חדשות טובות

חאן הנוער

עוד 9 ימים תסתיים שנת הלימודים של בני הנוער בישראל ולרבים מהם צפוי להיות קיץ ארוך חם ומשעמם. ואם בחופשי הקיץ הרגילים רבים מבני הנוער מוצאים עצמם משוטטים בלילות חשופים להשפעות מפוקפקות, הרי שכעת הסכנות האורבות להם בקיץ הקרוב מטרידות שבעתיים.

שני חברי ילדות צעירים בני 24 מפרדס חנה -כרכור החליטו לקחת על עצמם את הטיפול בבני הנוער במועצה שבה גדלו ולהקים עבורם מתחם פעילות מותאם לבני נוער שיופעל במהלך חודשי הקיץ בשעות הערב והלילה ויספק להם מקום לבילוי ולתעסוקה בשאיפה להרחיק אותם מהסכנות האורבות להם בפארקים וברחובות בהיעדר השגחה.

בתמונה מימין בן קלמרו ורועי אחדות מקימי מיזם חאן לנוער בפרדס חנה-כרכור

ביום חמישי האחרון (18-6), פרסם רועי פוסט בפייסבוק המסביר את היוזמה שלהם להקים בפרדס חנה אוהל גדול שבו יוצבו מקומות ישיבה וזולה לבני נוער לצד כיבוד ושתייה ומגוון פעילויות שיוכלו להעביר לבני הנוער את לילות החופש בנעימים.

מאיפה הגיע הרעיון ליוזמה? "מתוך החוויה האישית שלנו כבני נוער בפרדס חנה, הסתכלות על הקרובים שלנו ושיח שקיימנו עם מספר בני נוער במושבה הבנו שהיעדר מציאות חלופית שמאפשרת להם תעסוקה ומקום מפגש בטוח מביאה אותם בלית ברירה לפארקים ולמקומות עם השפעה שלילית" משיב רועי.

היוזמה עלתה במסגרת שיעורים ביזמות בקורס שעוברים השניים מאז חודש ינואר השנה בעמותת גב ללוחם שמפעילה תוכנית עמוקה ומקיפה, ללוחמים ולוחמות משוחררים, עד שלוש שנים לשחרור. ומעניקה להם כלים להתמודדות עם השחרור שלהם בצורה מיטבית. "בן נתקל יום אחד בפרסום שלהם בפייסבוק והציע לי להצטרף" רועי מספר וכחלק ממספר שיעורים ומשימה בנושא יזמות בקהילה לקחנו על עצמנו לטפל בעיה שאנחנו מכירים מקרוב ורוצים לסייע בפתרון שלה"

ומה כולל הרעיון שלכם? "בפרדס חנה -כרכור יש נכון למידע שיש לנו כיום כ 6300 בני נוער בגילאי 12-17 (מכיתה ז' עד יא'). אליהם אנחנו מכוונים. ובגלל שפה במועצה כולם מכירים את כולם קורה לא פעם שילדים צעירים מוצאים את עצמם מסתובבים עם ילדים גדולים מהם בהרבה. אחת הסיבות המרכזיות לכך היא שחסרים להם מקומות בילוי שמתאימים להם. אז חשבנו להקים מקום שיאפשר להם לקחת חלק בהקמה שלו ובניהול שלו וגם להכיר בני נוער בגילם שייקחו חלק בפעילויות שונות שיעסיקו אותם בצורה שתגרום להם גם הנאה וגם ערכים נוספים".

לפני שלושה שבועות נפגשנו עם צוות הפיקוח במועצה וקיבלנו מהם אור ירוק לפעילות וגם אישורים וסיוע של ליווי משטרה, כיבוי אש וליווי רפואי שיוכלו לאבטח את הפעילות." מסביר רועי. "הוחלט שנקים את החאן באזור הפתוח שצמוד לבית יד לבנים ועכשיו אנחנו מתחילים לבסס את הפעילות ולגייס את כל החומרים הנדרשים לקיום של הפעילות" מוסיף בן

"בעקבות הפרסום בפייסבוק אנחנו מוצפים בתגובות ובהצעות מאנשים בכל הארץ שמציעים לקחת חלק בפעילויות, אומנים שמציעים לנו לבוא ולהופיע בהתנדבות, אנשים שרוצים לתרום פינות ישיבה , כיבוד, וגם מעבירים כסף לחשבון הביט שלנו" הוא מוסיף.

