אנשיםחדשות טובות

הכירו את מי שלא ידע לשאול והפך למנטור להתמודדות עם פחד קהל

בהרבה לילות חג הפסח בארץ ובעולם מציינים את הבן הרביעי בהגדה- זה שאינו יודע לשאול...ולא יודעים שהוא בעצם משקף בעיה מאוד נפוצה של רבים מאיתנו שקרויה בשם "פחד קהל".

“אומרים שפחד קהל הוא הפחד החזק ביותר שמעכב אנשים יותר מפחד למות.” מספר לי עידן יעקובס, 43 נשוי למרינה ואבא של אדם בן 1.8 , מנהל שותף בקהילת  Toast Tlv לדיבור מול קהל, מנכ”ל חברת צופן ההצלחה,  יועץ ארגוני, מאמן ומלווה אנשים, בעלי עסקים ומרצים לפעול מעוצמתם, להגשים ולהשאיר חותם בעולם.

 “לעולם ההרצאות נכנסתי בשנת 2007″ אחרי שלמדתי אימון ורציתי מאוד לעזור לאנשים, להשפיע ולהעביר את המסרים שבעיני חשובים לכל אדם ובעל עסק” הוא מספר.  “אבל במקביל לרצון,” הוא ממשיך “חוויתי פחד קהל מטורף, מצד אחד מאוד רציתי להרצות ומצד שני מאוד חששתי, שאני לא אצליח להביא ולבטא את עצמי מול קהל, שאצא לא טוב, שאקבל בלאק אאוט ואומר שטויות, שלא ירצו יותר לבוא לשמוע אותי בקיצור את שלל גווני הפחד”.

 ואז במקום שבו רוב בני האדם נמנעים ומסתגרים עשה יעקובס בדיוק את ההיפך. “התחלתי לחקור את נושא פחד הקהל לעומק וככל שהבנתי את המחיר הכבד שכל כך הרבה אנשים משלמים בעקבות החשש ופחד הקהל, כך הרצון להתמודד עם זה, רק גבר בי.  החלטתי להתמודד עם פחד הקהל ולא רק להתמודד” הוא מספר “אלא ממש לקחתי את זה צעד ענק קדימה והתמחיתי לעומק בכל הנושא- מעמידה ודיבור מול קהל, סטוריטלינג ועד לשלב שבו קיבלתי את ההחלטה לעזור לאנשים, יזמים ובעלי עסקים, להתמודד עם פחד הקהל שלהם ולהפוך לדוברים מקצועיים מעוררי השראה וסוחפים,”

עידן יעקובס

מה זה בעצם פחד קהל?

“אם נתייחס רגע לבן הרביעי בהגדה של פסח, זה שאינו יודע לשאול, בדרך כלל נוטים להתייחס אליו כ”אדיש” אבל הרבה פעמים הוא רוצה לשאול ואו שהוא לא יודע איך, או שהוא בעצם מפחד. בדרך כלל שומעים על שחקנים /זמרים וכד’ שמדברים על “פחד במה” אבל פחד קהל הוא תופעה מאוד נפוצה, שממנה סובלים המון אנשים בעולם וגם בישראל, למרות האופי ה”דוגרי או החצוף” של הישראלים ואנשים לא יודעים הם לא לבד.” והוא ממשיך “כשאני מדבר על פחד קהל, אני מתכוון לתקיעות בכל הרמות שיש בהן קהל- מהמקום של הכירות ראשונית עם אנשים חדשים, החשש לדבר בישיבות צוות, להרצות במצגות, ועד לחשש לעמוד על במה ולהעביר הרצאות.”

ומה עשית כדי לסייע לאנשים?

