התו שהופך את הקניות שלנו לטובות באמת!

דמיינו לכם שכל המיליארדים הרבים שיושקעו בקניות במהלך חודש נובמבר ששיאם יגיע בסוף השבוע עם מכירות ה Black Friday וה Cyber Monday- בנוסף לחוויית הקניות האולטימטיבית של הצרכנים תחזור גם חזרה לחברה? מסתבר שזה לא ממש דמיוני והמציאות שלנו מובילה אותנו לשם הרבה יותר מהר ממה שחשבנו.

עמותת 2B Friendly שהיא גלגולה העכשווי של עמותת מעגלי צדק, שקמה בירושלים ב2004 והעניקה "תו חברתי" שהיה תעודת כשרות למסעדות ובתי עסק בירושלים. העמותה חברה ב2016 לקבוצת 2B Group  בהובלתו של יואל חשין, המורכבת ממספר זרועות ופועלת מתוך ההנחה כי השקעה מיטיבה היא השקעה מניבה. הפרדיגמה עליה מבוססת B Group2 היא כי העסקי הוא החברתי והחברתי הוא העסקי ואין הפרדה בין שורת הרווח לתועלת הציבור. הקבוצה משמשת כסוכנת לשינוי מול משקיעים, יזמים, צרכנים והציבור הרחב בהקשר עם ההשלכות של ההתנהלות העסקית, על החברה ועל הסביבה. המטרה המרכזית של העמותה היא לקדם צרכנות מחוברת ערכים. "אלפי ישראלים כבר התעוררו והבינו שיש להם כוח כי אפשר לחולל שינוי ע"י מתן העדפה לקנות דווקא בעסקים שעושים טוב לחברה ולסביבה."

עו"ד שלי דביר מנכ"ל עמותת 2b Friendly v

לדברי עו"ד שלי דביר מנכ"לית העמותה "עמותת  2B Friendly , שהיא גלגולה העכשווי של עמותת מעגלי צדק,שקמה בירושלים ב2004 והעניקה "תעודת כשרות למסעדות ובתי עסק בירושלים עבור התנהגות חברתית שלהם וחברה ב2016 לגוף מחודש בקבוצה, מקדמת כלכלה מקיימת וחברתית שרואה לצד שורת הרווח העסקי גם רווח ערכי".

העמותה הינה חלק מקבוצת 2B Group הפועלת מתוך ההנחה כי השקעה מיטיבה היא השקעה מניבה. הפרדיגמה עליה מבוססת 2B Gruop היא כי העסקי הוא החברתי והחברתי הוא העסקי ואין הפרדה בין שורת הרווח לתועלת הציבור. הקבוצה משמשת כסוכנת לשינוי מול משקיעים, יזמים, צרכנים והציבור הרחב בהקשר עם ההשלכות של ההתנהלות העסקית, על החברה ועל הסביבה.

המטרה המרכזית של העמותה והקבוצה כולה הוא לקדם צרכנות מחוברת ערכים. "אלפי ישראלים כבר התעוררו והבינו שיש להם כוח כי אפשר לחולל שינוי ע"י מתן העדפה לקנות דווקא בעסקים שעושים טוב לחברה ולסביבה."

איך אנחנו הצרכנים יכולים להשפיע באמצעות בחירת העסקים על החברה?

לדברי עו"ד דביר "ההבנה הראשית שבה אנחנו מאמינים היא שלכולם: צרכנים ובעלי עסקים, יש כוח רב להשפיע לטובה על החברה והסביבה, על ידי העדפות צרכניות שמחברות בין הערכים של החברה לבין הכסף שאנו מוציאים בשגרה."

ואיך בעצם זה קורה?

בתור התחלה עבדנו למעלה משנתיים וחצי על יצירת המדד באמצעים טכנולוגים שמשכללים המוני נתונים ועושים שכלול את האינפורמציה שמוזנת לשאלון שמקבלים בתי עסק- הבנו שאנחנו צריכים לעבוד בשני מישורים הן בצג=ד של העסקים ובמקביל בצד של הצרכנים. אבל לפני הכל הבנו שצריך למצוא את הדרך לאפשר לצרכנים לדעת מה "טוב" ומה פחות. אז ניטרלנו את המדד משיקולי כסף- עסקים יכולים להצטרף בחינם וזה לא תלוי תשלום אלא אובייקטיבי ונייטלי, מיפינו המון קריטריונים שונים של השפעה כמו יחס לעובדים, העסקת עובדים מגוונת ללא אפליה, יחס ללקוחות- צרכנות הוגנת ושרותיות, קיימות- האם העסק עושה מאמצים לא לפגוע בסביבה, ועד התרומה של העסק באופן אקטיבי לפעילות חברתית ותרומה לקהילה."