"אנחנו שנינו עובדים ומשלימים בגרויות ועכשיו התחלנו עם המיזם ועומדים להשקיע בו בחודשיים הקרובים 100% מתשומת הלב שלנו וזה מחמם את הלב לראות את התגובות ואת ההתגייסות של אנשים וגם תגובות ש בני נוער שמתחילים להתעניין ולהציע הצעות ומביעים את הרצון שלהם לסייע ולתרום"

איזה הצעות למשל? "אנשים מציעים כל אחד ממה שקרוב אליו, אחד הציע לנו עץ מהנגריה שלו, אחר מערכת תופים אלקטרונית. אנשים מציעים להתנדב, לסייע לפיקוח החינוכי, שיעורים שונים בכל מני תחומים כמו סטיילינג , ציור, בישול ועוד ועוד"

בנוסף הוא מספר "אומנים צעירים ולהקות מקומיות יקבלו במה לקדם את עצמן במהלך הפעילות ומעבר לזה, בערב הפתיחה שאנו מתכננים אנחנו כבר במגעים עם אברהם טל, חנן בן ארי ועדן חסון ועוד שהגיבו לפוסט והביעו נכונות לסייע (אבל זה לא סגור רק בגדר תכנון). כבר יודעים לומר שבין הפעילויות שיהיו תתקיים במה פתוחה, פינת אומנות, סדנת סטיילינג, מסיבת אוזניות, ג'אם סשן ואנחנו עדיין עובדים על זה ופתוחים להצעות נוספות"

היות והיוזמה מוקמת השנה לראשונה היעד לפתוח את החאן מיועד לאוגוסט אבל השניים מבהירים כי מדובר ביוזמה שעתידה להפוך למסורת קבועה וכבר עכשיו מתכננים את השנתיים הקרובות כך שבחופש הגדול של 2021 החאן כבר יופעל במשך חודשיים "מי יודע? אולי בעקבות הצורך הגדול שאנחנו מזהים בקרב בני הנוער לא רק בפרדס חנה אלא בכל הארץ נוכל להפוך את היוזמה הזו למשהו גדול הרבה יותר ולעודד את הפעילות שלו בכל הארץ ולשלב בפעילות גם תכנים חברתיים מעצימים שיביאו את הטוב שיש לנוער שלנו להציע." אומר רועי ומוסיף " אני שירתתי כמ"מ וסמ"פ בנחל ובן היה מפקד צוות על תקן נגד ברימון, לשנינו יש הכירות עם הפעלת צוות וחניכים מתחתינו ואחריות דבקות במשימה ו"רוח קרב" שאנחנו מביאים איתנו ליוזמה- ואין לנו בכלל ספק לאור התגובות שהפוטנציאל פה הוא אין סופי ואנחנו ממש מחכים כבר לספר לך איך היה"

"עמותת גב ללוחם המדהימה, שבזכותה הכל קורה, מלווה אותנו לאורך כל הדרך וכשמה כן היא נותנת לנו גב לא רק בפעילות הזו, אלא באופן כללי וגם מסייעת לנו בגב כלכלי העמותה שאפשר להעביר לה כסף ולקבל את כל המסמכים הדרושים מעבר ליכולת לתרום לנו כמובן בביט למספרים: 0528907903, 0547838188 "

0 0 votes
דירוג הכתבה

רקפת פרא

מומחית תוכן חיובי וצרכנות חברתית. מייעצת ומסייעת לחברות וארגונים בתחום השיווק, הדיגיטל והתוכן. עוסקת בכתיבת חדשות טובות משנת 2018 דרך כתיבה במדור החדשות הטובות באתר Mako ועריכת האתר מאז ינואר 2019 וניהולו השוטף בהתנדבות. הקימה את קטגורית הצרכנות החברתית והראשונה לסקר אותה באופן זה. רואה בסיקור חדשות טובות שליחות ופועלת לייצר חדשות כאלו בעצמה. מרצה באוניברסיטאות וארגונים בתחום התוכן החיובי, צרכנות חברתית וחדשות טובות וכמו כן מחברת בין גופים וחברות לטובת פעילות חברתית וצרכנות חיובית.
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x