חדשות טובותצרכנות חברתית

החברה ששמה לה למטרה לשנות את שוק העבודה בישראל

בעידן בו תוחלת החיים מתארכת אנשים רבים יותר, בגילאים מבוגרים מחפשים תעסוקה. מחקרים מצביעים על 10.6% מכלל האוכלוסייה הם בגילאי 65+ וכשליש מתוכם כשירים לעבודה בתפקידים מגוונים רבים שלו ישתלבו בה, יוכלו לייצר הכנסות בשיעור של כ-6.4 מיליארד שקל בשנה. מחקרים מראים כי לנשים וגברים בגילאי 45+הסיכוי במציאת מקום עבודה חדש קטן עד קלוש. אך נראה כי יש מי שהבינו את המציאות והפכו את החיסרון ליתרון.

בימים אלה מציינת חברת היתרון השלישי את שנת הפעילות הראשונה שלה בהצלחה. את החברה הקימו אורנה סגל, בת 58, מי שהייתה מנכ"ל מנפאואר עד לפני 6 שנים וליאת גני, בת 44, בעלת 20 שנות ניסיון ניהולי בכיר כסמנכ"ל ומנהלת חטיבה בקבוצת מנפאואר. וכן 3 שנים מלווה חברות הייטק בתחום הגיוס ומשאבי אנוש

ליאת גני מבעלות ומייסדות חברת היתרון השלישי

לדברי גני "קידום אוכלוסיות מוחלשות בעולם העבודה תמיד הייתה מטרה לרגלנו. טיפלנו והובלנו תעסוקת ערבים, חרדים ועולים חדשים מאתיופיה במנפאואר והיום אנחנו מרגישות את הצורך גם בקידום אוכלוסיית 45+ בשוק העבודה." והיא מוסיפה כי "עד 2050 בני 65 ומעלה בעולם יעלה על מספר הילדים עד גיל 5!"

לדבריה "בעולם של מחסור בידיים עובדות מקצועיות וטובות, לצד אוכלוסיה משמעותית שמחפשת את ההזדמנויות לתעסוקה הולמת לאור העלייה בתוכלת החיים ויוקר המחיה שגם הוא עולה בהתאמה, כל עולם העבודה משתנה ואנחנו שמנו לנו למטרה לסייע להזיז את המחוגים בשעון התעסוקתי בארץ בכך שנציע הן אפשרויות הכשרה אך בעיקר את אפשרויות ההעסקה בפועל. פיתחנו מודל שבאמצעותו אנו מאפשרים למעוניינים לעבור הכשרה בתחומים שונים שאנחנו יודעים שיש להם צורך וניתן יהיה להעסיק את המשתתפים בסיום הקורס על ידי החברה שמכשירה"

ואיך בעצם המודל שפיתחתן עובד? "אנחנו מצויים בקשר עם חברות רבות במשק בתחומים שונים ובהתאם לצרכים שעולים אצלן אנו פותחים קורסים ייעודיים בתשלום סמלי של המשתתפים שעוברים הכשרה מקצועית ייעודית לצורך עבודה בסיום הקורס בחברות הרלוונטיות. אנחנו עובדים בשיתוף פעולה מלא עם כל העמותות כולל ובעיקר עם אמצע הדרך של הג'וינט ולשכת התעסוקה. הקורסים עצמם משתנים ע"פ הצורך של השוק. לדוגמה לאחרונה הסתיים קורס (BI- ( Business Intelligence שהועבר על ידי חברת מלם תים או קורס סייעות רופאי שיניים ומתוכנן בקרוב קורס גיוס ומשאבי אנוש.

יניב מאיר מנהל תחום BI בחברת מלם תים

לדבריו של יניב מאיר, מנהל תחום BI וביג דאטה במלם תים: "תחום ה- BI נחשב לתחום חם מאוד, עם דרישה רבה בשוק העבודה, אשר מאפשר, בעזרת הכשרה מקצועית מתאימה, השתלבות של אנשים מרקע שונה ולאו דווקא מרקע של פיתוח אפליקציה. הידע העסקי והניסיון התעסוקתי שצברו יכולים להיות להם לעזר רב בנושא ניתוח נתונים" ומוסיף: "אנו במלם תים מודעים לערך החברתי הרב שבתרומה לתעסוקת מבוגרים ושמחים לתרום את חלקנו. בוגרי הקורס ייכנסו למקומות העבודה עם מערך תומך של קבוצת ה- BI והנחייה מקצועית בפרויקטים בהם יעסקו. כמו כן, הם יהיו חלק מהפורומים שלנו ויקבלו את כל העזרה הטכנית לה יזדקקו, תוך העמקת הידע המקצועי שלהם במהלך העבודה".

