חדשות חמותחדשות טובות

שדר רדיו ישראלי נסע לטורקיה להיפגש עם מאזינים איראניים ושמע מהם בזמן אמת התייחסות להתרחשויות

בעוד בישראל, אתר החרמון שרק נפתח לפעילות נסגר, בשל המציאות הביטחונית ורוה"מ הקדים את חזרתו ארצה, באיראן עצמה, תושבים רבים מביעים תחושות רווחה והוקרת תודה.

בשיחה מוקדמת היום (שישי) בבוקר שקיימתי עם שדר הרדיו “רדיו רן בפרסית” רני עמרני, המקיים קשר רציף עם תושבים איראנים רבים ושומע מהם התייחסות ישירה לנעשה בארצם, סיפר כי “הקולות והתגובות שאני מקבל מהבוקר מאזרחים איראניים הן של שמחה והקלה מהפעילות האמיצה והחשובה שבוצעה בלילה”.

עמרני סיפר לי את הדברים, בעת שנחת בנתב”ג מביקור בטורקיה השכנה, בה נפגש במשך שלושה ימים עם אזרחים ואזרחיות איראניים, מאזינים קבועים שרצו מאוד לפגוש אותו ולשתף אותו בתחושותיהם פנים מול פנים ולא רק באמצעות הרדיו או הפייסבוק.

רני עמרני שדר רדיו רן בפרסית, אתמול בטורקיה קרוב לגבול עם איראן

“בדיוק כשההודעות על החיסול הגיעו, נפרדנו בשדה התעופה. את הבשורה על החיסול בעצם קיבלנו כשעוד היינו יחד ויכולתי לראות ולשמוע את ההתלהבות שלהם מהמעשה.” הוא מספר. “אנחנו יודעים כבר תקופה ארוכה שהעם האיראני לא שותף לדעות ולהלך הרוח שמכתיב השלטון וכי יש הערכה וכבוד גדולים מאוד לישראלים בקרב העם האיראני” אומר עמרני. מהרגע שנודע על התקיפה והמוות של סולימאני מגיעות אלי תגובות של שמחה, מזל טוב וברכות על המבצע ואמירות שמברכות גם את ישראל על חלקה בפעילות שהוא מובן מאליו” מספר עמרני.

וכעת מעת שהוכרזו באיראן שלושה ימי אבל הוא מקבל התייחסויות נוספות:”יותר מ-1500 צעירים שלנו נהרגו ע”י השלטון ולא עשו שלושה ימי אבל. מה ההבדל בין הדם שלו לדם של האזרחים האיראנים. הם הגיעו למחות על הרעב והמצב הקשה שלהם. אבל בשביל קאסם סולימני ה”כלב הזה” אנחנו לא נתאבל אלא נציין שלושה ימי שמחה- כך הם מספרים לי”.

היהודים באיראן מפחדים מאוד כי קיצוניים בשלטון יפגעו בהם שטענה שהם אשמים במותו של סולימאני ולכן השלטון היהודי באיראן פרסם השתתפות בצער על מותו של קאסם סולימאני ותמיכה בעם האיראני כדי למנוע את החיבור של יהודי איראן לפעילות הישראלית והאמריקאית”

עבור העם האיראני קאסם סולימאני, מפקד כח קודס האיראני, שמנהל את כלל הפעילות הצבאית האיראנית נגד ישראל ברחבי המזרח התיכון כולו, הוא מוציא דברו של עלי חמינאי  מנהיגה העליון של איראן שהוא הנפגע העיקרי מחיסול יועצו הקרוב ואיש סודו.

נפגשתי בטורקיה קרוב לגבול עם איראן עם הרבה מאזינים ומאזינות שלי וביקרנו במחנה של הפליטים שחלק גדול מהם היה בו כחלק מניסיון הבריחה שלהם מאיראן לאירופה – להרבה מאוד צעירים יש תחושה שאין עתיד באיראן והם פשוט בורחים. אחד המקרים המעניינים היו מספר אחים צעירים בני 22-24 שברחו לטורקיה מאיראן והיו בהפגנות בחודש שעבר ואפילו אח שלהם נהרג כי הוא הפך לנוצרי ולכן הרגו אותו. הם הרגישו לא בטוחים והם ברחו ביחד. זה היה מאוד מרגש לפגוש צעירים שמחפשים עתיד טוב יותר.

בכל שידור LIVE יש מאות אלפי מאזינים ויש לנו חצי מילון עד מיליון יוזרים שונים לאתר ויש הרבה שמאזינים לשידורים דרך האפליקציה בלי להיכנס לאתר. “קולות השמחה הללו מהוות רוב בעם האיראני. העם האיראני ברובו הגדול מתנגד לשלטון – עד שלא פגשתי אותם לא הבנתי עד כמה הם שונאים את השלטון ואוהבים את ישראל. קומץ אוהבי השלטון הם משהו כמו 1-2 מליון בלבד שהם מקורבים לשלטון ולכן תומכים בו – ומול 80 מיליון איראנים שעכשיו בעיקר אחרי ההפגנות וההרג הגדול שחוו הם עוד יותר מתנגדים לשלטון.

בקישור לעמוד הפייסבוק של רדיו רן בפרסית ניתן לצפות בהודעות השמחה לחיסול.

0 0 votes
דירוג הכתבה

רקפת פרא

מומחית תוכן חיובי וצרכנות חברתית. מייעצת ומסייעת לחברות וארגונים בתחום השיווק, הדיגיטל והתוכן. עוסקת בכתיבת חדשות טובות משנת 2018 דרך כתיבה במדור החדשות הטובות באתר Mako ועריכת האתר מאז ינואר 2019 וניהולו השוטף בהתנדבות. הקימה את קטגורית הצרכנות החברתית והראשונה לסקר אותה באופן זה. רואה בסיקור חדשות טובות שליחות ופועלת לייצר חדשות כאלו בעצמה. מרצה באוניברסיטאות וארגונים בתחום התוכן החיובי, צרכנות חברתית וחדשות טובות וכמו כן מחברת בין גופים וחברות לטובת פעילות חברתית וצרכנות חיובית.
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x