חדשות טובותמהקהילה

ההופעה החברתית לציון שני עשורים לדג נחש מביאה לתוצאות מפתיעות

נכון, מופעי התרמה יש לא מעט אבל מופע חברתי כמו זה שקיימה להקת הדג נחש לפני שבועיים עוד לא היה בארץ.

כשדיברתי עם יא יא כהן אהרונוב, חבר להקת הדג נחש ואחד ממקימי הלהקה לפני שני עשורים על “חדשות טובות” הוא נזכר בשיר שהלחין למירי מסיקה, אבל מסתבר שהוא וחברי הלהקה לוקחים חלק ביצירת חדשות טובות בעצמם בזכות המופע החברתי לציון שני עשורי הפעילות שלהם לפני שבוע.

שירת הסטיקר 2019 צילום יובל כהן אהרונוב

לכאורה אחרי שני עשורים של הופעות גדולות יותר ופחות ושלל חיבורים מיוחדים של להקת הדג נחש, ניתן היה לחשוב שהם כבר עשו וראו הכל. ומסתבר שגם חברי הלהקה עצמם חיפשו רעיון וחיבור מספיק חזק ומשמעותי לציין את חגיגת שני העשורים שלהם. וכך נדחה המופע במשך שלוש שנים עד שסולן הלהקה שאנן סטריט הציע את הרעיון המהפכני להפוך את המופע לחברתי במלוא מובן המילה.

לדברי יא יא כהן אהרונוב, שהקים יחד עם שאנן סטריט ,דודוש קלמס ומשה אסרף את הלהקה כשהיה בן 18 “בבסיס הרעיון, חשבנו להחליף את נותני החסות הראשיים המסחריים למופע הגדול, בארגונים חברתיים ועמותות שיוכלו ליהנות מהחשיפה והפרסום שילווה את המופע ולפנות לקהל היעד הרב של אוהדי הדג נחש לדורותיהם. בנוסף, החליטנו לצלם עם כל אחת מהעמותות סרטונים כדי לסייע לעמותות לקדם את המטרות שלהן ובמופע עצמו הן הציבו דוכנים ברחבה מיוחדת כדי להוסיף חשיפה לפעילות של כל אחת מהעמותות”.

ואיך זה היה בפועל? “היה מדהים ומאוד מאוד מרגש. כבר ממש מזמן לא התרגשתי ככה” הוא מספר. “אבל המופע התקיים אחרי חודשים ארוכים שבהם כולנו ביקרנו בכל העמותות וצילמנו איתן סרטונים. זה ממש נתן לנו כוח ובכל פעם כשיצאנו מיום צילום כזה היו לנו דמעות בעיניים ומחנק בגרון” למה? “גילינו כמה אנשים יש בישראל שעושים טוב. בעיקר הפתיע אותי שמתחת לשם עמותה יש באמת אנשים שעסוקים בלעשות טוב בהמון תחומים שונים – וזה היה מקסים בדיוק בתקופה לא משהו עם כל הפילוג והבחירות זה היה משב רוח רענן ומעודד”

בנוסף לכל, גם ממכירת הכרטיסים הועבר חלק מהכסף חזרה לעמותות. “זה לא מופע התרמה אבל זה כן נעשה במטרה לחבר את הקהל לעשייה חיובית וליכולת של הקהילה להשפיע ביחד על מה שקורה מסביבנו ולעשות כדי שיהיה לכולנו יותר טוב. 5000 אנשים שקנו כרטיסים וכל אחד מהם בעצם רכישת הכרטיסים גם העביר כסף לאחת מהעמותות זו מגמה חדשה והביטוי הכי גדול לכוח של הקהילה להשפיע על עשייה חיובית”

עלייה של 30% בפניות מתנדבים

רונה פרי מנכ”לית קסם חברתי

אחד הארגונים הראשונים שהצטרפו למופע היא עמותת “קסם חברתי” שלדברי רונה פרי מנכל”ית העמותה “בעקבות ההופעה של הדג נחש והחשיפה שניתנה לה, אנו רואים עלייה של 30% במתנדבים לפעילות”. קסם חברתי הוקמה ב2012, בעקבות ה’מחאה החברתית’ בישראל והצתו העצמית של משה סילמן ז”ל, שבשל מצבו הכלכלי הקשה, הבדידות והעדר התקווה בחר באקט של יאוש להצית עצמו בפומבי. קס”ם -קהילות סיוע מחוללות-שינוי, הוקמה במטרה לסייע ליחידים ולמשפחות להיחלץ ממעגל העוני וממצוקה כלכלית דרך הקמת רשת קהילות סיוע מחוללות שינוי, אנו מפגישים אזרחים במצוקה עם מתנדבים המעניקים ליווי אישי, לצד סיוע של אנשי מקצוע מתחומי הכלכלה, המשפט, התעסוקה ובריאות הנפש, במסגרת מעטפת תמיכה מקצועית כוללת.

