חדשות טובות

מה באמת חשוב בחגי תשרי ולמה הכי חשוב לשים לב?

מחקרים מראים שכנראה לא נזכור מערב החג את השולחן היפה וגם לא את האוכל: החדשות הטובות- נזכור את החוויה הרגשית

חודש תשרי רווי במפגשים משפחתיים, אך בעוד רובנו טרודים בבחירת מתנה מרשימה, בישול מנות בלתי נשכחות או עריכת שולחן מעוצב, מחקר חדש מגלה, שדווקא החוויה הרגשית היא שתיצרב בזיכרון לאורך זמן ושבה בעיקר כדאי להשקיע

גם אחרי חגיגות ראש השנה החדשה, קיימת תכונה רבה לקראת החגים הבאים והנוספים החודש. ובעוד שרובנו עסוקים בימים אלו בליקוט מתכונים יצירתיים, רכישת אביזרים וכלי שולחן חגיגיים ומתנות מפנקות לחברים ולבני משפחה, מחקר חדש שהתפרסם לאחרונה על ידי אוניברסיטת שיקאגו מצביע על כך שאת כל אלו כנראה שלא נזכור בטווח הארוך.

במחקר בחנו החוקרים את הפעילות המוחית של נבדקים לא במצבים של עבודה או לימודים – בהם המוח מתרכז באופן יזום גם במידע שאינו מעניין כאשר הוא מזהה אותו כחשוב וחיוני, אלא בזמן פנאי כמו בעת צפייה בסרט או סדרה. החוקרים ניסו להבין בעזרת בדיקת MRI וראיונות משלימים את המעורבות המוחית ברגעי צפייה שונים, מה מתוך החוויה שעברו משתתפי המחקר הם יזכרו לאורך זמן.

כיצד השפיע הסגרים על הזכרון שלנו_ איתי עניאל

לדברי איתי עניאל, מומחה לפיתוח אסטרטגיות לשיפור הזיכרון "המחקר יכול להתחבר לזיכרונות שאנחנו שומרים מאירועים שונים בחיים כמו לדוגמא ערבי חג, מאחר והוא בוחן את מידת תשומת הלב והזיכרון של המוח במצבו הטבעי – כאשר הוא לא "חייב" לזכור מידע ספציפי, ממש כמו בערבי חג שבהם אנחנו נמצאים בזמן פנאי ומנוחה למוח, בו אנחנו לכאורה לא עסוקים בשאלה מה נקלוט ונשמור בזיכרון לטווח הארוך. זאת, להבדיל מרוב המחקרים שבוחנים את רמת הזיכרון שלנו במבחני ידע כאלו ואחרים", מרחיב איתי עניאל מומחה בפיתוח אסטרטגיות לשיפור הזיכרון."

והוא מוסיף "ממצאי המחקר מציגים שתי מסקנות מעניינות: ראשית, שאנשים שונים נוטים לזכור את אותם הדברים מקווי העלילה, לתאר את אותן הסצנות בתור הסצנות הזכורות ביותר, ולתאר את אותם הרגעים בתור הרגעים המשמחים, המותחים, המצחיקים או העצובים ביותר. המסקנה המעניינת השנייה נוגעת לעובדה שהפעילות המוחית הערה ביותר נצפתה ברגעים בהם צפו הנחקרים בתוכן רגשי."

כבר שנים שמומחים בתחום הזיכרון מבינים שכל מידע ייזכר טוב יותר כאשר מחברים אותו לחוויה, אך המחקר החדש מוכיח שגם כאשר המוח במצב פנאי או מנוחה הוא תר באופן בלתי מודע אחר מידע שנוגע ברגש – ומידע מסוג  זה ישפיע עלינו באופן משמעותי יותר ולמשך זמן רב יותר.

""אם משליכים את ממצאי המחקר לתקופת החגים הקרבה בהתייחס לארוחות, למפגשים ולחוויות המשפחתיות שהיא מביאה איתה, חשוב מאוד להשקיע בשיחה משמעותית עם הנוכחים, לשמור על אווירה רגועה, מפרגנת ותומכת, להימנע מחיכוכים, ויכוחים ומתח וליזום חוויות משפחתיות רגשיות חיוביות  – מאחר ודווקא את החוויות הללו נזכור בטווח הארוך וניקח איתנו הלאה לאורך זמן", עניאל מסכם.

0 0 votes
דירוג הכתבה
תגיות

רקפת פרא

מומחית תוכן חיובי וצרכנות חברתית. מייעצת ומסייעת לחברות וארגונים בתחום השיווק, הדיגיטל והתוכן. עוסקת בכתיבת חדשות טובות משנת 2018 דרך כתיבה במדור החדשות הטובות באתר Mako ועריכת האתר מאז ינואר 2019 וניהולו השוטף בהתנדבות. הקימה את קטגורית הצרכנות החברתית והראשונה לסקר אותה באופן זה. רואה בסיקור חדשות טובות שליחות ופועלת לייצר חדשות כאלו בעצמה. מרצה באוניברסיטאות וארגונים בתחום התוכן החיובי, צרכנות חברתית וחדשות הטובות וכמו כן מחברת בין גופים וחברות לטובת פעילות חברתית וצרכנות חיובית.
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Close
Close