חדשות טובותמעשים טובים

משלימים יחד את ה#חלל בלב

ימי הקורונה מביאים למציאות חדשה בהרבה מאוד מובנים' אבל במקרים מסוימים' דווקא הריחוק החברתי' יוצר קירוב לבבות במקומות שבעבר לא היו אפשריים. יום הזיכרון הוא יום ששנוי במחלוקת בחברה החרדית ולכן בדיוק מהסיבה הזו כשהבנתי שמי שעומדים מאחורי היוזמה הכל כך מרגשת שכבר אפרט עליה, הם שלושה ירושלמים צעירים, שניים מהם חרדים ואחד חילוני, שהתאחדו יחד כדי להקים מיזם משותף במטרה לזכור את חללי מערכות ישראל כולם בעשייה של מעשים טובים התמלאתי בהתרגשות.

גם כירושלמית לשעבר, וגם כמי שכמו רבים מדי בעם איבדה חברים ויום הזיכרון חשוב לה. אין ספק שלכל מי שאיבד בן משפחה ילד/ה, אב/אם, אח/ות, דוד/ה, חבר/ה באירוע צבאי, בפיגוע כשהיו במדים ושירתו את המדינה, נפער חלל בלב. ובדיוק מהסיבה הזו היוזמה החדשה הזו שעלתה לאוויר אתמול בשם “חלל בלב” מביאה בשורה מאחדת מאוד.

היוזמה הזו היא פרי יוזמתם ויצירתם של שלושה בחורים צעירים נתי, איתי ונפתלי, שלושתם ירושלמים מלידה, שלושתם פעילים חברתיים בעיר וחברים בפורום הצעירים שם הכירו זה את זה.

נתי אוסטרי, בן 24, עובד כיועץ תקשורת, סטודנט לתואר שני באוניברסיטת בר אילן, חרדי שגדל בשכונת רמות,נפתלי בנשעיה, בן 26 בן להורים חרדים שעלו מצרפת למאה שערים, ואיתי גבאי בן 29 שמכהן גם כיו”ר פורום הצעירים של ירושלים, יו”ר ומייסד אגודת הסטודנטים עזריאלי מכללה אקדמית להנדסה ירושלים. שלושתם ילידי העיר ומתגוררים בה עד היום וגם פעילים חברתיים וחברים בפורום הצעירים של העיר.

נתי אוסטרי

איך שני בנים למשפחות חרדיות ירושלמיות מגיעים להקים אתר לזכר חללי ישראל? נתי משיב שאכן בילדותו הוא זוכר ש”בימי הזיכרון היו משנים את סדרי השיעורים כדי שלא נשחק בחצר של הת”ת בזמן הצפירה ולא נשאל שאלות (כי לא רצו שנדע על חיילים וצבא יותר מידי) והיו אומרים פרק תהילים וממשיכים את סדר היום כרגיל.”

אבל כשהתבגר הוא מספר “היו לי כבר חברים שהתגייסו לצבא ואפילו חבר טוב שנרצח בפיגוע, סמל יוסף כהן הי”ד שנפל בפיגוע בגבעת אסף בדצמבר 2018, אז חטפתי את המכה הקשה והבנתי את המשמעות של יום הזיכרון. מאז נהגנו לעלות לקבר שלו ביום הזיכרון, השתתפנו בטקס ובשנה שעברה גם עשינו לו גם ערב הזכרה של כל החברים יחד עם הרב שלנו אחרי העלייה לקבר.

נפתלי מוסיף ש”השנה הבנתי שבגלל הקורונה כל זה לא יתאפשר ונתי העלה רעיון -סוג של חלום שינציח את החללים והנופלים על קידוש השם בדרך של מעשים טובים לחברה” לדבריו אצלו בבית תמיד כיבדו את היום גם במאה שערים, יש קיצוניים בכל מקום”. הוא מסביר.

ונתי ממשיך התחלנו לחשוב ואז פנינו לאיתי שהוא גם יו”ר הפורום לצעירים ובעיקר מהנדס תוכנה בהכשרה שלו והוא הצטרף בשמחה והתחיל לתכנת בפועל את החלום שכתבנו.” וכך עלה לאוויר אתמול בלילה מיזם חלל בלב שהוא מיזם טכנולוגי חברתי ראשון מסוגו, שמטרתו לעודד עשיית מעשים טובים למען הנצחת זכרם של חללי מערכות ישראל.

