חדשות טובות

ספר אחד עבור חלל אחד: מיזם לקריאה משותפת של ספר התהילים לעילוי נשמת חללי צה"ל

אתר האינטרנט "מתפללים וזוכרים" יעבוד עד לסיום יום הזיכרון ; עד כה נקראו באתר כמאתיים אלף פרקי תהילים לזכר החללים.

יום הזיכרון הוא אחד מהימים הבודדים שבהם תחושת הפילוג החברתי זזה קצת הצידה. במשך הרבה שנים כשכתבתי חדשות טובות הקפדתי בעצמי לחפש את המיזמים שמצביעים הכי הרבה על חיבור בדיוק בנקודות הפילוג הכי גדולות. השנה בחרתי לסקר מיזם מקסים שיפעל השנה בפעם השלישית וגם בחרתי לשים בתמונה הראשית את תמונתו של יובל טוביה ז"ל שהיה המדריך והראשג"ד האהוב שלי בשבט משואות בירושלים כחניכה בצופים.

יובל ז"ל נפל בעת מילוי תפקידו, ביום כ"א בשבט תשנ"ה (22.1.1995), בהתפוצצות שני מטעני תופת בפער של שלוש דקות האחד מהשני שנשאו שני מחבלים מתאבדים בצומת בית ליד כשהוא בן 22 בלבד. נפילתו הותירה אותי ואת כל חניכי השבט המומים עצובים ואבלים עד היום.

כשנכנסתי לאתר לחפש את שמו ואת שמה של חברת ילדות נוספת מאותו השבט שירה צוויג ז"ל נדהמתי מהמהירות והקלות בהם פועל האתר ומהאפשרות להגיע לסיפור חייהם המסופר יותר טוב ממה שהייתי יכולה לכתוב בעצמי.

אין ספק שמדובר באתר שכל ישראלי/ת יוכלו להתחבר אליו כמוני עם או בלי הבחירה לקרוא את פרק התהילים לזכר החללים. וכמובן מאוד מרגש לדעת שעד כה קרוב ל- 200,000 פרקים כבר נקראו מתחילת המיזם בשנת 2020 שהיה פתוח עד כה פעמיים בלבד, בשני ימי הזיכרון הקודמים, למשך 24 שעות.

השנה החליטו מובילי המיזם כי הפלטפורמה האינטרנטית תפתח כבר שבוע לפני ותהיה זמינה למשך כל השבוע, כאשר כל יום בשבוע יוקדש לספר אחר מספרי תהילים והיעד הוא להשלים קריאת ספר תהילים לכל חלל.

לזכר שירה צוויג שנפלה בעת שירותה, ביום כ"ד בשבט תשנ"ז (1.2.1997). בת שמונה עשרה

מיזם "עם אחד – מתפללים וזוכרים" יתקיים השנה, בפעם השלישית, בשיתוף אתר "כיכר השבת". המיזם נוסד  על ידי פעילים חברתיים בקרב המגזר החרדי, במטרה להביע את הכאב על נפילתם של חללי צה"ל דרך קריאה של פרקי תהילים. על מנת ליצור קריאה משותפת, נבנתה פלטפורמה אינטרנטית ייעודית המאפשרת לכל מי שרוצה להיות שותף אקטיבי בהנצחת הנופלים מכל מקום בארץ וברחבי העולם ולקרוא ביחד פרקי תהילים לזכרם.

המיזם החל באפריל 2020, בשיא תקופת מגפת הקורונה, בה החברה החרדית ספגה ביקורת על התנהלותה מול הנחיות הבריאות. הביקורת גרמה לשיח מפלג בין אזרחי ישראל. מתוך השסע הגיע הרעיון למיזם ששם לו למטרה לאחד ולהדגיש את המסר שהמגזרים השונים בחברה הישראלית, מאוחדים כולם כעם אחד, במיוחד ביום הזיכרון.

מובילי המיזם מדגישים כי "לא משנה אם אנחנו חילונים, מסורתיים, דתיים או חרדים, כולנו חלק מעם ישראל. זהו פרויקט שמטרתו להראות שהכאב משותף, שכולנו עם אחד ושכל אחד בדרכו זוכר, מתאבל ומוקיר את החיילים שיצאו לקרב ולא שבו. אנו מבקשים לא לפסוח על אף חלל – ולשם כך פועלים שהציבור יתגייס ליוזמה זו".

לינק לאתר האינטרנט  – https://www.prayandremember.org/5ea6853af4145c4bb22cfa72

3 2 votes
דירוג הכתבה
תגיות

רקפת פרא

מומחית תוכן חיובי וצרכנות חברתית. מייעצת ומסייעת לחברות וארגונים בתחום השיווק, הדיגיטל והתוכן. עוסקת בכתיבת חדשות טובות משנת 2018 דרך כתיבה במדור החדשות הטובות באתר Mako ועריכת האתר מאז ינואר 2019 וניהולו השוטף בהתנדבות. הקימה את קטגורית הצרכנות החברתית והראשונה לסקר אותה באופן זה. רואה בסיקור חדשות טובות שליחות ופועלת לייצר חדשות כאלו בעצמה. מרצה באוניברסיטאות וארגונים בתחום התוכן החיובי, צרכנות חברתית וחדשות הטובות וכמו כן מחברת בין גופים וחברות לטובת פעילות חברתית וצרכנות חיובית.
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Close
Close