תובנת בוקר

תוקידידס "מי שיש לו כח רב, צריך להשתמש בו ברכות."

בשבת האחרונה יצאנו משפחת פרא לצפות בסרט אנקאנטו (Encanto) ולמרות שהיו בדיקות מהירות במתחם הקולנוע שבלעדיהן לא היינו יכולים להיכנס עם הילדים כי מתחם הבדיקות של מד"א באזור שלנו היה סגור בכל זאת זה עיכב את הכניסה לסרט כמעט בשעה שלמה. כשהסרט סוף סוף התחיל אי אפשר היה להוריד מהמסך את העיניים. בעלילה צבעונית ססגונית ומוסיקלית שנמשכה 109 דקות וכיאה לסרט נוסף המגיע מאולפני דיסני מעבירה לכל המשפחה את הזמן בנעימים וגם מוסיפה ערך מוסף.

הסרט מגולל את סיפורה של משפחת מדריגל. המתגוררת באנקאנטו- אי שם בהרי קולומביה, בבית קסום בעיירה צבעונית. הקאסיטה- הבית של משפחת מדריגל מלא בקסם והוא בירך כל ילד במשפחת מדריגל בכוח מיוחד עד שהגיע תורה של מירבל שכשהגיע תורה לא קיבלה את הכוח המיוחד שלה.

מירבל מחליטה שהיא, בת משפחת מדריגל היחידה ללא כוחות על, אך כאשר היא מגלה שהקסם העוטף את אנקאנטו בסכנה, היא מגלה את הסודות הטמונים בה כמו שהיא.

לאחר הצפייה בסרט דיברנו עליו באוטו וגילינו שלא כל הפרטים הקשורים לשושלת המשפחתית היו מובנים לנו והמסר המרכזי של הסרט בעצם מוכר לילדים מזה שנים הודות ליובל המבולבל שמעביר את המסר כי הכוח האמיתי נמצא בכל אחד מאיתנו בפנים. הדמויות עצמן מגלות שהכוחות המיוחדים שקבלו לא הסבו להם רק אושר וגרמו להן ללא מעט תסכול וחוסר כנות מול שאר בני המשפחה.

הסרט מתמודד גם עם משפחה גדולה לעומת מרבית הסרטים העוסקים במשפחה הגרעינית בלבד. לדברי הבמאי והתסריטאי זוכה האוסקר ('זוטרופוליס', 'פלונטר') ביירון הווארד "חשבנו שזה יהיה מעניין לספר סיפור לא רק על דמות אחת או שתיים אלא על משפחה שלמה ומורחבת," אומר וממשיך: "שאפנו להבין כיצד מורכבת הדינמיקה של משפחות גדולות. כמה אנחנו מכירים את המשפחה של עצמנו? וכמה טוב הם מכירים אותנו?"

"הסרט עוסק בעובדה שלעיתים האנשים הכי קרובים אלינם וביניהם המשפחה שלנו לא תמיד רואים אותנו בשלמותנו – או לא מבינים אותנו עד הסוף," מוסיף במאי ותסריטאי הסרט ג'ארד בוש. "ומצד שני העובדה שאנו לא חושפים את עצמנו לחלוטין, גם לאנשים הקרובים אלינו ביותר, מסיבות שונות. הסיפור שלנו מדגים כיצד מישהי במשפחה שמרגישה שהיא בלתי נראית עבורם, יכולה ללמוד כיצד לראות את משפחתה ובהמשך גם את עצמה."

פסקול הסרט המקורי הולחן ע"י זוכה האוסקר, האמי והטוני לין מנואל מירנדה.

בימוי: ביירן הווארד, ג'ארד בוש, שריס קסטרו סמית | תסריט: ביירן הווארד, ג'ארד בוש, שריס קסטרו סמית, לין מנואל מירנדה / הפקה: איווט מרינו, קלארק ספנסר | פסקול: לין מנואל מירנדה, מייק אליזונדו, ג'רמיין פרנקו

הסרט מופץ ע"י פורום פילם ומגיע לבתי הקולנוע החל מה-25.11.21

בימוי הגרסה העברית: ענת ניב  | תרגום שירים ובימוי מוזיקלי: תהל שוהם | תרגום גרסה עברית: מאיה מיטלפונקט| אולפן דיבוב: אולפני דאבידאב.

אנחנו מחפשים כוח כל הזמן. ואחרי אין ספור סרטי גיבורי על ונסיכות קסומות הגיע הזמן לעסוק בנושא ההשפעה של הכוח על מי שהוא ניתן לו ועל הדרך הארוכה הנדרשת כדי לעשות בו שימוש נכון, וגם בנושא האופן שבו אנחנו מתייחסים לכוחות ומעריכים יותר את אלו המגיעים מבחוץ לעומת ההבנה שכל הכוחות קיימים בעצם אצל כולנו כל הזמן.

5 1 vote
דירוג הכתבה

רקפת פרא

מומחית תוכן חיובי וצרכנות חברתית. מייעצת ומסייעת לחברות וארגונים בתחום השיווק, הדיגיטל והתוכן. עוסקת בכתיבת חדשות טובות משנת 2018 דרך כתיבה במדור החדשות הטובות באתר Mako ועריכת האתר מאז ינואר 2019 וניהולו השוטף בהתנדבות. הקימה את קטגורית הצרכנות החברתית והראשונה לסקר אותה באופן זה. רואה בסיקור חדשות טובות שליחות ופועלת לייצר חדשות כאלו בעצמה. מרצה באוניברסיטאות וארגונים בתחום התוכן החיובי, צרכנות חברתית וחדשות טובות וכמו כן מחברת בין גופים וחברות לטובת פעילות חברתית וצרכנות חיובית.
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x