בריאותחדשות טובות

חדשות טובות- שתיית חלב מפחיתה את הסיכוי לחלות בסרטן!!

בעוד מצדו האחד של המציאות בה מתקיים הפסטיבל הטבעוני הגדול ביותר בעולם – בתל אביב בצידה השני נתונים מעודדים שעולים ממחקר תצפיתי חדש ביחס לקשר בין צריכת חלב והסיכון לחלות באחד מסרטני ראש צוואר הנקרא סרטן מערות האף והלוע.

החוקרים חילקו את השאלות לארבע תקופות חיים שונות בעברם של המשתתפים, כשהיו בגיל 6-12, 13-18, 19-30 וכן על מנהגי שתיית חלב ואכילת מוצרי חלב בנקודת הזמן של עשר שנים לפני גיוסם למחקר. המשתתפים חולקו לשלוש קבוצות, קבוצת הנמנעים מצריכת מוצרי חלב, קבוצת הצורכים מדי פעם (פחות מ-5 כוסות חלב או 8 מנות של מוצרי חלב אחרים בחודש) וקבוצה של כאלו שצורכים חלב בקביעות (יותר מ-5 כוסות או 8 מנות של מוצרי חלב אחרים בחודש).

ממצאים מעודדים במיוחד!

המחקר הוצג השבוע, לרגל חג השבועות על ידי מרכז המידע של האגודה למלחמה בסרטן וממצאיו מראים כי שתייה של יותר מחמש כוסות חלב בחודש הפחיתה את הסיכון לחלות בסרטן מערות האף והלוע  ב- 26%.  בקרב המשתתפים שנהגו לשתות חלב בתקופה שהיו בגיל 6-12, ב -32% בקרב המשתתפים ששתו חלב כשהיו בגיל 13-18 וכן בקרב אלו ששתו חלב כשהיו בגיל  19-30 וב- 28% בין המשתתפים ששתו חלב במהלך עשר השנים לפני הגיוס למחקר. לא נמצא קשר בין צריכת מוצרי חלב אחרים והפחתת הסיכון לחלות.

לסיכום, החוקרים מציינים כי ממצאי המחקר התצפיתי מצביעים על חלב כגורם מגן אפשרי מפני סרטן זה. כלומר שתיית חלב יותר מ – 5 כוסות חלב בחודש הפחיתה את הסיכון לסרטן מערות האף והלוע  ב -32% בקרב אנשים ששתו כשהיו בגיל 13-18  או בגיל  19-30.

המחקר החדש פורסם בכתב העת המדעי לאונקולוגיה Frontiers in Oncology  במהדורת אפריל 2019 אך מתברר שהוא מחזק את ההמלצות האגודה למלחמה בסרטן כבר מספר שנים לצרוך חלב ומוצרי חלב, כחלק מתפריט מאוזן הכולל את כל אבות המזון, סיבים תזונתיים, ובייחוד ירקות ופירות טריים בשלל צבעים.

ה פרוסט, מקדמת הבריאות באגודה למלחמה בסרטן

לדבריה של דנה פרוסט, מקדמת הבריאות באגודה למלחמה בסרטן "מחקרים רבים מצביעים על גורמי סיכון הקשורים במחלות הסרטן, לעומת גורמים המעניקים הגנה ומסייעים בהפחתת הסיכון לחלות בסרטן. על פי מחקרים עדכניים, יותר משליש ממחלות הסרטן ניתנות למניעה באמצעות שינויים באורח החיים: פעילות גופנית, הימנעות מעישון, שמירה על משקל גוף תקין ואימוץ אורח חיים בריא. יחד עם ההיענות לבדיקות הסריקה לגילוי מוקדם וקבלת החיסונים המומלצים, ניתן להפחית את התחלואה והתמותה מסרטן בכ-50%"

לדבריה "גם מחקר מרתק קודם קבע, כי חלב ומוצריו מפחיתים את הסיכון לחלות בסרטן. חוקרים הולנדים בדקו את הקשר שבין צריכת מוצרי חלב שונים לבין הסיכון לחלות בסרטן המעי הגס. במחקר זה נסקרו 19 מקרי מבחן שונים שבהם נבחן הקשר שבין צריכת מוצרי חלב לבין הסיכון לחלות בסרטן המעי הגס. סקירת המחקרים קבעה, שצריכה כוללת של חלב ומוצרי חלב בכמות של 400 גרם ליום מפחיתה את הסיכון לחלות בסרטן המעי הגס ב- 17%. כמו כן, צריכת חלב בכמות של 200 גרם ליום מפחיתה את הסיכון לחלות בסרטן המעי הגס ב- 9%. לא נמצא קשר מובהק בין צריכת מוצרי חלב נוספים, כמו גבינה, חמאה וכדומה, לבין הסיכון לחלות בסרטן המעי הגס. הקשר בין צריכה כוללת של מוצרי החלב לבין הפחתת הסיכון לחלות נמצא בקרב נשים וגברים כאחד, והוא החזק ביותר בקרב מי שצורכים את הרמות הגבוהות ביותר של מוצרי חלב.

החוקרים סיכמו בכך, שישנו קשר בין צריכת חלב ומוצרי חלב, לבין הפחתת סיכון לסרטן המעי הגס. המחקר פורסם באופן מקוון בכתב העת המדעי האונקולוגי במאי 2011  Annals of Oncology והוצג על ידי מרכז המידע של האגודה למלחמה בסרטן.

0 0 vote
Article Rating

תגיות

רקפת פרא

מייעצת ומסייעת לחברות וארגונים בתחום השיווק,הדיגיטל והתוכן. עוסקת בכתיבת חדשות טובות משנת 2018 דרך כתיבה במדור החדשות הטובות באתר Mako ועריכת האתר מאז ינואר 2019 וניהולו השוטף בהתנדבות. רואה בסיקור חדשות טובות שליחות ופועלת לייצר חדשות כאלו בעצמה. מרצה באוניברסיטאות וארגונים בתחום התוכן החיובי והחדשות הטובות וכמו כן מחברת בין גופים וחברות לטובת פעילות חברתית וצרכנות חיובית.
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Close
Close