השראהחדשות טובותללא קטגוריהמבזקי חדשות טובותמעשים טוביםתוכן חיובי

הקשבת נשמה

מה היא הקשבת נשמה ?
 
כל אחד מאיתנו בטוח שהוא יודע להקשיב, להיות חבר טוב, לתמוך באמת…
גם אני חשבתי.
רק שהגעתי להכשרה של עמותת “אוזן ללב” הבנתי שאין לי באמת מושג מה היא הקשבת נשמה, מה זה באמת להיות בהקשבה , מה זה אומר לתת תמיכה מלב אל לב.
עמותת “אוזן ללב” היא עמותה שהמהות שלה היא לאפשר מרחב הקשבה אמיתי , מכיל ואמפתי.
 
ממפגשי ההכשרה הראשונים יצאתי נסערת, הרגשתי שכל מה שחשבתי שידעתי על הקשבה מתפרק.
המפגשים לימדו אותי לשמוט את כל מה שאני חושבת שאני יודעת, להבין ולקבל את העובדה שאני בעצם לא יודעת כלום ולבנות ממקום נקי יסודות של הקשבת נשמה.
 
דבר ראשון הסביר לנו ד”ר שרון לובש (פסיכולוג, מייסד העמותה ואישיות מופלאה שזכיתי להכיר בעולם) שקודם כל:
אין עצות
אין פתרונות.
אין לשאול שאלות,
אין לחוות דעה (שזה למעשה שיפוטיות מכל סוג שהוא).
אין לבקש פרטים…
 
הרגשתי מבולבלת, כאילו הכול נלקח ממני… כל מה שידעתי, או חשבתי שידעתי.
אם הכול רק לא, לא, לא, אז מה כן ? מה בכל זאת כן ?
 
בתוך מפגש של הקשבת נשמה, מסביר ד”ר לובש, תפקידנו כתומכים הוא למעשה לאפשר מרחב מכיל ואמפתי, שאין בו דעות ושיפוטיות, יש בו רק מרחב שמאפשר לבטא רגשות.
תפקידנו לא לפתור לצד השני את הקושי, אלא להיות מיכל לכאב שלו.
אנחנו לא פסיכולוגים ולא יועצים, תפקידנו להיות תומכים, לשבת שם לצידו, ופשוט לאפשר לו להיות בתוך מרחב מחבק ומכיל של קשב רגשי.
הקשבת נשמה עמוקה היא הקשבה לרגשות.
לזהות את הרגש, הכאב שעולה, לדעת איך להתחבר אליו ובדרך הזו לייצר אמפתיה והכלה.
 
מתן של עצות ופתרונות, פעולה שאנחנו כל כך רגילים לעשות בחיינו, אבל הוא למעשה לוקח את האחריות מהאדם שמחפש הקשבה ומעביר את האחריות להצלחה או לכשלון אלינו, ובתהליך שכזה הוא לא מאפשר לצד השני לצמוח ולמצוא את הפתרונות והכוחות בתוכו.
שאדם מדבר ושומע את מילותיו וקולו , וכאשר יש למולו אדם שבאמת מכיל אותו, אוחז בידו ואומר לו “אני איתך” אז הדרך לפתרון תעלה באופן טבעי דרך המילים , ואז יוכל מבקש התמיכה לקחת אחריות על דרכו.
הצורך שלנו לשאול שאלות, נובע מסקרנות טבעית, אך מצב של שאילת שאלות מייצר תחושה של “חוקר “ו “נחקר” ומעביר את הפוקוס שוב אלינו, שואלי השאלות, הסקרנים, וזו לא המטרה.
 
צאו מנקודת ההנחה אומר לנו ד”ר שרון לובש, שאף אחד, אבל אף אחד, לא יכול באמת להבין אף אחד.
כל אדם רואה את העולם מתוך מבנה האישיות שלו ,התהליכים והחוויות שעבר בחייו, לעולם לא ניתן להבין באמת אדם אחר שלא צעדתם את צעדיו, שלא הלכתם בדרכו, אבל, וזה אבל חשוב- אתם כן יכולים לזהות בתוככם רגשות שחוויתם שתואמים לרגשות שלו ודרך זה להתחבר לאמפתיה אליו.
מתוך ההבנה העמוקה הזו על מה היא הקשבה, יוצאים לעולם רגישים יותר, עדינים יותר מכוונים יותר, הפתרונות תמיד יבואו מתוך הדיבור של הצד שמשתף, מתוך השיחה, וכאשר יש מרחב אמיתי של הקשבה לבדו יגיע לתשובות לגבי מה עליו לעשות וכיצד עליו לצעוד, אם רק נאפשר לו פתיחת לב אמיתית מתוך הקשבה מדויקת לרגשות שלו, ורק מתוך הפתרונות שיעלו אצלו יוכל לקחת אחריות על הפעולות שנובעות מכך.
הקשבת נשמה היא לשבת ליד נשמה אחרת, לשים ידך בידו, לייצר אמפתיה מדויקת לכאב שלו, לרגש אותו הוא חווה ופשוט להיות שם בשבילו.
 
עמותת אוזן ללב- מקשיבים לך בגובה העיניים, מרחב הקשבה מחבק ומכיל.
מוזמנים באהבה.
https://www.ozenlalev.org/
 

4.3 7 votes
דירוג הכתבה

שרון אוזן

שרון אוזן נשואה ואמא לארבעה . אוהבת לכתוב, לקרוא, ללמוד ולהתפתח. צועדת בשבילי החיים בסקרנות ותשומת לב מתוך רצון אמיתי להיות אדם טוב יותר בעולם הזה.
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x