חדשות טובות

המהנדס החב”דניק של החללית “בראשית” סוגר מעגל

בארבע בלילה שוגרה לירח החללית הישראלית “בראשית”. רק ארצות הברית, רוסיה וסין ביצעו משימה כזו בעבר. לא רק החללית עושה היסטוריה, גם המהנדס שעוקב אחריה מהקרקע, אלכס פרידמן, מבכירי הפרויקט: פרידמן נולד בברית המועצות. אביו, חסיד חב”ד, נעצר זמן קצר לפני לידתו בגלל פעילותו היהודית וישב בכלא כשבע שנים. אלכס הקטן ראה את אביו לראשונה בחייו בכיתה א’, כששוחרר. הוא לא זיהה אותו. בני המשפחה היו מתפללים בשקט, כדי שהשכנים לא ישמעו חלילה, ופרידמן קיבל מהרופא אישורי מחלה כדי לא ללכת לבית הספר בשבת.

לא היה לו סיכוי כיהודי להתקבל לפקולטה לפיזיקה, בגלל האנטישמיות שם, אז הוא בחר במתמטיקה. רק אחרי שנים של מאבק, בשנת 1970, המשפחה קיבלה אישור לעלות ארצה, ופרידמן השתלב בחיל האוויר, בתעשייה האווירית ובתחום החלל בישראל. בשנים האחרונות הוא שוקד ימים ולילות על הפרויקט המיוחד. “זה אירוע מעורר השראה”, הוא אמר לאחרונה. “ובשבילי זוהי גם סגירת מעגל אישית ולאומית: הילד מרוסיה שלא התקבל ללימודי פיזיקה בגלל יהדותו, הוא כעת חלק מצוות שמוציא לחלל חללית עם דגל ישראל ועם דיסק שכל התנ”ך סרוק על בתוכו”.
שבת שלום.

0 0 votes
דירוג הכתבה

דורית נחמיה-שקרצי

עיתונאית 20 שנה. עובדת הטלוויזיה החינוכית. תפקידים אחרונים: רכזת מערכת "ערב חדש" עם דן מרגלית אראל סגל שרה בק וליטל שמש. מפיקה של מגזין הנוער האקטואלי "23 דקות". תחקירנית. תסריטאית. כתבת. עורכת חדשות. ימימאית - תלמידת ימימה מזה 15 שנה. ומדריכת ימימה שנתיים. ברוך השם. הנגיעה הקוצ'ינית בישראל - דוברת, מפיקה ומנהלת פרויקטים בהתנדבות.
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x