המטרה – למלא את הלב הוירטואלי ע”י שיבוץ של מעשה טוב ייחודי של כל אחד ואחת מאיתנו – מעשה שיוקדש לכל חלל בצורה אישית – באתר מופיעים מעשים טובים שניתן לבחור ולכל בחירה יתווסף שם של חלל כשבכל ציוות כזה בין חלל למעשה טוב הלב שיצרנו מתמלא ובשאיפה להגיע ליעד שכלל חללי מערכות ישראל יונצחו ויחד נוכל למלא את החלל שבלב. בנוסף – לכל חלל יש עמוד אישי במיזם שבו ניתן לכתוב סיפור/חוויה אישית על החלל.

איתי לוי

לדברי איתי “איתי מוסיף כי “החוויה לעבוד עם שני חבר’ה חרדים על מיזם להנצחת חללי צה”ל הייתה מרגשת ומעוררת השראה. המכנה המשותף שלנו – אקטיביסטים ירושלמים – גבר על כל הסטיגמות והדעות הקדומות, ושיתוף הפעולה היה ועדיין חוויה ענקית. נתי ונפתלי הם ללא ספק השותפים הטובים ביותר שיכולתי לבקש.”

והוא מוסיף “בזכות שיתוף פעולה של צעירים אקטיביסטים ירושלמים – הקמנו מיזם ענק בזמן קצר. האתגר הטכנולוגי היה גדול. כל מה שעמד לנגד עינינו הינו זכר הנופלים. אני מאוד שמח שהרעיון המקסים הזה הגיע אלי ושיכולתי לסייע לו להתקיים.”

נפתלי מדגיש שמבחינתו החלק הנוסף לזיכרון עצמו שהמיזם מביא הוא “להתחבר ולתמוך במשפחות השכולות. בעזרת יזמים ופעילים חברתיים נוספים הרכבנו פסיפס מדהים שבזכותו כל חלל יאומץ בבית ישראלי, לפחות פעם אחת, על ידי מעשים טובים לזכרו”.

איך הגיבו אצלך בבית נתי ליוזמה?“מאוד תומכים!” איך אתה מסביר את זה? “מדובר בעשרות ואולי מאות אלפי מעשים טובים שאנשים יעשו במהלך יום הזיכרון בזכות זה זה דבר גדול והם רואים את התוצאה החשובה” אתה חושב שזה קשור לקורונה? “בסביבה שלי אני מרגיש שינוי לטובה ממש! צריך להבין שהמתנגדים עוד קיימים אבל חשוב להדגיש שהם רק פלג מועט מהציבור החרדי כולו. הקורונה הביאה לאחדות מיוחדת ולהבנה שרק הבריאות חשובה. זה נותן פרופורציות לחיים.”

כל השלושה מדגישים כי חשוב לציין כי בפעילות האתר לקחו חלק שותפים רבים מאתר יזכור שממנו נשאבו שמות החללים ועוד אנשים שעזרו בדרך והרשימה ארוכה מדי מכדי להזכיר את כולם פה אך כולם מצויינים באתר. כולם מאוד “גאים להיות חלק מהיוזמים של הדבר החשוב והמרגש הזה. באמצעות המיזם המיוחד הזה אפשר לחבר בין כל חלקי העם שכואבים יחד את נפילתם של הקדושים על בטחון עם ישראל”.

עד כה הצטרפו בשעות בודדות כבר כמה מאוד נרשמים והמעשה הטוב הפופלארי ביותר הוא התנדבות באחד מגופי ההתנדבות ועזרה לאדם מבוגר. נתון מרגש ביותר.

1 1 vote
דירוג הכתבה

רקפת פרא

מומחית תוכן חיובי וצרכנות חברתית. מייעצת ומסייעת לחברות וארגונים בתחום השיווק, הדיגיטל והתוכן. עוסקת בכתיבת חדשות טובות משנת 2018 דרך כתיבה במדור החדשות הטובות באתר Mako ועריכת האתר מאז ינואר 2019 וניהולו השוטף בהתנדבות. הקימה את קטגורית הצרכנות החברתית והראשונה לסקר אותה באופן זה. רואה בסיקור חדשות טובות שליחות ופועלת לייצר חדשות כאלו בעצמה. מרצה באוניברסיטאות וארגונים בתחום התוכן החיובי, צרכנות חברתית וחדשות טובות וכמו כן מחברת בין גופים וחברות לטובת פעילות חברתית וצרכנות חיובית.
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x