חדשות טובות

החורף הגיע ואיתו גם החשק לתבשיל ביתי מחמם ומנחם – מעכשיו לא רק במרכז יוכלו ליהנות מאתר kubbaba

לפני שלוש שנים אלעד ארק (30) מתל אביב שעבד בשיווק והשכרת דירות נופש ( Air B&B) מצא את עצמו בבית ורעב. כשבבניינים שלו ולידו נדמה היה שכולם מבשלים והריחות שגעו אותו. בשיחות עם כמה שכנים בשלנים הוא שמע מהם על הכיף שלהם בבישול כשאין שום דבר אחר לעשות ועל הצער שאין להם לי לתת את התבשילים. כעת, אחרי שנתיים וחצי של הרצה מוצלחת באזור המרכז מתרחב האתר לפעילות כלל ארצית ומאפשר לאנשים מכל אזור בארץ להצטרף לפעילות.

אלעד ארק

והשם מאיפה? "אני חצי עיראקי" הוא צוחק "וחיפשתי מנה שמסמלת אוכל ביתי אז הקובה עלה ובא במובן של אוכל שמגיע שזה בדיוק מה שרציתי…נכון שעכשיו הרבה מאוד מנות אחרות יותר פופולאריות מהקובה אבל מפה זה הגיע וזה תפס. תכלס יש הרבה סגנונות של קובבות אז גם בלי המשמעות של בא זה יכול לעבוד."

איך הגעת לרעיון של האתר?

ארק מספר שבדיוק היה בעיצומם של לימודי התואר השני בכלכלה ומימון חשב ולבסוף הקים פלטפורמה בצורת אתר אינטרנטי שכל ייעודו הוא חיבור בין ,בשלנים ואנשים רעבים מאותו האזור הגיאוגרפי"

כל משתמש מזוהה לפי מיקום והאתר באופן אוטומטי מציע לפי מיקום את הבשלנים המתאימים. הרעיון של האתר הוא להתאים מאות משלנים למאות רעבים.

האתר קובבה לפני שנתיים בשביל שתי מטרות מסביר ארק:

"לתת לכל אדם למכור את האוכל שאוה אוהב לבשל בזמנו הפנוי לשכנים שלו. המיזם התחיל בהתחלה של סגרי הקורונה והבנתי שאנשים שנשארו בבית ורצו להתפרנס יכלו לעשות את זה וגם מהצד השני אנשים אחרים שתקועים בבית ורוצים אוכל ביתי- כמוני.

והמטרה השנייה הלא פחות חשובה גם בקורונה ולא פחות היום היא לייצר חיבורים חברתיים בין אנשים שגרים במקום מסוים."

מה מציעה הפלטפורמה בעצם למבשלים? "חשבתי על מערכת שתעבוד כמו שהמערכת של Air B&B עובדת" הוא מספר. "הרעיון הוא שהבשלנים לא יצטרכו להתעסק בשום דבר שקשור לשיווק /פרסום אלא רק בבישול ובחוויית האוכל שהם מציעים. אפילו דאגנו למיתוג ולאריזות. ממש כמו שב Air B &B כמארח אני מרוויח כסף דרך פלטפורמה מוכנה שמסייעת לי לשווק ולפרסם. אני רק צריך לדאוג לדירה ולחוויית האירוח. במקרה של האתר הזה הבשלן לא צריך שום ידע בשיווק/פרסום הוא רק צריך לבשל."

מה האתר עושה?

ההזמנות מתבצעות יום מראש. כדי שהבשלנים יוכלו להתארגן על המצרכים והכמויות ויוכלו להכין את המנות הכי קרוב לזמן המשלוח. שירותי הצילום למנות מסופקים על ידנו, ברגע שנכנסת הזמנה הבשלן מכין אותה ויש לנו שירות שליחים שלנו שמגיע ואוסף את המוצר ליעד . מבחינת הלקוחות עצמם: כל משתמש מזוהה לפי מיקום והאתר באופן אוטומטי מציע לפי מיקום את הבשלנים המתאימים. הרעיון של האתר הוא להתאים מאות משלנים למאות רעבים.

