הבית להוריםחדשות טובות

שכל יום יהיה יום המשפחה

יום המשפחה הוא סיבה נפלאה לעצור, לחשוב ולעלות למודעות דברים שחשובים לנו באוויר הזה שאנחנו נושמים יחד בבית. זוהי הזדמנות לתכנן ולהביא עוד טעמים מגוונים – בסופי שבוע ובעיקר, ביום יום עם האהובים עלינו.  אנחנו, ההורים, מעצבים את האווירה המשפחתית ויכולים ליצור את האווירה שמתאימה לנו, שבה כל בני הבית, ירגישו מוגנים, מורגשים, משמעותיים ושהם מתקבלים ללא תנאי. המסר האופטימי הוא שזה ניתן לשינוי – זה בידיים שלנו, כי האווירה המשפחתית היא דבר דינאמי שניתן לשנות אותו.

דברים שיכולים להפוך את יום המשפחה לכזה כל השנה:

ארוחת ערב משותפת – תנסו לקיים ארוחת ערב משפחתית גם באמצע שבוע. אמנם בדרך כלל זה מתאפשר לכולם בעיקר בסופי שבוע, אך  כדאי לנסות למצא ערב אחד נוסף, שכולם יכולים להיות שותפים לארוחה גם באמצע שבוע. ניתן גם להכין את הארוחה יחד, לסדר יחד את השולחן, לבקש מכל אחד להציע מה להכין, והעיקר , שאנחנו ההורים לא נהיה בצד המגיש את האוכל אלא, שנתיישב כולנו יחד לאכול ושלכל אחד יהיה על השולחן לפחות משהו אחד, שהוא אוהב לאכול. וכדי שתהיו פנויים לשיחה קולחת, וקשובים זה לזה, המסכים צריכים להיות מחוץ לשולחן – לכולם. קטנים וגדולים. 

קבלת החלטות משותפת – ארוחת ערב משותפת הנה זמן נוח ורגוע גם לקבל החלטות משותפות. ישנן החלטות שניתן וכדאי לשוחח עליהן ולהתייעץ עם הילדים. כאלה הקשורות בהם – הילדים, וכאלה הקשורות לכלל בני הבית. כשאנחנו ההורים מתייעצים עם הילדים, אנחנו בעצם מעבירים להם את המסר שאנחנו מעריכים את דעתם ושיש מקום בבית לדעה שלהם.

הזדמנות לבחירת בילוי משותף  –  להתייעץ היכן כל אחד היה רוצה לבלות, אם זה בסוף שבוע או בחופשה הקרובה. חשוב ששיחה כזו, תאפשר לכל בני הבית מרחב לשיח, מה כל אחד רוצה ומצפה ומה אפשר לעשות במסגרת המגבלות. בנוסף, נברר מה כל אחד רוצה להביא, מה ינעים לו את הדרך וכך האווירה כולה תצא נשכרת.

סבב משפחתי – הסבב הזה הוא סוג של מטמון, הוא מאפשר לילד להתאמן ולפתח חשיבה עצמאית לייצר רעיונות. הוא גם מאפשר התבוננות פנימה לרצונות והנעת חלומות, להתחברות למה מעניין אותו, מה הוא צריך ורוצה, לחוש תחושת משמעות וערך בבית – שדעתו חשובה, וגם, מאפשר אימון לכל בני הבית בלתת מקום לדעה של האחר, פעם אני מוביל ופעם משהו אחר – כי לכולם יש מקום וכל פעם מתקדמים עם רעיון של האחר. דבר זה מאפשר התנסות בהתגמשות והצטרפות כמו גם הובלה. המפתח לכך הוא, שהרעיונות של כולנו מעניינים ואנחנו, ההורים, מכבדים את הייחודיות של כל אחד מבני המשפחה, מתחשבים זה בזה ונהנים זה עם זה.

