חדשות טובות

"אֲנִי נוֹגֵעַ וּמְקַנֵּא בְּיָדִי הַנּוֹגַעַת, נוֹגֵעַ וּמִתְגַּעְגֵּעַ לָגַעַת." ~ אמיר אור

"חוש המישוש אצל אנשים עם עיוורון או לקויי ראייה, נחשב לחוש המפותח ביותר, דבר המקנה להם את היכולת לחוש את האדם שמולם ולטפל בו ברגישות ובדיוק אינסופי. עיסוי הוא צורך אנושי ממש כמו אוכל אבל הרבה אנשים מתייחסים אליו כאל מותרות. אנשים נרתעים ממגע על ידי אדם אחר בגלל הקושי שלהם להיות חשופים בפני אדם זר. במקרה של עיסוי שמועבר על ידי אדם שלא רואה, הרתיעה הזו נמנעת והאנרגיה כולה עוברת לדבר האחד שחשוב בטיפול- המגע" מסביר סלומון ביטון מעסה בעצמו שאיבד את מאור עיניו בשנת 2003, בעקבות טראומה שחווה במהלך שירותו הצבאי כסגן מפקד יחידת גששים שהובילה למחלה בעיניו. על אף הקושי הרב להמשיך בשגרת חייו לאחר איבוד ראייתו, המשיך סולומון את חייו בנחישות, והחל בלימודי רפואה משלימה במכון וינגייט.

פתיחת הקורס במרכז לעיוור במרכז מימין לשמאל: נתי ביאליסטוק כהן, מנכ"ל המרכז לעיוור, סלומון ביטון מייסד הקורס והמדריך אלפונס ראשל

בתום הכשרתו החל סולומון לעסות באופן פרטי וכן בהתנדבות במחלקה האונקולוגית בבית החולים סורוקה, בבית הלוחם בבאר שבע, במרכז 'עלה נגב' באופקים ועוד. באוגוסט 2014 בזמן מבצע 'צוק איתן', נכנס סולומון עם כ-250 מתנדבים לשטחי הכינוס וערך עיסויים וטיפולים לחיילים. מעשה זה, זיכה את סולומון בהמשך בפרס 'מגן שר הרווחה'.

מלבד סלומון לקויי ראייה ואנשים עם עיוורון רבים השתלבו בקורס עיסוי ייעודי שהועבר מטעם משרד העבודה והרווחה אך לפני שלוש שנים הוחלט לסגור את הקורס בשל עלותו הגבוהה שמוערכת בתקציב של כ29 אלף ש"ח לכל מחזור. במרוצת השנים, עשרות מבוגרי הקורס השתלבו בשוק העבודה והרפואה המשלימה, וסיימו אותו עם תכלית חדשה לחייהם.

סולומון החליט להרים את הכפפה ולהקים את הקורס מחדש, באמצעות סיוע של המרכז לעיוור בישראל ומערך מתנדבים. כלל המשתתפים בקורס נושאים בתעודת עיוור. בתחילת החודש נפתח הקורס הראשון ל- 12 תלמידים ו-8 אנשי צוות שמועבר בהתנדבות מלאה על ידי מדריך הקורס ועוזרי הוראה שהינם מטפלים מקצועיים מנוסים שנועדו לשמש כעיניים לתלמידים ולהדריך אותם בלימודים.

סלומון ביטון מלווה תלמיד בשיעור הראשון בקורס

במרכז לעיוור דאגו לחדר מרווח ומאובזר הכולל בין יתר הציוד גם 6 מיטות טיפול שישמשו בכל שיעור שני חניכים כשאחד יתפקד כמעסה והשני כמטופל על מזרן הטיפולים. את החניכים ילווה עוזר הוראה במהלך השיעור כולו וידייק את התנועות.

הקורס שנפתח כעת ויועבר מעתה באופן קבוע מטעמנו הינו קורס מקצועי לכל דבר ועניין. את הקורס מעביר אלפונס ראשל ובסופו גם יעניק לתלמידים את תעודת המעסה המוסמך מטעם בית הספר "המרכז לשיקום תנועתי אורטופדי" שבבעלותו. הקורס יימשך חצי שנה, על פני 25 מפגשים (6 שעות בכל פעם) 250 שעות אקדמיות. הקורס יכשיר את המעסים בעיסוי שוודי ובטכניקות מתקדמות נוספות בתחום העיסוי.

סלומון מוסיף כי "בהמשך צפויים התלמידים לעבור הכשרה של סטאג' בבית מלון" וכבר עכשיו הוא והמורים עובדים על אפשרות לשדרג את הקורס לאפשר לבוגרים לקבל הכשרה של מעסה רפואי מוסמך שהיא דרגה גבוהה יותר שתאפשר להם להמשיך את הלימודים גם אחרי הקורס ולהתפתח עוד ועוד.

3.8 4 votes
דירוג הכתבה
תגיות

רקפת פרא

מומחית תוכן חיובי וצרכנות חברתית. מייעצת ומסייעת לחברות וארגונים בתחום השיווק, הדיגיטל והתוכן. עוסקת בכתיבת חדשות טובות משנת 2018 דרך כתיבה במדור החדשות הטובות באתר Mako ועריכת האתר מאז ינואר 2019 וניהולו השוטף בהתנדבות. הקימה את קטגורית הצרכנות החברתית והראשונה לסקר אותה באופן זה. רואה בסיקור חדשות טובות שליחות ופועלת לייצר חדשות כאלו בעצמה. מרצה באוניברסיטאות וארגונים בתחום התוכן החיובי, צרכנות חברתית וחדשות הטובות וכמו כן מחברת בין גופים וחברות לטובת פעילות חברתית וצרכנות חיובית.
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
בדוק גם
Close
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Close
Close