חדשות טובותצרכנות חברתית

הכירו את חברת התחבורה הציבורית שלקחה על עצמה לסייע לעיוורים ולקויי ראייה

היום ה-6-6-2021 חל ברחבי העולם יום העיוור הישראלי (הבליינד דיי Blind day ) ובו מתרחשים מני אירועים ברחבי הארץ במטרה להעלאת המודעות להתמודדותם של לקויי הראייה. אחת הפעולות שמשכה את תשומת ליבי היא פעילות שמתרחשת היום אבל מתוכננת להימשך לאורך השנה ושמי שאחראית עליה היא חברת תחבורה ציבורית – שכלל לא קשורה לנושא ובכל זאת בחרה להקדיש לו תקציבים ומשאבים רבים.

החברה היא חברת אלקטרה אפיקים ,אחת החברות הגדולות בארץ בתחום התחבורה הציבורית המפעילה כ- 300 קווי שירות בחמישה אזורים נרחבים ברחבי הארץ. מתוך רצונה להוביל בתחום השירות וכחלק מאסטרטגיה עסקית ,מדיניות החברה מתמקדת במעורבות בקהילה בתחומים שונים, לדברי שי מלכה סמנכ"ל השיווק בחברה "בעיני זו זכות שלנו ושל החברה לקחת חלק בחיי היומיום של לקוחותיה והחלטנו להכריז כי שנת 2021 תהיה שנה להעלאת המודעות כלפי אנשים בעלי לקות ראייה. לנו באלקטרה אפיקים חשובה התרומה הצנועה על מנת להגדיל את כמות המשתמשים בתחבורה הציבורית והגברת ניידות של נוסעים בעלי מוגבלויות."

. איך עלה הרעיון?

שי מלכה סמנכ"ל שיווק חברת "אלקטרה – אפיקים"

"במהלך השנה יצא לנו להכיר את המנכ"ל של המרכז הישראלי לאילוף כלבי נחייה- הלכנו לסיור במפעל המדהים הזה שלהם והיות ורצינו לחבור השנה לפעילות חברתית החלטנו לבחור בהם. יש לנו המון נוסעים קבועים שהם עיוורים ועם השנים לימדו אותנו את נקודות החולשה של העיוורים על מנת להקפיד על מתן שירות בשבילם. אחד מהם חיבר אותנו לעמותה הזו שאחרי שעשינו סיור והכרנו את האנשים החלטנו לאמץ אותם.

אימוץ המרכז לאילוף כלבי נחייה הביא אותנו ,לקיים הדרכות וסדנאות לעובדי החברה בנוגע למתן שירות מותאם לאנשים בעלי מוגבלויות. ולקראת יום העיוור שחל היום, יזמנו פרויקט ייחודי במהלכו יבצע איתי אספיר שהוא נוסע עם לקות ראייה, הדרכה פרונטלית במהלך נסיעה של קו שירות. איתי מתמודד עם לקות ראייה חמורה ועושה שימוש תדיר בתחבורה ציבורית גם שלנו, הוא יגיע לדבר עם הנוסעים וישתף את התמודדותו בתחבורה הציבורית כשלאחרים נסיעה באוטובוס מהווה משימה טריוויאלית ויסביר כיצד יכול כל נוסע לסייע ,על מנת לאפשר חוויה נעימה ככל האפשר."

איתי אספיר – בעל לקות ראייה חמורה שסיפר את סיפורו והדרכים שיש לעזור לעיוור באוטובוס

מה התקיים בפועל?

"איתי יגיע לשלושה קווי אוטובוסים, בכל אוטובוס אליו יגיע יתבקשו הנוסעים להעביר את המסכות מהפנים לעיניים על מנת להרגיש חלק ושיתוף פעולה עם איתי ויתלה שלט של המדריך לעיוור שם כלל העצות יהיו כתובות בגדול. איתי יספר וישתף על החוויות שלו מרגע הגעתו לתחנת אוטובוס עד לרגע הירידה, מה הדרך הנכונה שהוא מציע לעזור לאנשים עם לקות ראייה וכמה זה בעצם חשוב להושיט יד לעזרה".

אחד מהדברים שאיתי אספיר הסביר לנוסעים היום כחלק מהפעילות הוא כי "לרבים מאתנו (לקויי הראייה) לא נעים להציע עזרה כדי שהאדם מולנו לא ירגיש לא בנוח, אז אנחנו מתעלמים. חשוב לנו כחברה שפועלת למען הקהילה להעלות את הנושא הזה למודעות. לאחר בירור רחב ולשם כך גם הזמנו את איתי, הבנו שחשוב להסביר לציבור שהוא טועה, כמה חשוב להציע עזרה, לא ללטף כלבי נחיה ואפילו למיטב הבנתי, ברגע הצעת העזרה עלינו לא לגעת באדם בעל לקות הראיה, שמע יתלכלך מאיתנו או ייבהל."

נוסע במהלך הפעילות היום

מלכה מוסיף ומספר "יצא לי לשוחח עם איתי, גם מהיכרות בעבר, לרוב אנשים מתביישים לגשת מחשש ליצור אי נעימות. זה אחד הנושאים החשובים להעלות למודעות וזו המטרה שלנו, כדאי לשאול את האדם אם הוא צריך עזרה, אין לדעת כמה נועיל לאותו אדם לקוי ראיה באותו הרגע ומקסימום נקבל תשובה שלילית."

במהלך היום הדגים איתי לנוסעים ששיתפו פעולה והתעניינו כיצד מרגיש אדם לקוי ראייה במהלך נסיעה באוטובוס, והראה לנוסעים כי יש מקום מיוחד לנוסעים עם ליקויי ראייה באוטובוס. הנוסעים שיתפו פעולה והתעניינו וסיפרו שהפעילות עזרה להם להבין קצת יותר אודות ההתמודדות של אדם עיוור וכמה חשובה הקראת התחנה שאליה מגיע קו האוטובוס. – נוסעים סיפרו כי בעבר הם אכן חששו לפנות ועכשיו זה עזר להן להתגבר על החשש.

שילוט שמותקן בכל קווי האוטובוס של חברת אפיקים

ומלכה מסכם "חשוב לי לציין שהחברה תיישם פרויקט זה בחלק מקווי השירות בראש העין כחלק מפיילוט אשר מידת הצלחתו תקבע את הרחבת הפרויקט לאזורים נוספים."

1 1 vote
דירוג הכתבה

רקפת פרא

מומחית תוכן חיובי וצרכנות חברתית. מייעצת ומסייעת לחברות וארגונים בתחום השיווק, הדיגיטל והתוכן. עוסקת בכתיבת חדשות טובות משנת 2018 דרך כתיבה במדור החדשות הטובות באתר Mako ועריכת האתר מאז ינואר 2019 וניהולו השוטף בהתנדבות. הקימה את קטגורית הצרכנות החברתית והראשונה לסקר אותה באופן זה. רואה בסיקור חדשות טובות שליחות ופועלת לייצר חדשות כאלו בעצמה. מרצה באוניברסיטאות וארגונים בתחום התוכן החיובי, צרכנות חברתית וחדשות טובות וכמו כן מחברת בין גופים וחברות לטובת פעילות חברתית וצרכנות חיובית.
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x