חדשות טובותחינוך

תוכנית הרדיו החינוכית שמגשרת על פערי תרבויות

כשלמדתי את לימודי התואר הראשון שלי בתקשורת ומנהע”ס, באחד השיעורים הראשונים שלי בשנה א’ בקורס ההיסטוריה של אמצעי התקשורת המרצה הסבירה שתפקידה של הטכנולוגיה היה ועודנו להתגבר על מגבלות של זמן ומרחב. כיום בעידן של אפליקציות וסטרטאפים שצצים כל רגע (ורום מישראל) יש עוד כמה מגבלות שהם פותרים אבל גם הן מתכנסות כולן לנושא הזה.

כבר אז, לפני 20 שנה, דיברו בשיעור על התחזית המנבאת את מותו של הרדיו. ואז עוד לא היו רשתות חברתיות או יוטיוב, לא היו פודקאסטים. וגם היום לרדיו יש כוח גדול מאוד. ומסתבר שהוא גם מאוד מלהיב ילדים ובני נוער.

הלן דורון היא החברה המובילה בעולם בלימודי אנגלית כשפה זרה, לילדים מגיל 3 חודשים עד גיל 18. השיטה הישראלית מצליחה ופועלת ב – 39 מדינות בעולם עם  למעלה מ -1000 מרכזי לימוד. בישראל מפעילה החברה מעלה  מ- 100 נקודות לימוד בפריסה ארצית. שיטת הלן דורון מתבססת על לימודי אנגלית חווייתיים, מרתקים, מלאים במוזיקה, במשחקים, בסיפורים  ובמגוון רחב של פעילויות פדגוגיות המתוכננות בקפידה עבור כל שכבת גיל. התוצאה היא שהילדים לומדים אנגלית בקלות ובאופן טבעי, בדיוק באותה הדרך בה הם לומדים את שפת האם שלהם.

אחת החוויות שמעבירה הלן דורון תלמידים ברחבי העולם ולאחרונה גם בישראל היא סדנת שידורי רדיו “הפעילות ברדיו אינה חלק מתכנית הלימודים” מסבירה דורון וממשיכה “אך מתאפשרת לפי בקשת הזכיינים שלנו. הסדנאות מתקיימות ברובן בחו”ל . ריצ’רד פרידמן- מנהל התחנה, לשעבר שדרן ומנהל המוזיקה של רדיו “קול רגע ואצלנו מנהל של התכניות יוצא ל”סיבוב הופעות” בין כמה מדינות ומקיים את הסדנאות במרכזי הלימוד בחו”ל עם התלמידים וציוד מרחוק.”

מאז הקורונה לא התקיימה הפעילות וכעת בישראל באום אל פאחם אירחה החברה 11 תלמידים מצטיינים ממרכז הלימוד באום אל פאחם.  

התלמידים בני ה  11-16, הגיעו לסדנת רדיו בינלאומית בהנחייתו של פרידמן  ונחשפו לתחנת הרדיו האינטרנטי  TeenBuzz Radio, הממוקמת במשרדי החברה.  מדובר בתחנת רדיו חינוכי בינלאומית, הפתוחה לקהל הרחב – ללא תשלום, עם עשרות אלפי מאזינים בחודש בלמעלה מ- 200 מדינות.

מה עשו הילדים במסגרת הסדנה?

“במהלך הסדנה התלמידים  למדו ותרגלו כתיבת תכנים לרדיו, הפקה, עריכה ושידור וגם עלו לשידור חי  למשך שעה וניהלו  את התוכנית עפ”י נושאים רלוונטיים שהם בחרו  להביע למאזינים מרחבי העולם. התלמידים בחרו בעצמם את התכנים, בחרו את השירים,  תפעלו את הציוד ודיברו למיקרופון  – והכל באנגלית.”

“המציאות האקטואלית אינה פשוטה אך עם זאת אנו לא מתעסקים בה, ילדים הם ילדים בכל מקום ולראייה – קרוב למחצית מהתלמידים שלנו בישראל הם מהמגזר הערבי. מרכזי הלימוד, תחת עבודה נפלאה של הזכיינים שלנו במגזר, באום אל פאחם, בגליל, נצרת, שפרעם, טירה, טייבה, רהט ועוד המון יישובים וערים שפועלים בצורה מקצועית וזהה לכל מרכז לימוד אחר שלנו בארץ או בעולם. המתודולוגיה היא אותה מתודולוגיה, חומרי הלימוד הם אותם חומרים והערכים הם אותם ערכים. לדוגמה, בכנסים השנתיים שלנו מורות ממזרח ירושלים מחליפות רעיונות עם מורות דתיות מפתח תקווה וכולן חוגגות יחדיו ומשוחחות ומתחברות באופן טבעי. הרקע חסר משמעות משום שאנו מתחברים באמצעות ערכים זהים ומטרה משותפת”.

איך את מסבירה את זה?

“כחברה מובילה בתחום החינוך אנו עוסקים בד בבד בקידום ערכים. המושג “חינוך” לא יכול להתקיים ללא ערכים. סובלנות, קבלת האחר, שמירה על איכות הסביבה, חוסר-שיפוטיות, טוב-לב, עזרה הדדית ועוד המון ערכים נוספים שאנו פועלים לפיהם ומביאים לידי ביטוי בעבודה היום-יומית שלנו. הערכים הללו באים לידי ביטוי בכל הרשת שלנו – הילדים והנוער לומדים אנגלית באמצעות ערכים והמון הנאה. לשמחתי, אנו מצליחים לתת להם הרבה מעבר לידיעת שפה, אנו מטמיעים ערכים לכל החיים”

איך היו התגובות בעולם לשידור מאום אל פאחם?

“התגובות הנלהבות היו מצד ההורים והילדים כמובן שנהנו מחוויה והתגאו בכך ששמעו אותם משדרים ברדיו אך תלמידי הלן דורון בעולם עולים לשידור ומשדרים לעתים קרובות. פרגנו בעיקר ברשתות החברתיות.”

ולטובת כל מי שרוצה לשמוע באופן עצמאי, התוכנית המלאה נמצאת להאזנה כאן:

0 0 votes
דירוג הכתבה

רקפת פרא

מומחית תוכן חיובי וצרכנות חברתית. מייעצת ומסייעת לחברות וארגונים בתחום השיווק, הדיגיטל והתוכן. עוסקת בכתיבת חדשות טובות משנת 2018 דרך כתיבה במדור החדשות הטובות באתר Mako ועריכת האתר מאז ינואר 2019 וניהולו השוטף בהתנדבות. הקימה את קטגורית הצרכנות החברתית והראשונה לסקר אותה באופן זה. רואה בסיקור חדשות טובות שליחות ופועלת לייצר חדשות כאלו בעצמה. מרצה באוניברסיטאות וארגונים בתחום התוכן החיובי, צרכנות חברתית וחדשות טובות וכמו כן מחברת בין גופים וחברות לטובת פעילות חברתית וצרכנות חיובית.
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x