חדשות טובותצרכנות חברתית

במיוחד בחורף מבשלים “מהלב לצלחת”

אחרי שבוע כמעט קייצי בסוף ינואר, הימים הקרים- כך צופים החזאים- עוד לפנינו. וכמו בכל שנה, גם השנה, לא לכולנו יש אפשרות להתחמם בבית מול האח / מזגן ובעיקר עם איזו מנה חמה ומשביעה.

אז קצת לפני הקור, החלטנו לחמם קצת את הלב עם יוזמה של שני סטודנטים צעירים, שבשלהי הקורונה, חברו יחד לטובת מתן מזון וחברה לקשישים באזור הצפון. היוזמה קרמה עור וגידים והפכה לפני שנה לעמותת “מהלב לצלחת” המפעילה כיום כבר מעל 450 מתנדבים קבועים המספקים חברה וארוחה חמה בכל יום שישי לכ 200 קשישים וקשישות ברחבי הארץ.

“אני ומתן הכרנו בלימודי התואר הראשון שלנו והפכנו לחברים טובים” מספרת רוני לי בת 27 ילידת חיפה המתגוררת כיום בתל אביב. “כשהקורונה פרצה הרגשנו שנינו את הצורך של המבוגרים הקרובים לנו וגם בעיקר א.נשים מבוגרים בעמותות שהתנדבנו בהן במזון חם ובעיקר בחברה שחסרה להם מאוד” היא ממשיכה.

החלטנו להתחיל לבשל ארוחה חמה ולהביא לקשישים מסביב ולגייס עוד שותפים לעשייה והתחלנו לחלק תורנויות כדי שלכל מי שמביאים לו מזון תהיה ארוחה חמה פעם בשבוע – לא יותר מדי ולא פחות מדי.”

בתמונה מימין בתיה סורק, רוני לי מייסדת מהלב לצלחת ורחלי קרוט

זה דורש ניהול מטורף איך הסתדרתם עם זה ועם הלימודים? רוני צוחקת ומסבירה “כן זה היה עמוס ועבדנו מסביב לשעון אבל ככה הצלחנו גם להגיע למודל שאנחנו מפעילי גם עכשיו שמאפשר למתנדבים לא להישחק”

מה המודל?

אנחנו מצוותים לכל מבוגר.ת 4 מתנדבים שמתגוררים בסמיכות ומחלקים בניהם תורנויות של ימי שישי לחלוקה. הם מתנהלים זה מול זה ומתאמים מי מגיע מתי וככה לכל אחד מהם יש בעצם רק פעם בחודש ואם יש צורך בשינוי /החלפה יש מענה מידי של החברים. ככה גם נוצר קשר של כל המתנדבים עם אותו מבוגר.ת והחברה הופכת לקרובה יותר מפעם לפעם.”

מימין מתן אסולין, רוני לי) מייסדי עמותת מהלב לצלחת, משמאל שרה ז”ל קשישה מחיפה שלוותה ע”י העמותה ונפטרה חודשיים אחרי שהתמונה צולמה.

התחלנו בצפון והגענו עכשיו גם למרכז” מספרת רוני ומדגישה כי “למרות שהפעילות הביאה גם אותי וכגם את מתן לעסוק בעמותה באופן קבוע אנחנו רוצים שהעבודה תלך ותגדל ושכמה שיותר מתנדבים ישובצו לקשישים ויבשלו להם ארוחות חמות לשבת.

יוזמה חדשה בשילוב משפיעני רשת ותרומה של שטראוס

“לפני מספר שבועות” מספרת רוני, “נפגשנו עם תמר יהל מנהלת אחריות תאגידית בשטראוס וסיפרנו להם על הפעילות שלנו. הם מאוד התרשמו ומייד התגייסו לפעולה. כשלב ראשון, רתמו למהלך מידי כמה מהמשפיענים שהם עובדים איתם: השף ישראל אהרוני ובתו תמרה, ויוצרי התוכן הקולינרי רחלי קרוט, דניאל וגנר, בתיה סורק ואריאל בן חמו, והציעו שהם יבשלו ארוחה חמה לקשישים ובנוסף גם רתמו את מותג Quaker – דגן מלא, עשיר בסיבים תזונתיים שיכול בקלות להשתלב כמעט בכל מנה ולהפוך אותה למזינה ומשביעה יותר.

