חדשות חמותחדשות טובותמבזקי חדשות טובותסביבה

כפטריות אחרי הגשם, התארגנויות לניקיון חופי ישראל מזפת

בשבת האחרונה (19-2-2021), התבררו ממדיו של זיהום זפת שבעקבות הסערה האחרונה נפלט מהים התיכון, מראש הנקרה בצפון ועד חוף אשקלון לכל אורך רצועת חוף הים בישראל, כ-160 ק”מ שכוללים גם שמורות טבע טגנים לאומיים שזוהמו בזפת ונחשבים כאסון אקולוגי ממשי מהגדול שידעה ישראל. מיד עם היוודע גודל הנזק החל מבצע ניקיון גדול שהחל כבר במהלך השבת וצפוי להימשך עוד תקופה ארוכה היות והניקיון עדין ביותר ומחייב באמצעי מיגון מתאימים וכן מפני שהקורונה עוד כאן ומחייבת שמירה על ההנחיות והכללים הבריאותיים אף היא.

למרות שהנושא האקולוגי מהווה עניין חדשותי וסיקור רב אצלנו, בארץ הוא לא מקבל מספיק התייחסות מה שמאוד מחזק את ההפתעה הגדולה מכמויות המתנדבים העצומות שהתגייסו כבר למבצע -מה שהביא את רשות הטבע והגנים לפנות בבקשה למניעת הגעה יחידנית ולתיאום התנדבות מאורגנת.

אבל גם זה לא עוצר את מאות המתנדבים ויוזמות רבות צצות כפטריות אחרי הגשם לפעילות החשובה מאין כמותה. דוגמה יפה כזו ניתן לראות בפעילות של חניכי צופי ים הרצליה משבט דקר בהרצליה, שעמלים בימים האחרונים על ניקוי וניפוי החול בחוף זבולון בעיר, החוף ממנו הם יוצאים להפלגות בים. מאז יום שבת, תחילה כיוזמה אישית של המדריכים ובהמשך בשיתוף עיריית הרצליה ורשויות הגנת הטבע והסביבה הם עובדים מסביב לשעון בכל שעות האור, בקפסולות קטנות, ומסננים מנקים את החול בחוף.   

ניקוי חוף הרצליה- צופי ים צילום ליאור קפלן

מבצע הניקיון ימשך בימים הקרובים וסחף אחריו את כל תנועת הצופים שיפעלו באותו האופן בחופי הארץ מנהריה ועד אשקלון. לדברי רז פרל , יו”ר תנועת הצופים: “ביום ראשון קבלנו אישור לחזור לפעילות עם החניכים, פעילות שנאסרה עלינו עקב הסגרים והקורונה חודשים ארוכים. מצד אחד עצוב לנו לראות את הנזק הסביבתי שמונע מחניכי צופי ים להיכנס למי הים לפעילות השוטפת של השטת סירות. אך מחמם את הלב לראות את ההתגייסות של בנות ובני הנוער, חניכי וחניכות הצופים מכל רחבי הארץ, ומהרצליה בפרט, הבאים להתנדב ולנקות את החוף”.

איך זה קורה בפועל? “פעילות הניקיון עדינה מאוד ומצריכה מעבר עם הידיים על החול בכפפות, וברגע שמרגישים /מוצאים זפת מרכזים אותה ל”עוגות” גדולות שיצאו בסוף משטח החוף. המבצע מאורגן ע”י עיריית הרצליה, ע”פ הנהלים של רשויות הגנת הסביבה בארץ שהדריכו את המתנדבים ומפקחים על הפעילות באופן שוטף”

גם עיריות נרתמות לפעילות באופן מאורגן ומוציאות צוותים של מתנדבים לנקות חופים מזוהמים גם בערים שאין בהם בכלל ים- כמו רמת גן שמוציאה מחר יום ג’ (23 לפברואר) בין השעות 10:00-14:00, משלחת מאורגנת של תושבי העיר, יחד עם ראש עיריית רמת-גן כרמל שאמה הכהן, לקבל הדרכה ולנקות בעדינות את החופים. העירייה פעלה החל מיום א’ ודאגה להפיץ את הפעילות ולרכז שקיות, כפפות, מסיכות מסוג נשמיות N95, מגרפות, אתים, כובעים ואפילו חולצות וכמובן שתייה ומזון ושקיות לעטיפת הנעליים, הסעות בהתאם להנחיות התו הסגול בהתאם לכמות הנרשמים ופרסום של הפעילות לגיוס כמה שיותר תושבים מתנדבים.

מתגייסים לנקות את הים?‍♂️ ומגלים אחריות חברתית! האסון האקולוגי שפגע בחופי ישראל- פוגע בכולנו. גם אם רמת גן לא שוכנת בקרבת הים- תושבי העיר נפגעים מהמפגע לא פחות מאחרים. בפוסט שפרסם ראש העיר ב20-2-2021 כתב:

הפוסט שפרסם ראש עיריית ר”ג לינק

לדבי ראש עיריית רמת גן: “עיר הגנים רמת גן מתגייסת לשיקום חוף פלמחים המזוהם. הטבע הוא אוצר יקר של כולנו שצריך לשמור עליו בכל מחיר. כפי שפעלו להציל עצים שייעודו לכריתה והפחתנו בכלי רכב מזהמים בפארק הלאומי, אנחנו מעוניינים לסייע גם באתגרים אקולוגיים מחוץ לגבולות הרשות. אני מודה לתושבים על התגייסותם למבצע הניקיון”

לפרטים נוספים והרשמה עד 21:00 היום בלינק https://bit.ly/37TODnh

♻️
5 3 votes
דירוג הכתבה

רקפת פרא

מומחית תוכן חיובי וצרכנות חברתית. מייעצת ומסייעת לחברות וארגונים בתחום השיווק, הדיגיטל והתוכן. עוסקת בכתיבת חדשות טובות משנת 2018 דרך כתיבה במדור החדשות הטובות באתר Mako ועריכת האתר מאז ינואר 2019 וניהולו השוטף בהתנדבות. הקימה את קטגורית הצרכנות החברתית והראשונה לסקר אותה באופן זה. רואה בסיקור חדשות טובות שליחות ופועלת לייצר חדשות כאלו בעצמה. מרצה באוניברסיטאות וארגונים בתחום התוכן החיובי, צרכנות חברתית וחדשות טובות וכמו כן מחברת בין גופים וחברות לטובת פעילות חברתית וצרכנות חיובית.
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x