אנשיםחדשות טובותללא קטגוריה

אמץ רופא.ה

אין ספק שאחת מהיוזמות המבורכות של תקופת הקורונה היא פרויקט אמץ רופא היות ולמרות הריגוש הרב שהתלווה למחיאות הכפיים הקולקטיביות של הישראלים בכל הארץ במרפסות, היא לא היוותה עזרה של ממש. והיות והצוותים הרפואיים היו בעבר, הינם בהווה וימשיכו להיות בעתיד, קו החנית הראשון, החשוב ביותר לניצחון בנגיף הקורונה והחיוני ביותר להמשכיות החברה הישראלית, יש חשיבות עצומה להקלה על המשך תפקודם.

אמץ רופא.ה היא יוזמה עדי סקופ כרמון, שהבינה את זה כבר בתחילת חודש מרץ ובאמצעות פוסט בפייסבוק שמהר מאוד הפכה לקבוצה ציבורית גדולה ועכשיו גם לאתר אינטרנט הפכה למכונה משוכללת של חיבורים ותמיכה בעוזרת לכלל עובדי הצוותים הרפואיים הנמצאים בחזית בבתי החולים ומאפשרת להם לקבל מענה לצרכים האישיים שלהם בתקופת הקורונה.

“סוג העזרה משתנה בהתאם לצורך” מסבירה לי טל לאופר בת 38, מתל אביב. מהנדסת מחשבים בחיים האמיתיים ורכזת מתנדבים ארצית באמץ רופא “בין אם זה עזרה בהכנת ארוחות חמות, תרומה של ציוד חיטוי ומסכות, ביצוע קניות משלימות בסופר, שמירה על הילדים או כל דבר אחר.

אמץ רופא.ה משדך בין מתנדב שיאמץ את איש הצוות וידאג לצרכיו לאורך כל התקופה. המתנדב ייעזר ויפעיל את רשת הקשרים האישית שלו (שכוללת חברים, משפחה, שכנים, רשתות חברתיות וקהילה) כדי לדאוג למי שהוא אימץ.

אנחנו תומכים בכל עובדי הרפואה שנמצאים בחזית: רופאים ורופאות, אחים ואחיות, צוותי מעבדה רפואית, צוותי דימות, צוותי מד”א, רוקחים ורוקחות, וכנולוגים רפואיים ונשימתיים, עובדי משק, תפעול ומנהל חירום בבתי החולים, צוותי מקצועות הבריאות ועוד..

קצת אחרי שטל הצטרפה לעדי, ב18-3-2020 הצטרפה אליהן גם גילי סיון-כהן, יזמית ובעלת משרד הפקות אופנה מתל אביב היא מספרת שהכירה את עדי דרך הפייסבוק “שוחחנו טלפונית , יום אחרי שהיא פתחה את עמוד אמץ רופא בפייסבוק .ופשוט התאהבנו מרחוק אחת בשנייה.” באותו הזמן בדיוק היה אמור להתקיים שבוע האופנה הישראלי שבו הייתה צריכה לנהל את מאחורי הקלעים בתפקיד חשוב מאוד.

גילי סיון-כהן צילום :ניר סלקמן

“עבדנו במרץ רב ואדרנלין גבוה מהלך פברואר ומרץ ב12/3 מוטי רייף הודיע ששבוע האופנה נדחה , ואני שהייתי עם אדרנלין מטורף של עשייה חיפשתי לאן לנתב אותו .כשראיתי את עמוד אמץ רופא בפייסבוק ביום שהוא עלה והודעתי לעדי שאני מתגייסת לעניין.”

מה התפקיד שלך בעצם? “אחראית תל אביב והמרכז , תחת חסותי כל הרופאים בתל אביב ששודכו להם מתנדבים מאמצים פה בעיר , אחראית על בית חולים איכלוב, על בית חולים מעייני ישועה , מד”א תל אביב ומד”א מרכז . וכל יום נוספים לי עוד תפקידים באהבה.

הכרתי בזכות המיזם את ליטל התותחית שעובדת איתי על תל אביב והמרכז ויחד אנחנו מזיזות הרים .
במקרה או שלא יצא שיש אצלנו המון נשים וכולנו בעלות יכולות מדהימות כל אחת גייסה כל משאב שהיא מכירה ויחד הפכנו לאימפריה.”

