חדשות טובות

רואים את העיניים של הילדים

עליה בשעות המסך בקרב ילדים, וחשיפה מועטה לאור יום מביאה בשנים האחרונות לעליה בליקויים ובמחלות ראיה בקרב ילדים ובני נוער. החודשים האחרונים של משבר הקורונה אף החריפו את התופעות עוד יותר מה שמדגיש מאוד את החשיבות של בדיקת עיניים תקופתית לאיתור מוקדם של בעיית ראיה בקרב ילדים ובני נוער. יחד עם זאת, מחקר שפורסם לאחרונה הצביע על נתון מדאיג לפיו רק פחות ממחצית מההורים (49%) מודעים לסיכונים העתידיים של קוצר ראייה, ולחשיבות האיתור המוקדם של ליקוי ראיה של ילדיהם.

"80% ממחלות העיניים, ניתנים לטיפול עם מגיעים בזמן לבדיקת רופא עיניים או לבדיקת ראיה אצל אופטומטריסט" מסבירה נדין הולנדר  מנכלית עמותת "לראות" – עמותה ללא מטרות רווח המקדמת את מחקר בריאות העין ופועלת למען מניעת העיוורון בישראל. בין חבריה נמנים ראשי מחלקות עיניים, רופאים בכירים, מנכ"לי  חברות, ואנשי אקדמיה.

נדין הולנדר  מנכלית עמותת "לראות"

"ולמרות זאת כמות ההורים שמקפידים לקחת את ילדיהם בעיקר בגילאי 0-6 לבדיקות ראייה הוא נמוך מהרצוי לצערי" היא מוסיפה.

למה זה קורה לדעתך? "הסיבה הראשית לכך היא חוסר מודעות לחשיבות ביצוע הבדיקות ולמה צריך לשים לב, וסיבה נוספת היא הבדיקות עצמן שלמרות שאינן עולות כסף וניתן לבצע אותן בחינם דרך קופות החולים הן כרוכות במכשור ובזמן והורים פשוט מוותרים עליהן"

לנושא העלאת המודעות אנחנו בעמותה מעניקים חשיבות גדולה מאוד כחלק מכלל הפעילות בעמותה שגם פועלת רבות לקידום המחקר הרפואי למניעת עיוורון בישראל"

בנוסף העמותה מעניקה יעוץ רפואי של טובי רופאי העיניים באתר עמותת לראות במדור יעוץ רפואי בנושא רשתית סכרת קטרקט רפואת עיניים ילדים מחלות גנטיות של הרשתית ואופטומטריה לליקוי ראיה, מידע על מחלות עיניים באתר העמותה כולל סרטים כתבות ומחקרים. לצד ניהול קהילות חולים _ של חולי רטיניס פגמנטוזה וחולי יאוביאטיס.

במהלך משבר הקורונה הפעילה העמותה בדיקות עיניים  לקשישים ולילדים בקהילה כולל היום גם ביקורי בית לקשישים שלא יוצאים מחשש להידבק בנגיף.

וכעת לרגל יום הראייה הבינלאומי המצוין ב6-6-2020 החלטנו לקדם ולעודד בדיקות עיניים לילדים ולכל המשפחה באמצעות ניידת הבדיקות שלנו שתסתובב ביום שישי הקרוב (5-6–2020) ברחבי הארץ ותאפשר בדיקת עיניים חדשנית לילדים ע"י מצלמה ללא מגע , בטכנולוגיה מתקדמת לילדים שאורכת כדקה ומעניקה אבחון מדויק של מצב הראייה, כמובן ללא עלות בקרבה למקום המגורים."

מה עומד לקרות ביום שישי בעצם?

"ביום שישי הקרוב (5 ליוני) תסייר ניידת הראיה של עמותת "לראות" ברחבי הארץ, ותקים מתחמי בדיקות ראיה חינמיות, כאשר מתחם בדיקות מרכזי לילדים, בני נוער ומבוגרים יוקם בכפר סבא (מתחם אושילנד), ויעניק בדיקות ללא תשלום לכל דורש.