 “בתור התחלה, פתחתי מחלקה חדשה בצופן ההצלחה – החברה שלי לאימון וליווי אישי ועסקי. הרחבתי את השירותים שתהליכי האימון האישי והעסקי כוללים והוספתי להם חלק חשוב של עמידה מקצועית מול קהל, סטוריטלנג והרצאות”

לפני שלוש שנים פגש עידן את מרינה סמוליאנוב דוברת מקצועית, מרצה מבוקשת ונציגת ישראל ב VSA ארגון המרצים הוירטואליים הבינלאומי, סמוליאנוב הקימה לפני תשע שנים קהילה מיוחדת לדיבור מול קהל חלק מרשת Toast Master  העולמית,  קהילה בשם  Toast Tlv לדיבור מול קהל, המיוחדת הודות לשילוב מנצח בין מודל לתרגול דיבור מול קהל, לקהילה מעצימה ומתן מקום גם לעולים שעדיין לא דוברים עברית בצורה מלאה שיכולים לבטא את עצמם גם באנגלית.

“כבר בפגישה הראשונה היה ברור לנו שאנחנו הולכים יחד עד הסוף  זה אומר גם להתחתן וגם לשתף פעולה ובאופן כמעט מידי” הוא מספר “מרינה הפכה להיות שותפה שלי לחיים, לחברת צופן ההצלחה שלי ואני התחלתי לנהל יחד איתה את קהילת Toast Tlv ואת ערבי התרגול הייחודיים שלה.

הקהילה המגוונת שהשניים מנהלים בתל אביב, היא קהילה מאוד דינמית, עשירה ביזמים, משלבת בין תושבי תל אביב הוותיקים, לצעירים שהגיעו לעיר כדי להתקדם ועולים חדשים.  המפגשים מתקיימים באווירה מיוחדת שמפגישה אנשים מרתקים עם מטרה משותפת כך שכל מפגש הוא חוויה. האפשרות לתרגל בעברית ואנגלית, יצרה הכרויות  חיבורים וקהילה תומכת.

“המודל המיוחד של Toast יחד עם התמחות שלנו כמרצים מקצועיים ומאמנים בכירים בתוספת ההתמחות שלי כיועץ ארגוני וההתמחות במדעי ההתנהגות” מסביר עידן, “מאפשרת לאנשים לעבור תהליך שינוי מעצים ואפקטיבי, באווירה תומכת לצד משובים מעצימים ולקבל טיפים וכלים להצלחה, אפשרות לתרגול ושיקוף לגבי הביצוע בסביבה תומכת ומכילה”.

והוא מוסיף ומספר כי “עם הזמן הפכנו לקהילה חזקה ומגובשת, נוצרו קשרים אישיים והכי חשוב, החברים משתפרים והופכים להיות דוברים טובים, מרצים מעוררי השראה, ועוברים תהליך שינוי: מאנשים שהתגברו על גמגום מול קהל, מחשש וכד’ ועד לאנשים שלקחו את ההרצאה לארגונים שהם עובדים בהם והתקדמו, יזמים שגייסו משקיעים ומרצים שעלו מדרגה לרמה מקצוענית.”

מרינה סמוליאנוב

מה הם ערבי התרגול?

“ערבי התרגול מיועדים לכל מי שרוצה להיות טוב יותר בדיבור מול קהל  יזמים, בעלי עסקים, מנהלים  ובכלל לכל מי שרוצה לשפר את המיומנויות החשובות של פרזנטציה, דיבור מול קהל וסטוריטלינג ולהתגבר על חששות וחסמי תקשורת, או להיות דובר טוב יותר” מסביר יעקובס ומוסיף:  “אנחנו מתכנסים בכל שבועיים למפגש תרגול מיוחד, שמצריך הרשמה מראש כדי לשמור על האפשרות שכלל המשתתפים באירוע יוכלו לתרגל,  לקבל משוב ולהתפתח.  

ערבי התרגול נפתחים בהצגת טיפים וכלים שלי ושל מרינה, העוסקים בכל פעם בדגש אחר ומועברים בצורה של הרצאה פרונטלית, שגם מדגימה את הנקודות הלכה למעשה. לאחר מכן, כל משתתף בוחר נושא לדבר עליו במשך כמה דקות , כשבסוף המשתתפים מעבירים משוב מעצים. אני ומרינה מלווים את כל הערב ומלמדים גם איך לתת את המשוב באופן מעצים, לא תחרותי כדי שכולם ירוויחו מהלימוד”

ומי שרוצה ממש להתמקצע גם יכולבנוסף יש קורסים מיוחדים שפיתחנו:

יש אנשים שערבי התרגול לבדם לא מספיקים להם או למטרות שלהם, יש אנשים שממש צריכים ורוצים להעביר הרצאה ולא יודעים מאיפה להתחיל. יש כל מני מצבים שאנשים מבינים שהם צריכים להקדיש לנושא קצת יותר וללמוד בצורה עמוקה איך לעשות את זה נכון וגם להתמודד באופן אישי עם חששות, פחדים ומחסומים.