הפרחים ממשתלת פורת בתל מונד ב10 שקלים בלבד. גם עזרה לחקלאים וגם משמחים את הרופאים לפני החג

מה את חווה שקורה מאז שהיוזמה עלתה בפייס לפני חודש ועכשיו? “אין לי רגע אחד דל, יש המון עבודה והתגייסות וזו אחת ההפקות הכי טובות שעשיתי בחיי- ועשיתי לא מעט. אני חווה גל מטורף של חום ואהבה של אנשים שרק רוצים להגיע , לעשות, לתרום. אני מכירה כל יום עוד המון המון אנשים טובים ומדהימים. וזה עושה חשק לקום בבוקר בתקופה הזו שאנשים בבית נכנסים לשבלול ויחד איתי יש עוד המון אחרים וזה מדהים.”

כמה רופאים וכמה מתנדבים יש עכשיו? “רשמית יש לנו כרגע כבר מעל 4000 מתנדבים ומעל 1000 רופאים שרשומים ביוזמה והמספר שלהם עולה כל הזמן . לדעתי בפועל יש הרבה יותר. וזה נפלא!” אחד הדברים המדהימים באמת שהיוזמה הזו עשתה הוא גם לאפשר לחברות וגופים חברתיים /מסחריים לרכז מאמצים ולהצליח להגיע ישירות ליעד – כמות הארגונים והחברות שפונות כל יום לתרומות היא אדירה אך למרות זאת כל הזמן יש מקום לעוד וכל אדם שמבשל /מוציא את הכלבים /עושה כביסה /עוזר למצוא חנייה שומר על הילדים זו תמיכה מאוד משמעותית. כשאנחנו מדברים על מתנדבים חשוב להדגיש שמדובר על מאמצים קבועים והיות ויש יותר מתנדבים מרופאים אנחנו מנתבות את המתנדבים השונים גם לפעילות חד פעמית כדי שכל הפעילות לא תהפוך לקשה לאף אחד והכל ימשיך להיות ברוח הטובה של הנתינה”

במה עוד צריך עזרה? “כרגע אנחנו בעיקר מחפשים מזון כשר בהשגת בד”ץ העדה החרדית
שנוכל להעביר למעייני ישועה. חסרות מסיכות כמעט לכל אנשי צוותי הרפואה בארץ. ותמיכה בעסקים מקומיים של אוכל , שדרך תרומות יקנו מהם ארוחות ואנחנו נעביר לצוותי רפואה.”

אם שואלים אותי יום אחד כשהמשבר יסיים ילמדו את ההתנהלות של היוזמה המקסימה הזו גם בבתי הספר- מעבר לעזרה ההדדית והפרגון הגדול וההירתמות שהצליחו המנהלות לרתום בזמן כל כך קצר לטובת כל כך הרבה רופאים היכולת לנהל אופרציה כל כך מורכבת באופן שרק גדל ומשתפר ולשמור על כל כך הרבה שמחה ואנרגייה טובה היא דבר לשמר לעתיד ואם זה היה תלוי בי הן היו מדליקות את המשואה ביום העצמאות.

0 0 votes
דירוג הכתבה

רקפת פרא

מומחית תוכן חיובי וצרכנות חברתית. מייעצת ומסייעת לחברות וארגונים בתחום השיווק, הדיגיטל והתוכן. עוסקת בכתיבת חדשות טובות משנת 2018 דרך כתיבה במדור החדשות הטובות באתר Mako ועריכת האתר מאז ינואר 2019 וניהולו השוטף בהתנדבות. הקימה את קטגורית הצרכנות החברתית והראשונה לסקר אותה באופן זה. רואה בסיקור חדשות טובות שליחות ופועלת לייצר חדשות כאלו בעצמה. מרצה באוניברסיטאות וארגונים בתחום התוכן החיובי, צרכנות חברתית וחדשות טובות וכמו כן מחברת בין גופים וחברות לטובת פעילות חברתית וצרכנות חיובית.
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x