תקשורת עם הילדים ועם בני ובנות זוג, מעבר לתקשורת תפעולית – רוב היום אנחנו מרגישים כאילו אנחנו נמצאים במרתון, אנו עמוסים ב”תפעול” – לצאת בזמן, לפזר את הילדים, עבודה, לאסוף, להסיע לחוגים, לארח, להכין אוכל, לתקתק את הבית ובמיוחד עכשיו בחורף עם כל הרי הכביסות אנחנו בכלל מוצפים… לכן, חשוב שנשים לב שאנחנו רוב היום לא מתפעלים זה את זו אלא, בעיקר מדברים זה עם זה, ובנוסף ננסה לזהות את הרגעים בין לבין, שמאפשרים לנו גם ממש לפתח שיח, לשתף בחוויות היום, ברגשות והמחשבות, להטען זה מזה ושהמסר שעובר בבית, זה שהוא מקום בטוח להביא את עצמי כפי שאני, כאן מקבלים אותי וסומכים עליי.

האוויר שאנחנו נושמים בבית הוא הדלק שלנו, שנותן לנו את הכוח לנוע קדימה, בשביל להביא לשינוי צריך מודעות, רצון, והתכוננות, ממש כמו ליתר הדברים שאנו עושים במעגלי החיים.

כמה כיף זה פשוט לשחרר לרגע את כל המשימות ופשוט להיות! ממש להיות איתם באותם רגעים קטנים ולהנות ממה שיצרנו, ממה שיש לנו, להודות ולהוקיר, כי אלו הרגעים שנצרבים לנו בארגז זיכרונות המשפחתי.

 לעוד תכנים בנושא הורות מוזמנים ללחוץ כאן ולעקוב אחריה בעמוד הפייסבוק

0 0 votes
דירוג הכתבה

ארבל שרייבמן- מדריכת הורים מוסמכת מכון אדלר ומשרד החינוך

ארבל שרייבמן – מדריכת הורים, מוסמכת מכון אדלר ומשרד החינוך. אמא לשני ילדים מופלאים, גיא ועידו ונשואה לאיש אהוב, בשם ניסים. לתחום הדרכת ההורים הגעתי לאחר לידת בני הבכור זה התחיל מתוך סקרנות אישית, היו דברים שאהבתי בהורות מהבית והיו דברים שרציתי לעדכן ולהעמיק, עם הזמן הגיעו גם דילמות ואתגרים – מכירים? ובכלל אני אדם של אנשים עם המון עניין בסגנונות חיים. כיום אני מדריכת הורים - מנחת סדנאות הורים, מעבירה הרצאות בנושא ההורות ומלווה משפחות בקליניקה שלי באופן פרטני עם הנושאים הבוערים והספציפיים שלהם. בנוסף, אני בעלת פינה קבועה בנושאי הורות באתר חדשותי ובבלוג מקסים העוסק בטיולי משפחות, ומתארחת בעוד אתרים - בפינת הורות. בהדרכת הורים אני עוסקת בחיי היום יום של המשפחה ובנושאים המפעילים אותנו ההורים. אני מאמינה כי "הכל יכול להיות גם אחרת" (אדלר), ואפשר לדייק את ההורות שלנו בכל שלב, על ידי כלים פרקטיים מתוך העקרונות האדלריאנים, נוכל להגביר את שיתוף הפעולה בבית. המטרה שלי היא לתת לכם ההורים כלים להתמודד בצורה טובה במצבים מגוונים עם ילדיכם כך שהם יפתחו, כישורים ומיומנויות ויגדלו לילדים אחראים, עצמאיים עם תחושת ערך טובה, ובנוסף, כדי שאתם ההורים תוכלו ליצור את האווירה המשפחתית אותה אתם כמהים למשפחה שלכם ומתאימה לתא המשפחתי הייחודי שלכם. לטורים והמלצות בנושא ההורות בואו תצטרפו לעמוד הפייסבוק שלי ?
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x