מופע שירת הסטיקר- מימין יא יא כהן אהרונוב דני סנדרסון ושלומי אלון

פרי מוסיפה: “בקסם חברתי אנחנו מלווים אנשים המתמודדים עם מצוקה כלכלית לאורך זמן רב, לעיתים אפילו שנים, דבר אשר מצריך מתנדבים שיוכלו להתחייב לפרקי זמן ארוכים ויעברו הכשרה מתאימה, לאור יחסי האמון שנרקמים עם נתמכי העמותה. בשל כך קיים לפעמים קושי לגייס מתנדבים חדשים. בשל החשיפה לה זכתה העמותה בהופעה של הדג נחש הוצפנו בפניות של מתנדבים ואף גייסנו 15 מתנדבים חדשים ביום אחד, דבר שלוקח בדרך כלל פרק זמן ממושך. אנו משתדלים שהמתנדבים אצלנו יהיו בוגרים שחוו דבר או שניים בחיים לאור הצורך ללוות אנשים בתהליכים אישיים וכלכליים כמו התנהלות מול מוסדות המדינה, בנקים וכד’, אך גם צעירים מתקבלים אצלנו בברכה ומשתלבים בפעילות”.

יא יא התרגש מאוד לשמוע שכל כך מהר אחרי המופע כשהם עדיין קוראים בהתרגשות את מכתבי התודה שקיבלו מהעמותות ואומר “לקבל כזה נתון על הבוקר זה באמת חדשות טובות מאוד” הוא נזכר ש”שאנן חזר מהצילומים בקסם וסיפר לנו על סיגלית האישה שפגש שהגיעה למצב של חיים בלי כלום- והכח של הקהילה החזיר אותה לחיים לעבודה מכובדת ולשמחה- וכמה כח זה נותן לדעת שהקהילה יכולה לתת כזה כח ליחידים- זה באמת קסם וזה בדיוק גם מה שהרגשנו במופע ובחודשים לפני המופע בעבודה עם העמותות”

 לצפייה בסרטון שצילם שאנן בעמותת קסם והסיפור של סיגלית

צילום, בימוי ועריכה: אלון גרעיני
*עריכת פתיח: איתי אסולין

השנה פתחה קסם את הקהילה השישית במספר שלה בעיר חולון אחרי ערים נוספות באזור המרכז בהן תל אביב , רמת גן, הרצליה, פתח תקווה ולוד. בכל קהילה פועלת העמותה בשיתוף הרשויות המקומיות, המגזר העסקי, ארגונים נוספים והאקדמיה. “כעת, מוסיפה פרי “המתנדבים החדשים שגייסנו ישתלבו בקהילה החדשה שלנו בחולון ובקהילות הקיימות שלנו ברחבי הארץ”.

רק ימים יגידו איזה עוד תוצאות חיוביות הביא המופע המרגש הזה ובכל מרה מתכוונים בלהקה להפוך את העניין למסורת – עוד לא ממש יודעים לומר מתי ואיך אבל כשיוחלט נדע לעדכן ראשונים כי כל מי שקורא אותנו כבר יודע מזמן שמבחינתנו חדשות טובות זו באמת דרך חיים!

חדשות טובות – לחן יא יא אהרונוב ביצוע מירי מסיקה

0 0 votes
דירוג הכתבה

רקפת פרא

מומחית תוכן חיובי וצרכנות חברתית. מייעצת ומסייעת לחברות וארגונים בתחום השיווק, הדיגיטל והתוכן. עוסקת בכתיבת חדשות טובות משנת 2018 דרך כתיבה במדור החדשות הטובות באתר Mako ועריכת האתר מאז ינואר 2019 וניהולו השוטף בהתנדבות. הקימה את קטגורית הצרכנות החברתית והראשונה לסקר אותה באופן זה. רואה בסיקור חדשות טובות שליחות ופועלת לייצר חדשות כאלו בעצמה. מרצה באוניברסיטאות וארגונים בתחום התוכן החיובי, צרכנות חברתית וחדשות טובות וכמו כן מחברת בין גופים וחברות לטובת פעילות חברתית וצרכנות חיובית.
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x