ללא קטגוריהתרבות

ראיון מיוחד עם דניאל בוצר, מייסד להקת המחול שמורכבת רק מלא-רקדנים

מתי בפעם האחרונה צפיתם בלהקת מחול בה רקדן רחב מידות מדלג על הבמה?
להקת המחול הישראלית – ‘N.D.D.G – the non dancers dance group’ מורכבת מרקדנים ללא ניסיון בריקוד מקצועי וללא יכולות פיזיות או אתלטיות מיוחדות, הרקדנים בקבוצה הזו פשוט אוהבים לרקוד ושאף אחד לא יגיד להם שהם לא יכולים.

ערכנו ראיון עם דניאל בוצר, מפיק ומייסד הלהקה, בכדי להבין מה בידיוק מתרחש שם.

שלום דניאל, אז מהיכן הגיעו הרעיון והאנרגיות להקמת הלהקה?

“אני הייתי מה שנקרא רקדן ציני. אם נגיד רוקדים בחתונות אז אני חיקיתי אחרים רוקדים, תמיד עושה צחוק, כמו נכנס לדמות כזו… ונמאס לי, אני מבין שאני לא רקדן, גם תמיד אמרו לי, ואני  יודע – אין לי את היכולת לא למדתי ריקוד. אבל אני רוקד בצורה שונה שיש בה מקוריות, אולי יש בה חוסר גמישות או חוסר טכניקה, אבל יש בה מקוריות ועניין. אני אוהב לרקוד ואף פעם לא העזתי לעשות את זה ככה על במה. במופעי מחול, אני יכול מאוד להתרשם מהטכניקה, אבל אני לא מרגיש שהרקדנים הם אני, קשה לי להתחבר אליהם כי זה משהו אחר, חיצוני ואסטטי ממני.

הבנתי שאני רוצה ליצור מופע מחול שאנשים שיראו אותו יהיה להם מאוד קל להזדהות עם מה שהם רואים, שזה ידבר אליהם. אז כתבתי פוסט בפייסבוק שיש לי חלום לעשות מופע שקוראים לו הכול חוץ ממחול ואני מחפש אנשים שלא באים מרקע של ריקוד ושהם לא רקדנים, קיבלתי מעל ל-300 תגובות מאנשים שהיו רוצים להשתתף בזה, תאטרון גבעתיים ישר צלצל אליי והציע לתת לי בית, חלל לחזרות – הייתה הענות מדהימה. אז עשיתי אודישנים ובחרתי את האנשים המתאימים ביותר, אנשים עם חוצפה אמנותית, ועם תעוזה ושגם יש להם מה להגיד על המבנה הגופני שלהם או שהם מתעסקים עם זה.”

אז ישנה פה גם אמירה חברתית רחבה יותר שקשורה להגבלות שהחברה מגדירה בפנינו?

עולם המחול הוא עולם מאוד פרפקציונטי, בבולשוי כל הרקדניות והבלרינות צריכות להיות בגובה זהה ובמידות גוף זהות. אך עולם המחול התקדם, הוא רוצה לשבור את המסגרת, זה מה שהוא מחפש בשנים האחרונות. עכשיו בגלל שאנחנו לא מעולם המחול אנחנו לא מדברים בשפה של מחול, אז אנחנו לא צריכים לצאת מהקופסא, אנחנו לא צריכים לשבור את הקופסא כי אנחנו בכלל לא מכירים את הקופסא, אנחנו יוצרים קופסא חדשה. אנחנו באמת מביאים את התנועות של ריקודי החתונות ושל ריקודי השורות ושל חיי היומיום שלנו, מהמקומות האלה אנחנו באים. אפילו החזרות לא מתקייימות עם ספירות, או בשפה של מחול, אלא יותר מהמקומות שאנחנו מכירים – של רגשות, של תחושות, של מקצבים נפשיים.

ועכשיו היכן אתם עומדים מבחינת ההפקה, מתכננים להופיע בקרוב?

“אז עשינו אודינשים, התחלנו חזרות, פתחנו הד סטארט לפני חודש ואנחנו מאוד מקווים שנצליח לגייס את הסכום בשביל להעלות את המופע הזה.
בשביל זה גם עשינו את הסרטון שבזכותו כולם שמעו עלינו (הסרטון מופיע בעמוד ההד-סטארט של הקבוצה). מה שקרה בסרטון זה בדיוק המסר – תראו איזה כיף זה לרקוד ואם אנחנו יכולים לרקוד אז בטח שאתם יכולים לרקוד.
ההופעה אמורה להיות בשישי למאי, שזה לא עוד המון זמן, וזה במידה ונצליח לגייס את הכסף. אנחנו גם רוצים להמשיך להרקיד את המדינה בכל מיני אירועים כאלה כמו שעשינו בסרטון הרכבת ולגרום לאנשים להאמין שמגיע להם לרקוד. כמה טוב זה עושה אם אתה רוקד 5 דקות ביום…”

nddg-non-dancers-dance-group

משהו אחרון שהיית רוצה להוסיף?
“שתרקדו כי מותר, זה עוד חוקי.”

לינק להד-סטארט של קבוצת המחול שלא הלא-רקדנים:
https://www.headstart.co.il/project.aspx?id=17933

ככה עשינו ביום רביעי ברכבתרוצים שנעשה ככה בכל הארץ?תתמכו בנויש לנו רק עוד 9 יום לגייס את הסכוםhttps://m.headstart.co.il/#/main?id=17933

Posted by The nddg non-dancers dance group on Thursday, March 17, 2016

0 0 votes
דירוג הכתבה

Ido Chen

בן 29, מקים-שותף של פרויקט The Positiv. במאי, תסריטאי ועורך וידאו, בין היתר בערוץ 10. מתמחה במיעוטים ומאמין שטוב.
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x