בשישי האחרון (27-1-23) בתיה סורק ורחלי קרוט נפגשו ובישלו יחד ארוחת מלכים שכללה

  • קציצות עוף וקוואקר ברוטב אפונה וגזר
  • אורז לבן
  • מרק ירקות שורש וקוואקר
  • דג סלמון ברוטב תפוזים
  • וחלה טרייה
בתיה סורק מבשלת מהלב עם רחלי קרוט למהלב לצלחת

גם בשבועיים הקרובים ימשיכו לבשל במסגרת שיתוף הפעולה ובנוסף, חברת שטראוס תרמה גם כסף וגם מוצרי Quaker למבשלים באופן קבוע מידי יום שישי.

לדבריה של אריאלה שיפנבאור וייס, מנכ”לית חטיבת המלוחים, שטראוס: “שטראוס פועלת לחיזוק הביטחון התזונתי לאוכלוסיות מוחלשות באופן עקבי וארוך שנים. מתוך כך, חשובה לנו השותפות עם “מהלב לצלחת” שמסייעת מידי שבוע למאות הקשישים לקבל מזון מבושל, בריא ומזין לצד סיוע ביצירת קשרים אישיים בין-דוריים והפגת הבדידות עבור אוכלוסיית הקשישים. הפעילות היא חלק ממהלך רחב של  Quaker, להעלאת המודעות ליתרונות התזונתיים של המוצר, תחת המסר “מוסיפים  Quaker ליום שלך“, במיוחד בחורף כשהגוף זקוק ליותר אנרגיה לחימום. במסגרת הקמפיין, הציגו שימושים ומתכונים שונים המשלבים Quaker, מותג שיבולת שועל, במגוון רחב של ארוחות ובישולים, באופן ההופך את הארוחה למשביעה ומזינה יותר”.

חלק מהסטוריז שפרסמה בשישי רחלי קרוט על הפעילות

רחלי קרוט אחת מאושיות הקולינריה המובילות בארץ הצטרפה לפעילות ובישלה עם מובילת דעה חזקה מאוד נוספת בתיה סורק ארוחה מזינה ביום שישי ובהמשך הלכו להעניק אותה לקשישה יחד עם רוני לי מייסדת העמותה. בסטוריז שהעלתה רחלי מתהליך הבישול לא היה מבייש אף מסעדה להגיש את המאכלים המחממים שהשתיים הכינו ובסיום כתבה בנימה אישית שהאירוע ריגש אותה עד דמעות וכמה התרגשות עבורה לדעת שיש בארץ צעירים שעושים את זה כל יום שישי”. לא נותר לי אלא להצטרף ולהסיר את הכובע.

4.8 4 votes
דירוג הכתבה

רקפת פרא

מומחית תוכן חיובי וצרכנות חברתית. מייעצת ומסייעת לחברות וארגונים בתחום השיווק, הדיגיטל והתוכן. עוסקת בכתיבת חדשות טובות משנת 2018 דרך כתיבה במדור החדשות הטובות באתר Mako ועריכת האתר מאז ינואר 2019 וניהולו השוטף בהתנדבות. הקימה את קטגורית הצרכנות החברתית והראשונה לסקר אותה באופן זה. רואה בסיקור חדשות טובות שליחות ופועלת לייצר חדשות כאלו בעצמה. מרצה באוניברסיטאות וארגונים בתחום התוכן החיובי, צרכנות חברתית וחדשות טובות וכמו כן מחברת בין גופים וחברות לטובת פעילות חברתית וצרכנות חיובית.
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x