מחקר מקיף גדול שבוצע ביוני 2014 בארה"ב ע,ח חברת נילסן, בחן עד כמה צרכנים מושפעים ממידת החברתיות של העסקים מהם הם צורכים הראה כי 67% מהנשאלים מעדיפים לעבוד במקומות עבודה בעלי אחריות חברתית. 55% מהנשאלים, ישלמו תוספת עבור מוצרים ושירותים מחברות המחויבות להשפעה חברתית וסביבתית חיובית. 52% בודקים את האריזות כדי לוודא שהן מתכלות וידידותיות לסביבה.

"ניתן להניח כי המספרים גדלו בהרבה מאז המחקר מה שמאוד מחזק את ההשערה הבסיסית שלנו" מוסיפה ע"וד דביר. וזו בדיוק הסיבה שאנחנו מציעים לכל עסק בארץ למלא את השאלון שלנו ובהמשך לבדיקתו ע"י צוות מוסמך שלנו אנו מציעים לעסק שיפורים על מנת להעלות את רמת הדירוג במדד- ושוב הכלל ללא עלות מצד העסק. לעסק שהוא ״ידידותי״ מקבל מאיתנו תו איכות, הממתג אותו כעסק חברתי/סביבתי ונהנה מקידום במאגר העסקים של העמותה, ברשתות החברתיות ובאפליקציה של איזי."

הצרכנים בוחרים ברגליים

בנוסף לפעילות בצד העסקים פועלת העמותה להעלות את המודעות החברתית לכוח של הצרכנים באופנים שונים. "לכל אחד מאיתנו יש המון כח וההבנה כי בבחירה שלנו בעסק יש לנו יכולת להשפיע על העסק להגדיל את החברתיות שלו ולהשפיע חזרה על ידי חיפוש התו החברתי, אנחנו מעודדים את הצרכנים לבחור להוציא את כספם בצורה מושכלת, כי לכל קנייה יש השפעה. צרכן שיבחר לבצע את הקניות היומיומיות שלו דווקא בעסקים על תו  יקדם שינוי בעצמו הן ברמת החברה והסביבה והן ברמה של הרווח הכלכלי של אותם עסקים ידידותיים."

חווית קניות טובה באמת

קולאז' עסקים בעלי תו 2B Friendly בקריית אונו

ההבנה כי לבחירה מאיפה אנחנו רוכשים את המוצרים שבהם אנו עושים שימוש מייצרת חווית קניות עוד יותר טובה מחוויית הקניות כשלעצמה. הידיעה כי אפשר גם לקנות מוצרים טובים וגם לתרום חזרה לחברה הולכת ותופסת משקל גדול יותר בחברה וגם לקראת חודש הקניות המלא במבצעים והטבות למי שיכולים להתאפק ולשמור את הדחף לקנות לתאריכים הספציפים יש כוח ענק "לפני הרכישות בBlack Friday אנשים עורכים מחקר שלם, השוואות, ומתכננים את הרכישות- אם למחקר הזה מצטרפת ההבנה כי עסק מסוים בעל תו חברתי מהאחר עשינו את שלנו"

העמותה איננה גובה כסף מהעסקים ומתקיימת מתרומות, תמיכות ממשלתיות ומכירת שירותים לעיריות. דוגמה להצלחה של הפעילות ותרומה לפעילות עירונית, באה לידי ביטוי בקריית אונו שבה כ-30 עסקים שונים בעיר בחרו לאמץ תרומה לקהילה בכך שתרמו למשפחות מופנות רווחה שווי ערך של מוצרים ושירותים בסך 160 אלף שח לטובת הצרכנים בעיר הפיקה העירייה קטלוג עסקים בעלי התו וניתן לראות שינוי במגמה"

לאחר פעילות בתל אביב ובקריית אונו, בקרוב תתחיל 2b Friendly במיזם משותף עם עיריית אשדוד ותעבוד מול עסקים מקומיים על הטמעת שיפורים בתחומי סביבה וקיימות על מנת שיקבלו תו ירוק.

כחלק מפעילות ההסברה מקיימת העמותה ערבים חווייתיים פתוחים לקהל בנושאים שונים כמו למשל ערב שיתקיים בהרצליה בשבוע הבא בנושא "מכורים לקניות"

אז בין אם כבר הכנתם לכם עגלה מוכנה לקניות בסופ"ש ובין אם לא – חשוב שתדעו לחפש את התו ולעדכן בחשיבות של קיומו את בעלי העסקים שאתם רוצים להמשיך לקנות אצלם כדי שהקניות של כולנו יהפכו להיות טובות באמת!

0 0 vote
Article Rating

רקפת פרא

מייעצת ומסייעת לחברות וארגונים בתחום השיווק,הדיגיטל והתוכן. עוסקת בכתיבת חדשות טובות משנת 2018 דרך כתיבה במדור החדשות הטובות באתר Mako ועריכת האתר מאז ינואר 2019 וניהולו השוטף בהתנדבות. רואה בסיקור חדשות טובות שליחות ופועלת לייצר חדשות כאלו בעצמה. מרצה באוניברסיטאות וארגונים בתחום התוכן החיובי והחדשות הטובות וכמו כן מחברת בין גופים וחברות לטובת פעילות חברתית וצרכנות חיובית.
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Close
Close