חדשות טובות

בפעם הראשונה גם רשת “רמי לוי” מצטרפת לשופרסל בשיתוף עמותת “שם ונר” יחלקו ללקוחותיהם ללא תשלום נרות זיכרון אישיים הנושאים את שמות הנספים במטרה להנציח את זכרם

השנה, בפעם הראשונה ב 43 שנות חיי שאדליק נרות נשמה לזכר ההורים של אופה ואומה (סבתא וסבא) שלי עם שמותיהם בעקבות העברת פרטי אתר שם ונר הצעתי לאבי למלא את הפרטים אודות קרובי המשפחה שנספו בשואה ושרוב בני המשפחה שלי קרויים על שמותיהם.

תוית לזכרו של סלומון הולנדר- סבא רבא שלי

מאז שנת 2013 פועלים עמותת שם ונר להנצחת זיכרון השואה עבור הדורות הבאים באמצעות הדלקת נרות זיכרון אישיים בערב יום הזיכרון לשואה ולגבורה הנושאים שמות נספים. באתר העמותה קיים מאגר שמות המונה כיום מעל 300,000 שמות של נספים הכוללים מלבד שמותיהם גם פרטים אישיים נוספים אודותיהם במטרה להעניק לכל שם חיבור גדול יותר לזהות שמאחורי השם המונצח.

על כל נר נשמה תווית הנושאת את תמצית פרטיו האישיים של אדם אשר נספה בשואה, וכן קוד QR  המפנה לאתר אינטרנט שבו אפשר לקרוא מידע על אותו אדם.

מאז פעילות העמותה מודלקים מדי שנה מאות אלפי נרות זיכרון אישיים בבתים, בבתי ספר, ברשויות ציבוריות, ביחידות צה”ל, בכנסת ישראל, בבית הנשיא, ובמגוון ארגונים חברות ומוסדות ציבוריים .

השנה לראשונה יחולקו נרות ברשתות השיווק של רמי לוי בנוסף לשופרסל שבהם כבר מחולקים בשנתיים האחרונות נרות לציבור הלקוחות

רשתות “שופרסל” ו”רמי לוי” בשיתוף עמותת “שם ונר” יחלקו  ללקוחותיהם במאות סניפים בכל רחבי הארץ, ללא תשלום, אלפי נרות זיכרון אישיים הנושאים את שמות הנספים במטרה לאפשר להם להדליק נרות זיכרון ולהנציח את זכרם של הנספים בערב יום הזיכרון לשואה ולגבורה.

אלישה יעקובי מייסדת עמותת נר ושם צילום- טלי קצורין

איך עלה הרעיון להקים את העמותה?

מי שעומדת מאחורי המיזם המקסים היא אלישה יעקובי שהסבים והסבתות שלה אמנם עזבו את גרמניה לארה”ב עוד לפני מלחמת העולם השנייה וניצלו מזוועות השואה אך הורי בעלה ניצולי אושוויץ שמעולם לא דיברו על הזוועות שעברו.

הרעיון של עמותת “שם ונר” נולד ביום השואה, כאשר הבת שלה אמרה לה שמבחינתה השואה היא לא יותר מפיסת היסטוריה למרות שיש לה סבתא שהייתה שם. “חשבתי איך אני יכולה לחבר את השואה לדור שכבר לא יכיר את הניצולים?” היא מספרת. לטענתה כשמדברים על שישה מיליון נרצחים זו טרגדיה בלתי נתפסת אבל ,אם שומעים סיפור של אדם שנספה שם, קל יותר להזדהות, להכיר ולנסות להבין את גודל האסון.” 

היא מספרת כי “לפני כ-10 שנים ישבתי עם חברה לקפה ובשיחה העליתי את נושא ניצולי השואה, ששמים כל הזמן דגש על סיפורי הניצולים, מי ששרדו את הנורא מכל ויצאו בחיים אבל היה לי חסר להכיר גם את הסיפורים האישיים של האנשים שלא הצליחו לשרוד. הנאצים לקחו מהם את הזהות שלהם, נתנו לכל אחד מספר, את כל מי שהם היו בחיים ואני רציתי להחזיר להם את הכבוד המינימלי, להחזיר להם את השם שלהם ולתת להם את הזיכרון הראוי להם”.

חבר טוב של המשפחה הציע לי לייצר נרות נשמה עם תוויות של שמות וצילומי פנים של הנספים”. ואלישה לקחתה את זה אחד קדימה והוסיפה גם את סיפור החיים של כל נספה שאפשר לסרוק בברקוד.

המחשבה הייתה לנסות להתחיל מסורת של הדלקת נר זיכון אישי לכל נספה, ושבמקרה הטוב זה יתפוס וכך היה.”

לדברי נורה סיפרמן מנכ”לית העמותה: “אנו מודים לרשת שופרסל ורמי לוי שבחרו לתמוך ולתרום לחיזוק המסורת המבורכת של הדלקת נרות נשמה אישיים ועל הרחבת המפעל ההיסטורי החשוב הזה. מידיי שנה מאות אלפי נרות שם ונר נדלקים על ידי הציבור הרחב, מוסדות חינוך, גופים ציבוריים, חברות פרטיות לקראת יום השואה, אנו שואפים שכל אחד מששת מיליון הנספים בשואה יזכה שמישהו ידליק עבורו נר נשמה אישי”.

לקראת יום הזיכרון לשואה ולגבורה מזמינה העמותה את כל הציבור הישראלי להצטרף למסורת להנצחת זיכרון השואה, להיכנס לאתר העמותה לקבלת פרטים על מקומות חלוקה ורכישה, להגדיל את מאגר השמות באתר הייעודי או להוריד תווית ללא עלות מאתר האינטרנט של העמותה -להדביקה על גבי נר נשמה ולהדליק  בבית, לזכר הנספים.

למידע נוסף באתר “שם ונר” ולהדפסת תווית שם לנר זיכרון:  shemvener.org.il

3 2 votes
דירוג הכתבה

רקפת פרא

מומחית תוכן חיובי וצרכנות חברתית. מייעצת ומסייעת לחברות וארגונים בתחום השיווק, הדיגיטל והתוכן. עוסקת בכתיבת חדשות טובות משנת 2018 דרך כתיבה במדור החדשות הטובות באתר Mako ועריכת האתר מאז ינואר 2019 וניהולו השוטף בהתנדבות. הקימה את קטגורית הצרכנות החברתית והראשונה לסקר אותה באופן זה. רואה בסיקור חדשות טובות שליחות ופועלת לייצר חדשות כאלו בעצמה. מרצה באוניברסיטאות וארגונים בתחום התוכן החיובי, צרכנות חברתית וחדשות טובות וכמו כן מחברת בין גופים וחברות לטובת פעילות חברתית וצרכנות חיובית.
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x