פיתחנו קורס ששם דגש על שלושה אלמנטים: הראשון עוסק ב:איך כותבים הרצאה, איך בונים מסר בצורה נכונה?  האלמנט השני עוסק במרצה – שפת הגוף והיכולת למשוך את הקשב של הקהל במשך ההרצאה. והאלמנט השלישי מתמקד בעמידה על הבמה- ההתמודדות עם הפחדים, היכולת לעמוד על הבמה ולהיות מעורר השראה ולהצליח לספר את הסיפור באופן מעצים.

הקורס מתקיים פעם בשבוע ל- 3 שעות  במשך 3 חודשים בכל מפגש יש גם תרגול פרונטלי אבל הוא הרבה יותר עמוק.

עידן יעקובס – קורס סטוריטלינג ועמידה מול קהל

שיתוף פעולה חדש עם עיריית ת”א

“לפני חודשיים, בזמן שחיפשתי מקום חדש להעביר בו את ערבי התרגול אחרי שסוף סוף מגבלות הקורונה הוסרו והתכנסויות הפכו להיות שוב רלוונטיות, והגעתי למרכז הצעירים של עיריית תל אביב בצפון העיר ואחרי שיחה קצרה עם מנהל הקהילה כשהוא הבין מה אנחנו עושים הוא הציע לעשות שיתוף פעולה שלנו עם מרכז הצעירים שיעניק לקהילה את המקום באופן קבוע ויאפשר כך לצעירים ליהנות מהאיכויות שמציעה הקהילה ומהמפגשים שלנו. זו בעצם פעם ראשונה שקהילת Toast כל שהיא חוברת לעירייה ופועלת באופן משותף” הוא מספר.

מה החלום והתכנון להמשך?

“הכיוון הוא לגדול ולהעמיק את הקהילה עוד ועוד ולפתח עוד קורסים וכלים לארגונים, אנשי עסקים ויזמים ברמות שונות גם בחו”ל, ולהפוך לבית להכשרת מרצים מקצועיים ברמה בינלאומית. ממש בקרוב נתחיל לבנות קהילת מרצים מקצועית מטעמנו שתגיע לארגונים בארץ ובעולם.

ערבי התרגול  בעלות שווה לכל כיס לחברי הקהילה ניתנת גם אפשרות להצטרף לקורס “אומנות הסטוריטלינג ודיבור מול קהל” ולתוכניות של צופן ההצלחה עם תנאים מיוחדים לחברי קהילה.

4.1 14 votes
דירוג הכתבה

רקפת פרא

מומחית תוכן חיובי וצרכנות חברתית. מייעצת ומסייעת לחברות וארגונים בתחום השיווק, הדיגיטל והתוכן. עוסקת בכתיבת חדשות טובות משנת 2018 דרך כתיבה במדור החדשות הטובות באתר Mako ועריכת האתר מאז ינואר 2019 וניהולו השוטף בהתנדבות. הקימה את קטגורית הצרכנות החברתית והראשונה לסקר אותה באופן זה. רואה בסיקור חדשות טובות שליחות ופועלת לייצר חדשות כאלו בעצמה. מרצה באוניברסיטאות וארגונים בתחום התוכן החיובי, צרכנות חברתית וחדשות טובות וכמו כן מחברת בין גופים וחברות לטובת פעילות חברתית וצרכנות חיובית.
Subscribe
Notify of
guest

1 תגובה
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
יובל לכר
יובל לכר
2 years ago

רוצה להמליץ על עידן מניסיון.
עושה אצלו לימודי סטוריטילינג ועמידה מול קהל.
ההשקעה והמקצעיןת שלו מעוררי השראה
והשינוי שחל אצלנו הוא לאין שיעור

1
0
Would love your thoughts, please comment.x