הקשר של החברה עם המשתתפים בקורסים לא מסתיים בסיום הקורס לדברי גני "אנחנו שומרים על קשר עם כל העובדים. יש לנו מגוון סיפורים של אנשים שחיפשו עבודה תקופה מאוד ארוכה, היו בסדנאות ובייעוץ כזה או אחר וחיפשו עבודה כדי לא להמשיך ולפגוע בחסכונות. אנחנו פוגשים אנשים שהזוגיות והמשפחה שלהם נמצאת בסכנה כי לא עובדים לאורך זמן, אנשים שהעולם שלהם היה מלא משמעות והיום הוא ריק והם מחפשים הזדמנות. אנחנו אמנם חברה מסחרית אבל זו הצורה הטובה ביותר לדעתנו להביא לשינוי אמיתי בענף כולו. ככל שהחברה תצליח המשמעות הישירה של ההצלחה העסקית תהיה העסקה גדולה של בני 45 ומעלה- יש לנו בקורסים אנשים בגילאים הרבה מעל 45 שלא מעוניינים בתרומות ובצדקה אלא רוצים לעבוד והם מוכשרים ובריאים ובעלי מוטיבציה ואין שום סיבה שהם יעבדו כשומרים בקניון או כפקידים בסופר כשהם יכולים להציע הרבה הרבה יותר וגם להתפרנס ולממש את עצמם"

קורס BI של מלם תים

"קחי לדוגמה" היא מספרת "את קובי שהוא "בעל משפחה מתגורר בשרון שנחשב לתושב חוזר בעל תואר ראשון במדעי המחשב שלא עסק בתחום בכלל. ניהל מפעל לתכשיטים וחיפש תמיד לחזור לחלום הישן שלו ולעבוד בעולם הטכנולוגי. הוא עשה את קורס BI , היה מצטיין הקורס והיום עובד במלם תים כמוביל פרויקט. עם קורות החיים שהגיע איתם אלינו כנראה שלא היה מוצא עבודה גם כי לא היו לו קשרים כי תקופה ארוכה בשל מגוריו מחוץ לארץ. וגם הכישורים והניסיון שלו כללו ניהול מפעל. אנחנו זיהינו את הפוטנציאל, הוא הבין את ההזדמנות, השקיע והיה מצטיין והיום עובד במשרה מלאה מאוד מרוצה ומעורך. פוטנציאל השכר שלו כיום 15000 ש"ח".

"או את אפרת אישה בת 58, שעבדה כמזכירה כל חייה. היא סיימה לעבוד וחיפשה עבודה בתחום ללא הצלחה. היא החליטה לעשות הסבה לסייעת שיניים ועברה אצלנו קורס. וכיום היא עובדת בקופת חולים גדולה במשרה מלאה עם יכולת ההשתכרות והעסקה עד הפנסיה בארגון גדול ומוביל. היא ראתה את ההזדמנות ברכישת מקצוע נדרש בשוק וזכתה".

כמוה יש עוד הרבה מאוד אנשים שיכולים למצוא פיתרון מצוין לצורך אמיתי שרק ילך ויגדל וככל שיותר מעסיקים יבינו את הפוטנציאל ויקיימו הכשרות לעובדים יוכלו יותר עובדים שמחפשים כיוון או עזרה במציאת הזדמנויות תעסוקה הולמות עבורם למצוא פיתרון מתאים ולסייע כך לצמיחה של המשק כולו"

בימים אלה מפתחים בחברה כלים לניהול קהילה של אוכלוסיית העובדים בני 45+ על מנת לתת להם זירה משותפת ויצירת קבוצות עניין משותפות בכל הקשור לעולם התוכן הרלוונטי שלהם.
"קהילה זה כוח ואנו מבינים שבזכות האינטרס המשותף נוכל לעזור לקהילה בצורה משעותית והיא תוכל לעזור לעצמה בתוך הקהילה"


3.5 2 votes
דירוג הכתבה

רקפת פרא

מומחית תוכן חיובי וצרכנות חברתית. מייעצת ומסייעת לחברות וארגונים בתחום השיווק, הדיגיטל והתוכן. עוסקת בכתיבת חדשות טובות משנת 2018 דרך כתיבה במדור החדשות הטובות באתר Mako ועריכת האתר מאז ינואר 2019 וניהולו השוטף בהתנדבות. הקימה את קטגורית הצרכנות החברתית והראשונה לסקר אותה באופן זה. רואה בסיקור חדשות טובות שליחות ופועלת לייצר חדשות כאלו בעצמה. מרצה באוניברסיטאות וארגונים בתחום התוכן החיובי, צרכנות חברתית וחדשות הטובות וכמו כן מחברת בין גופים וחברות לטובת פעילות חברתית וצרכנות חיובית.
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x