה בשנת 2007 במטרה לקדם נורמות של נתינה, עזרה וערבות הדדית בחברה הישראלית בכלל, ובקרב אוכלוסיות מוחלשות, צעירים ונוער בסיכון בפרט. העמותה שואפת לשנות את הנורמה הקהילתית העכשווית ולקדם את התפתחותן של קהילות המבוססות על נתינה ועל ראיית האחר, קהילות שאנשיהן מחוברים בעבותות של אכפתיות, דאגה, גאווה ועזרה הדדית. אנו מאמינים כי חינוך לנתינה בקרב קהילות שונות ומגוונות ברחבי הארץ יביא לשינוי עמוק בכל דפוסי החיים ויסייע בחיזוק אוכלוסיות מודרות ומוחלשות.

התוכנית מתמקדת בהעצמה ושילוב של נוער וצעירים מהפריפריה החברתית, תוך חיזוק הקהילות בהן הן חיים ופועלים. "בני הנוער שותפים מלאים לכל העשייה- גם בפעילות הראשונה לפני עשר שנים הם איתרו בעצמם את המשפחות הנזקקות וכך הם עושים עד היום כשבעצם לפעילות נוספים כל הזמן מעשים נוספים – כמו "עצמאות עם משמעות" שבו בני הנוער מניחים זרי פרחים על קברי חללי צה"ל ועוד" מספר חיון.

עצמאות עם משמעות – סיירת ס"חי 2019

מה השתנה מלפני 10 שנים? בני הנוער הם בני נוער -אז והיום. זה לא השתנה אבל אם פעם הם היו מופתעים לראות אותנו עם המדורות אז היום הם כבר מחפשים את המדורות שלנו. היום בני הנוער כבר מכירים ורוצים להצטרף. ובני הנוער מבינים שיש להם יכולת לעשות טוב ולהיות חלק. היום פועלות כבר 38 סיירות בכל הארץ בשכונות מגוונות מכל קשת האוכלוסייה הישראלית- דתיים, חרדים, חילונים, ערבים, בנות ובנים מדרום ועד צפון. שבעת בני הנוער שהגיעו אז למדורה לפני עשר שנים מדריכים בסח"י, כל המשפחות שלי ושל עודד פעילות ושותפות מלאות בעשייה – הרבה השתנה אבל המודל עצמו פועל ממש כמו פעם. המודל מוכיח את עצמו כל יום שוב ושוב"

ומה הלאה לעשור הבא? "החזון שלנו שתהיה סיירת של חסד בכל שכונה בישראל ולהקים מרכז הכשרה בינ"ל ילמד את את המודל שפיתחנו לכל העולם ולחזק את הנתינה בעולם"

ואתה מרגיש שהגשמת את המטרות שרצית אז? "אני מרגיש לגמרי שהגשמתי את זה. את השנה אנחנו נסגור עם 40 סיירות עם אלפי בני נוער מכל קשת האוכלוסייה. אבא שלי אכן נפטר שנה אחרי אבל סח"י היה בהתחלה והוא היה גאה"

אז אם אתם ספונטנים ומתחשק לכם לקחת חלק בחגיגות מחר או לשתף את היוזמה הלאה:

ועוד קצת על סח"י

0 0 votes
דירוג הכתבה
תגיות

רקפת פרא

מומחית תוכן חיובי וצרכנות חברתית. מייעצת ומסייעת לחברות וארגונים בתחום השיווק, הדיגיטל והתוכן. עוסקת בכתיבת חדשות טובות משנת 2018 דרך כתיבה במדור החדשות הטובות באתר Mako ועריכת האתר מאז ינואר 2019 וניהולו השוטף בהתנדבות. הקימה את קטגורית הצרכנות החברתית והראשונה לסקר אותה באופן זה. רואה בסיקור חדשות טובות שליחות ופועלת לייצר חדשות כאלו בעצמה. מרצה באוניברסיטאות וארגונים בתחום התוכן החיובי, צרכנות חברתית וחדשות הטובות וכמו כן מחברת בין גופים וחברות לטובת פעילות חברתית וצרכנות חיובית.
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Close
Close