חדשות טובות

"אין תחושה חזקה יותר מלעזור להגשים חלום."

מסבירים בעמותת יוזמות עתיד, שמלווה נשים בעלות יוזמה, המעוניינות להפוך רעיון ראשוני, או כישרון מקצועי לכדי עסק עצמאי, מתוך מטרה וכוונה לאפשר להן ולמשפחותיהן לחיות בעצמאות כלכלית. במשך שש שנות פעילותה, סייעה העמותה למעל – 5000 יזמיות להקים עסק עצמאי ולשנות את מצבן הכלכלי המורכב עמו הן מתמודדות.

יעל עובדיה מנכ"לית העמותה מספרת "במהלך השנה הלא פשוטה שעברנו, פעלנו לסייע למאות יזמיות במשבר בהתאמה של תכנית הליווי שלנו בסיוע למעבר למענה מותאם טכנולוגית, בפיתוח תכניות חדשות לאוכלוסיות חדשות שנקלעו למשבר כמו מאות שכירים ובעיקר שכירות אשר מצאו עצמם מחוץ למעגל העבודה וניסו למצוא באפיק היזמות אפיק תעסוקתי חדש, בני 60+ ועוד . כמו כן הפעלנו תכנית חירום תקציבית מיוחדת לסיוע. בפועל, סייענו ליותר מ-3000 בעלות עסקים שנקלעו למשבר כתוצאה ממשבר הקורנה ולמעל 1350 יזמיות חדשות להקים עסק או לקדם עסק קטן שמדשדש."

אחת מהסיבות שהעמותה מצליחה להוציא נשים ממעגל העוני קשורה בתכנית ייחודית שפותחה ומשתדרגת כל הזמן הפועלת באמצעות קורס מקצועי שבסופו מוצמד/ת מנטור/ית לכל יזמת שמלווה אותה במשך הקורס ובונה לה תכנית ליווי אישית שמתאימה לה ולצרכים המיוחדים שלה. הליווי מתבצע בהתנדבות מלאה במשך חצי שנה לפי כמות השעות שכל מנטור/ית רואה לנכון."

עובדיה מוסיפה "גייסנו השנה 40% יותר מנטורים מבשנה שעברה. הייתה רוח התנדבות גדולה בימי הקורונה וכמו כן הצטרפו אלינו עוד עשרות מתנדבים מומחים בתחומים שונים – עורכי דין, רואי חשבון יועצי מס, מומחים בשיווק דיגיטלי ועוד שסייעו ליזמיות בליווי נקודתי על פי הצרכים שלהן. כ-12% מהיזמיות החדשות פתחו עסקים בתחום המזון -תחום שמאוד מתאים ומושך ומצד שני מחייב ליווי כדי לא ליפול"

גלעד דולב

אחד מהמנטורים שהצטרפו לפעילות בתחילת משבר הקורונה הוא גלעד דולב שף מחקר ופיתוח יועץ ומלווה חברות בתחום הקולינריה בארץ ובעולם מזה 30 שנה, עד מומחה בבתי משפט ובורר בתחום המזון, מספר:

"הרבה שנים אני רואה שהמנכ"לים בחברות קטנות ובינוניות הם בודדים- צריכים לקחת את כל ההחלטות לבד.וזה קשה להם מאוד. עבדתי עם כמה חברות שהיו קטנות משפחתיות והיום הן גדולות. ברגע שראיתי שאחרי שישבתי עם המנכ"ל והתחלנו לעשות סדר בדברים- לא רק בתחום האוכל, אלא גם ובעיקר בהתנהלות, בחלוקה נכונה של בעלי התפקידים בהגדרות של מי עושה מה, בתיעדוף וכמובן בחיבורים עסקיים נכונים. ואחרי שעבדתי עם כמה וכמה חברות בארץ ובעולם, סייעתי לצמיחה של מוצרים ומפעלים בתעשיית המזון כשכיר וגם אחרי שיצאתי בגיל 40 לעצמאות, הבנתי שאני אוהב את זה וגם שיש לי את היכולת לסייע באמת."

איך הגעת להיות מנטור ביוזמות עתיד?

"בתחילת משבר הקורונה ראיתי פרסומת בפייסבוק על קורס מנטורים בעמותת יוזמות עתיד ונרשמתי לקורס. הקורס היה מאוד מעניין של שמונה מפגשים של שעתיים בשבוע במשך חודשיים – בזום. פגשתי אנשים מעניינים גם שלקחו חלק בקורס כמוני והגיעו מתחומים אחרים וגם המנחים שהעבירו את השיעורים.

הקורס רענן לי המון חומרים שכבר שכחתי, נתן לי עוד כלים חשובים וחדשים לארגז הכלים שלי, שמלווים אותי מעבר רק לליווי של יזמיות דרך העמותה אלא גם ביום יום כשאני מגיע ללקוח, אני לא רק שף אלא מנטור ונוגע בעוד נקודות ועוזר לעסק ב-360 מעלות ולא רק בנקודה אחת."

מודעת הזמנה להרשמה לקורס המנטורים בלינק

מיד בסיום קורס המנטורים התחיל דולב ללוות יזמת בשם אלישבע שהייתה מזכירה רפואית שפוטרה בעקבות יציאת הפרופסורית שליוותה לפנסיה. "היא החליטה שהיא מבשלת ונכנסה לעבוד ב"יאמיז" אבל לא כמו שהיא רצתה ולא בצורה נכונה. היא הגיעה לסוף היום ולסופי שבוע מותשת אחרי בישול של 4 מנות. בהמשך לליווי עבדנו על כל אופן ההתנהלות שלה ביצענו תיעדוף משימות ועבדנו על תכנון מנות ומוצרים ואריזות איך ולהתייעל, איך למכור נכון ולא להגיע לשולחן ביום שישי מתים. ליוויתי אותה מעל חצי שנה פעם בשבועיים. היום היא מתפקדת עצמאית עזבה את "יאמיז" הקימה אתר משלה והולך לה טוב."