מדובר בבדיקה קצרה העורכת כדקה, אינה פולשנית וידידותית, אשר לילדים קל לשתף עמה פעולה. יחד עם זאת זוהי בדיקה יעילה ביותר שיכולה לאתר במדויק קוצר ראיה, פזילה, לבחון את מצב עצב הראיה והרשתית, בנוסף לזיהוי חוסר מיקוד או עין עצלה ועוד. למבוגרים יערכו בדיקות ראיה שאינן מצריכות טיפות טשטוש, ולוקחות מספר דקות בלבד".

והיא מדגישה כי "בהמלצת איגוד רופאי העיניים יש חשיבות רבה לבדיקות עיניים של ילדים בגיל שנה, שלוש שנים ולפני בית הספר בגיל 6 כדי לאבחן בזמן בעיות ראיה אשר ניתנים לטיפול"

מהן התופעות הנפוצות ביותר בקרב ילדים שניתן לאבחן ולטפל בהן?

אחת התופעות שאינה הרווחת ביותר אך החשובה ביותר לאבחון בגיל מוקדם היא "עין עצלה" בין 2-5% מהילדים בכל שנתון סובלים ממנה- והיא הסיבה המרכזית לעיוורון חד עיני בקרב ילדים. התופעה מתייחסת למצב שבו העין לא רואה טוב – זה מצב שניתן לאבחן באמצעות בדיקה ובמקרים רבים לא ניתן יהיה לדעת עליה בלעדיו. אבחון מוקדם יכול לאפשר טיפול ותיקון של הבעיה. וקיימות תופעות נוספות כמו קוצר ראייה,

תופעה נוספת חשובה לאבחון מוקדם היא קטרקט מולד שממנה סובלים בין 3 עד 5 ילדים לכל10.000 וגם מחלת האובאיטיס –דלקת בתוך העין הקשורה גם לבעיות של דלקות פרקים בקרב ילדים ש% 10מהסובלים מה המחלה הם ילדים

"הבעיה העיקרית בראיה של ילדים היום בישראל וגם בעולם היא תופעת עליה בקוצר ראיה ( מיופייה) בין 25-30% מהילדים בישראל סובלים מקוצר ראיה בדרגות שונות. קוצר ראיה גורמת לקשיי קריאה ,והסיבות הם שימוש יתר בסמרטפונים  וטבלטים ומחוסר חשיפה לאור יום ולשמש., כתוצאה מכך כ35% מהילדים יהיו זקוקים למשקפיים"

לשם השוואה בעולם קוצר ראיה מופיעה ב23% מהאוכלוסייה והצפי שיעלה ל50% עד 2050! בישראל כ30% מהאוכלוסייה סובל מקוצר ראיה ברמה זו או אחרת גם בקרב מתגייסים לצה"ל התגלה עליה בקוצר ראיה בין השנים 2006-2016.

מה אפשר לעשות מעבר לאבחון כדי לשפר את הנתונים הללו?

"מחקרים רבים מוכיחים שחשיפה לשמש  ולאור יום מוריד את קוצר הראיה -40 דקות ליום מקטין את הידרדרות קוצר הראיה ב20% וכמובן כמו שאמרנו אבחון מוקדם"

4 1 vote
דירוג הכתבה
תגיות

רקפת פרא

מומחית תוכן חיובי וצרכנות חברתית. מייעצת ומסייעת לחברות וארגונים בתחום השיווק, הדיגיטל והתוכן. עוסקת בכתיבת חדשות טובות משנת 2018 דרך כתיבה במדור החדשות הטובות באתר Mako ועריכת האתר מאז ינואר 2019 וניהולו השוטף בהתנדבות. הקימה את קטגורית הצרכנות החברתית והראשונה לסקר אותה באופן זה. רואה בסיקור חדשות טובות שליחות ופועלת לייצר חדשות כאלו בעצמה. מרצה באוניברסיטאות וארגונים בתחום התוכן החיובי, צרכנות חברתית וחדשות הטובות וכמו כן מחברת בין גופים וחברות לטובת פעילות חברתית וצרכנות חיובית.
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
בדוק גם
Close
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Close
Close