כמה בשלנים יש כרגע באתר?

"יש כרגע כ 100 בשלנים שפרושים בכל הארץ. באזור המרכז יש הכי הרבה בשלנים אבל זה הולך ומתפתח."

מה הקריטריונים שאתם עושים לבשלנים? "אנחנו בודקים בוידאו מי הבנאדם ואיך נראה המטבח. והאם הא.נשים מוכנים לתהליך בישול לאחרים. אנחנו מספקים את האריזות והשקיות והבשלנים אחראיים רק על הבישול. אין איסור חוקי שמונע מא.נשים לבשל ולמכור את האוכל שלהם אבל אין אישור של משרד הבריאות ולא כשרות. יש חברות ביטוח שאנחנו עובדים מולן. כל הבשלנים שלנו עוסקים פטורים (90%) שפתחו עוסק בשביל המיזם".

מה המנות הכי פופולאריות?

"המנות הכי פשוטות- הביתיות. דגים חריפים, שניצלים, עופות וסלטים".

אסתר ששון מלהבים

ארק מספר שיש לא מעט בשלנים שבזכות הפעילות באתר ממש קיבלו טעם לחיים- פתאום יש להם ערך, יש להם חבריות חדשות שנוצרו והנאה ביום יום- שלא לדבר על הכנסה נוספת שלפעמים לאנשים לא פשוטה ופתאום מתאפשרת. יש אנשים שכבר מכינים אוכל לפני ואפילו מוכרים אבל מחפשים דרך לעשות את זה מסודר כמו לינדה מלחי בת 70 מגבעתיים, אמא ל-2 בנים וסבתא ל-6 נכדים. שהשמועות על הבישולים שלה עשו להן כנפיים והיא קיבלה הצעות מחברים לבשל בתשלום אבל היא לא עשתה את זה מסודר ומהרגע שהיא נרשמה לאתר ההזמנות גדלו והיא החילה גם לאפות עוגות לימי הולדת והיא עסוקה עד כדי כך שהילדים שלה הצטרפו אליה לפעילות"

או למשל אסתר ששון בת 68 מלהבים שיצאה השנה לגמלאות והתמסרה למה שאהבה תמיד, אך לא היה אף פעם מספיק זמן :בישולים ואפייה.
ממטעמיה נהנים הילדים הנכדים והאורחים . עכשיו שהם קצת רחוקים וזמנה התפנה היא מכינה ממיטב מעדני ותבשילי המטבח הטוניסאי (בית אמא) והמטבח היווני (בית אבא).

ויש עוד ועוד סיפורים של בשלנים הוא מספר לא כולם מבוגרים יש גם חברה צעירים שהקורונה או התקופה שאחריה נתנה להם בוסט וגם הצורך להתפרנס. וזה מתאפשר באמצעות האתר – כאמור מעכשיו האתר פתוח גם לבשלנים וגם לרעבים בכל הארץ כל מה שצריך לעשות אם רוצים להתחיל למכור, זה להשאיר פרטים באתר וכל השאר עלינו. ואם רוצים להזמין פשוט להזמין. www.kubbaba.com

בתיאבון

4.5 8 votes
דירוג הכתבה

רקפת פרא

מומחית תוכן חיובי וצרכנות חברתית. מייעצת ומסייעת לחברות וארגונים בתחום השיווק, הדיגיטל והתוכן. עוסקת בכתיבת חדשות טובות משנת 2018 דרך כתיבה במדור החדשות הטובות באתר Mako ועריכת האתר מאז ינואר 2019 וניהולו השוטף בהתנדבות. הקימה את קטגורית הצרכנות החברתית והראשונה לסקר אותה באופן זה. רואה בסיקור חדשות טובות שליחות ופועלת לייצר חדשות כאלו בעצמה. מרצה באוניברסיטאות וארגונים בתחום התוכן החיובי, צרכנות חברתית וחדשות טובות וכמו כן מחברת בין גופים וחברות לטובת פעילות חברתית וצרכנות חיובית.
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x