יזמת נוספת שליווה דולב היא ורד פרג – שעד לקורונה עבדה באל על והוצאה לחל"ת שבעקבותיו החליטה לעשות שינוי. יש לורד ידיים טובות ואהבה לעולם האוכל. והיא החליטה שהיא רוצה להיות עצמאית ולשווק מאכלים ומאפים מעשי ידיה. דרך הליווי היא הבינה מה זו מסעדנות ומה זה אומר להכין אוכל בצורה מקצועית ואת הצורך להתמקד ולהתמקצע. ההחלטה שלקחנו יחד הייתה להתמקד בתחום האפייה – שבו היא מקצועית מספיק ויכולה להתקדם מהר. התחלנו לעבוד על שיווק ברשתות החברתיות וכיום יש לה תפוסה מלאה. ביום שישי האחרון היא הפתיעה אותי והגיעה מבת ים אלי לראש העין לתת לי מאפים שלה- זו גם הפעם הראשונה שנפגשנו פיזית כי בגלל הקורונה כל המפגשים שלנו התנהלו בזום ובטלפון.

"כשהייזמת מפנקת אותך לשבת"

מאומנת נוספת שליווה גלעד בשנה האחרונה היא חגית עינת שמבשלת אוכל הודי – התחתנה עם הודי והאמא של בעלה לימדה אותה לבשל והיא התחילה לבשל אוכל הודי כשר וטעים- עבדנו על הנושא של תמחור, שיווק והצעות שהיא מקבלת איך לבחור ולתעדף.

בשבוע שעבר הסתיים קורס מנטורים נוסף ודולב התבקש להגיע כמנטור פעיל לספר ולשתף מהניסיון שלי כמנטור בעמותה בשנה האחרונה. "המפגש היה מאוד מרגש – אחרי שנה של פעילות כשאני ממש עכשיו התחלתי ללוות את המאומנת החמישית שלי אני יודע לומר שאני מאוד נהנה מהמנטורינג. הידע שאני יכול להביא אנשים להצליח כבר היה לי, אבל הפעם זה בצורה הרבה יותר עדינה ואישית. העיסוק הזה בשנה האחרונה פתח אותי לרצון לעבוד עם אנשים גם ברמה האישית בנוסף לעבודה השוטפת שלי עם החברות. הייעוץ מקרוב מחבר אותי רגשית לאנשים שאני עובד איתם. כמו שאני נכנס לנישה חדשה שלא נגעתי בה עד היום אני עוזר לאנשים לעשות בעצמם את אותו הדבר בתחום שלהם.

העבודה האישית מלווה אותי גם כשאני מגיע להעיד בבתי משפט במקרים שרלוונטיים לעולם המזון וכשאני צריך לשמש כבורר- היכולת לראות את הצדדים ולהבין מה הביא כל אחד מהם לעמדה שלו בתיק מאפשרת לי להציע פתרונות ואבחנות הרבה יותר מדויקות."

והוא מסכם- " אני מאמין בעשייה חברתית. לא הכל זה כסף כסף כסף- אלא יש גם את האחריות האישית והחברתית, המורשת של מה שאני משאיר אחרי. העשייה החברתית שלי לא התחילה לפני שנה התנדבתי בעמותת קו לחיים במשך שנים ארוכות והבאתי איתי לזה גם את כל המשפחה, התנדבתי למשטרה במשמר האזרחי ועזרתי בתחו ההדרכה במשטרה ואני תמיד אומר משפט שלדעתי מאוד חשוב- "אני בוחר במה ואיפה להתנדב וכמה- אנשים פונים אלי כל הזמן וצריך לעשות בזה בלאנס- עכשיו אני מתנדב ביוזמות עתיד וממליץ לכל מי שנמצא היום בסוג של משבר ולא יודע מה לעשות הלאה. להגיע ולעשות קורס מנטורים בעמותה. אנשים יכולים לתת ערך גדול מאוד לעצמם ולאחרים באמצעות יכולת מנטורינג ופעילות בעמותה."

להצטרפות לקורס המנטורים ביוזמות עתיד ניתן להירשם בלינק

5 1 vote
דירוג הכתבה
תגיות

רקפת פרא

מומחית תוכן חיובי וצרכנות חברתית. מייעצת ומסייעת לחברות וארגונים בתחום השיווק, הדיגיטל והתוכן. עוסקת בכתיבת חדשות טובות משנת 2018 דרך כתיבה במדור החדשות הטובות באתר Mako ועריכת האתר מאז ינואר 2019 וניהולו השוטף בהתנדבות. הקימה את קטגורית הצרכנות החברתית והראשונה לסקר אותה באופן זה. רואה בסיקור חדשות טובות שליחות ופועלת לייצר חדשות כאלו בעצמה. מרצה באוניברסיטאות וארגונים בתחום התוכן החיובי, צרכנות חברתית וחדשות הטובות וכמו כן מחברת בין גופים וחברות לטובת פעילות חברתית וצרכנות חיובית.
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
בדוק גם
Close
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Close
Close